makieta zamku królewskiego w kaliszu Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta to niewielkie multimedialne centrum uruchomione w 2018 roku i zlokalizowane w murach zabytkowej baszty Dorotki – jedynej średniowiecznej baszty dawnych fortyfikacji kaliskiego miasta (więcej o baszcie i murach miejskich przeczytacie w . Powstało w celu stworzenia miejsca, gdzie przybliżane będą zarówno wątki historyczne dotyczące Kalisza jak i bogata lista kaliskich legend i opowieści, zebranych głownie przez Eligiusza Kor-Walczaka w książce „Baśnie i legendy kaliskie”.

Multimedialne Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta zajmuje obie kondygnacje baszty. Historii miasta w czasach Piastów, lokacji Kalisza ok. 1257 roku wraz z opowieścią o wczesnośredniowiecznym grodzie Piastów na Zawodziu poświęcona jest dolna kondygnacja baszty, gdzie obejrzeć można multimedialną prezentację i makietę nieistniejącego zamku Kazimierza III Wielkiego w Kaliszu. Na górnym poziomie baszty Dorotki na dużych ekranach wyświetlane są filmy animowane przedstawiające Baśnie i Legendy Kaliskie, m.in.: ,,Milczące żaby’’, ,,Król Maciuś’’ czy ,,Dorotka’’. Ostatnia z nich jest legendą o samej baszcie, według której bezimienna przez wieku baszta zyskała swoje imię od Dorotki – córki kaliskiego starosty, która wbrew ojcu zakochała się w ubogim szewczyku Marcinku. Starosta chcący dla jedynej córki majętnego kandydata na męża wpadł w gniew gdy dowiedział się o tajemniczym uczuciu córki do szewczyka i kazał żywcem zamurować Dorotkę w baszcie… Właśnie dlatego dodatkowo oprócz multimedialnych ekranów na górnej kondygnacji stoi rzeźba Dorotki, wyglądającej przez okno na swojego ukochanego Marcinka, którego rzeźba autorstwa Jolanty Wdowczyk znajduje się pod murami baszty.

Ekspozycję uzupełniają zamontowane na zewnątrz tablice informacyjne oraz mural zrealizowany przez Damiana Kwiatkowskiego, umieszczony na murze położonym naprzeciwko murów obronnych. Piastowski rodowód baszty został doceniony poprzez umieszczenie jej oraz funkcjonującego w jej wnętrzach Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta na najstarszym szlaku turystycznym w Polsce, czyli Szlaku Piastowskim.

Zwiedzanie Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta jest połączone ze zwiedzaniem skarbca sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, o którym możecie przeczytać w osobnym opisie: już wkrótce

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Konkrety

lokalizacja

Baszta Dorotka, na tyłach sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta to miejsce na swój sposób unikalne, jednak w ogólnym założeniu zbliżone do innych tego typu miejsc w Polsce. Jego wyjątkowość polega również na tym, że przybliża nie tylko historię miasta ale również jego legendy i opowiadania, które są bardzo lubiane w mieście i nadal żywe.

Galeria

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

dawne mury miejskie w kaliszu wejście do baszty dorotka Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta
Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta
rzeźba marcinka kalisz baszta dorotka
mural kalisz piastowski koło baszty i murów miejskich
centrum legend tablice informacyjne baszta dorotka
Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Moim zdaniem

3 / 5

Trudno na kilkudziesięciu metrach kwadratowych powierzchni, jaką dają wnętrza średniowiecznej baszty Dorotki w Kaliszu, stworzyć pełnowymiarową ekspozycję czy muzeum. Mimo tych ograniczeń, udało się zaadoptować basztę na cele ciekawego miejsca jakim jest Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, przybliżające kaliski świat legend i baśni, bardzo mocno zakorzeniony wśród mieszkańców miasta i bezpośrednio związany z samym miejscem w którym się znajduje. Mimo, że miejsce to kierowane jest w dużej mierze do najmłodszych, warto odwiedzić je nieżalenie od wieku i dowiedzieć się wiele ciekawego o historii Kalisza.

Ranking

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta
4 / 5

ceny

4 / 5

Wstęp do Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta jest płatny. Cena biletów jest jednak symboliczna (kilka złotych za normalny bilet dla 1 osoby).

ilość turystów

4 / 5

Jeżeli nie traficie akurat na wycieczkę, to z dużym prawdopodobieństwem będziecie mogli poznać to miejsce w bardzo wąskim gronie lub nawet indywidualnie.

przygotowanie

4 / 5

Największą zaletą tego miejsca jest przewodnik, który doskonale zna miasto oraz jego historię a do tego ciekawie o nim opowiada. Uzupełnieniem są tablice informacyjne, umieszczone pod murami oraz przygotowane materiały multimedialne, który wyświetlane są w centrum. Kuleje jednak nieco oznakowanie dojścia i samego miejsca, bo za pierwszym razem niełatwo trafić do właściwych drzwi.

Praktyczne info

parking

4 / 5

W okolicy znajdziecie wiele miejsc parkingowych, m. in. na Placu Świętego Józefa, ulicy Parczewskiego czy ulicy Niecałej. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest płatne w dni robocze (Strefa Płatnego Parkowania) a w weekendy bezpłatne.

potrzebny czas

Standardowe zwiedzanie baszty Dorotki wraz z obejrzeniem przygotowanych filmów oraz przejście do skarbca świątyni kolegiackiej (znajdującej się po sąsiedzku) i obejrzenie zgromadzonych tam zbiorów zajmuje około 50-60 minut.

sugerowany wiek

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta to atrakcja przygotowana głównie z myślą o najmłodszych, chcących poznać kaliskie baśnie i legendy. W mojej ocenie można przyjść do niego już z 5-letnim dzieckiem, które na pewno chętnie zobaczy animowane legendy i posłucha wielu ciekawostek o Kaliszu, opowiedzianych w bardzo przyjazny sposób.

dostępność

Centrum nie jest ze względów konstrukcyjnych przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zlokalizowano je na dwóch poziomach średniowiecznej baszty, przez co wejście na koronę murów i drugą kondygnację wymaga pokonania kilkunastu drewnianych stopni. Podobnie sprawa wygląda z dostępem do skarbca (zwiedzany razem z Centrum Baśni i Legend), zlokalizowanego przy sanktuarium św. Józefa do którego wejście prowadzi również po schodach (ok. kilkadziesiąt stopni).

Plusy i minusy

główne atuty

  • przybliża w ciekawy sposób historię oraz lokalne baśnie, legendy i opowiadania,
  • zlokalizowanie w zabytkowej, średniowiecznej baszcie,
  • oferta dostosowana również do najmłodszych,
  • połączone ze zwiedzaniem kaliskiego skarbca,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,

słabsze strony

  • wejścia tylko o pełnych godzinach,
  • niewielka powierzchnia, ograniczona przestrzenią zabytkowych budynków,
  • słabo oznakowane dojście,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

W Kaliszu oraz regionie legendy są niezwykle żywe i nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie. Podejmowane są działania aby poznawac je nie tylko podczas szkolnych lekcji ale również spacerując po mieście, czego dowodem może być np. Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta a także np. rzeźby żab (znajdziecie jedną pod basztą, inną w Parku Miejskim) czy wspomnianą już rzeźbę szewczyka Marcinka. W planach miasta są dalsze rzeźby inspirowane legendami.

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Poznajcie miejsca w okolicy!

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 17 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 17 lipca 2023
Wykaz źródeł
  • wpis Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta na oficjalnej stronie Miasta Kalisza, link, dostęp z dn. 17.07.2023,
  • wpis Baszta Dorotka na stronie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 17.07.2023,
  • artykuł Otwarto Centrum kaliskich baśni i legend oraz lokacji miasta w serwisie www.dzieje.pl, link, dostęp z dn. 17.07.2023,
  • artykuł Jaka rzeźba stanie na Głównym Rynku? Marcinek i żaby to kiepski pomysł na stronie www.zyciekalisza.pl, link, dostęp z dn. 17.07.2023,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU

region

kategoria

tagi

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl