granica zaborów w Borzykowie

Dawna granica zaborów w Borzykowie

Takiego drugiego miejsca w Polsce nie znajdziecie, ponieważ symboliczna, odtworzona dawna granica zaborów w Borzykowie, niedaleko Pyzdr to miejsce, gdzie wieki temu najdalej na zachód sięgało Cesarstwo Rosyjskie! Oczywiście dotyczy to granic, tragicznych dla Polski czasów zaborów, jednak piętno tych czasów i ich skutki, w wielu wymiarach widoczne są do dzisiaj. Dawna granica zaborów w Borzykowie, oddzielająca niegdyś zabór rosyjski i zabór pruski, jest dzisiaj symbolem zarówno rozłamu Królestwa Polskiego, rozwijającego się pod różnymi zaborami w różnych prędkościach ale również symbolem scalenia i odbudowy Polski, takiej jaką dzisiaj znamy!

Granica w tym miejscu przebiegała od 1815 roku, po kongresie w Wiedniu aż do 1919 roku. Jednak jak wspomniałem nie tylko szeroka, obecnie biegnąca miedzy polami droga jest jedyną pozostałością po dawnej granicy. Inne pozostałości widać np. doskonale na zdjęciach satelitarnych, gdzie wyraźnie widać różnice w wielkości pól (w zaborze pruskim duże pola, w rosyjskim małe powierzchniowo, długie i wąskie). Jednak różnic w szerszym kontekście było więcej, chociażby patrząc na ilość linii kolejowych w danych zaborach czy… poglądy polityczne.

 

Dawna granica zaborów w Borzykowie

na południowy-wschód od m. Borzykowo, k. Pyzdr w Wielkopolsce

Dokładną lokalizację miejsca: Dawna granica zaborów w Borzykowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Dawna granica zaborów w Borzykowie to moim zdaniem miejsce unikatowe, ponieważ tylko ten skrawek ziemi ma taką historię i został symbolicznie upamiętniony. Jednak po za samym odtworzonym i symbolicznym przejściu granicznym, miejsce to jest symbolem podziału a następnie scalenia jednocześnie a jego historia oraz jej skutki, widoczne do dzisiaj warte poznania!

Dawna granica zaborów w Borzykowie

granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie
3 / 5

Choć symboliczny posterunek graniczny jest niewielki i mało efektowny, warto odwiedzić to miejsce, choćby dla pamiątkowego zdjęcia i poczytania informacji o historii tego miejsca, która jest wyjątkowa!

Dawna granica zaborów w Borzykowie
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Położenie przy głównej drodze powoduje, że zatrzymują się tutaj pojedyncze osoby, jedne zaciekawione niecodziennym widokiem i inne, szukające miejsca o którym wcześniej przeczytały.

4 / 5

Na miejscu znajduje się tablica informacyjna, która w zupełności zaspokaja ciekawość turysty a u wybitnie zainteresowanych tematem, daje impuls do dalszego szukania informacji w innych źródłach. Brakuje jedynie drogowskazu przy drodze, np. typowego brązowego znaku turystycznego, który możemy spotkać kawałek dalej i dotyczącego Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.

4 / 5

W pobliżu symbolicznego przejścia nie ma zorganizowanego parkingu, jednak można zaparkować na poboczu polnej, szerokiej drogi, biegnącej tuż obok.

Maksymalnie 10-15 minut.

Dla każdego! Nawet dzieci będą miały nieco frajdy oglądając wyrzeźbionych żołnierzy:)

Miejsce dostępne dla każdego.

  • dobra informacja turystyczna,
  • ciekawa forma symbolicznej odbudowy dawnego przejścia,
  • niezwykła historia,
  • mało turystów,
  • położenie tuż przy głównej drodze,
  • nie zauważyłem…

Choć granica między zaborami przebiegała na wysokości m. Borzykowo, to najdalej na zachód wysuniętym miastem w Cesarstwie Rosyjskim były Pyzdry, nazywane niegdyś najbardziej carskim miastem dawnej Rosji ponieważ to właśnie tutaj kwitł przemyt, granicę mocarstw przechodzili powstańcy co świadczy o słabym strzeżeniu tego fragmentu granicy. Również dochody tutejszej ludności z nielegalnego “ruchu granicznego” nie mogły być małe, ponieważ w 1918 roku, radni miasta Pyzdry wcale nie byli chętni do przesunięcia granicy dalej na zachód…

Dawna granica zaborów w Borzykowie

Wpis opublikowano: 31 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 31 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl