Dom Turysty PTTK na Ślęży
Jeszcze do niedawna Dom Turysty PTTK na Ślęży był schroniskiem górskim, niestety wzniesiony na początku XX wieku budynek, od kilku lat boryka się z dostępem do wody co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, prawdopodobnie z powodu ostatnich, bardzo suchy lat, które charakteryzowały się niskimi opadami. Mimo tych trudności, w domu turysty funkcjonuje bufet, do którego dowożona jest woda.
Pierwszy budynek został wzniesiony w tym miejscu w 1837 roku. Był to niewielki, drewniany budynek, który funkcjonował jedynie latem. Z racji tego, że Ślęża stała się popularnym miejscem wypoczynkowym, w niecałe 20 lat od wybudowania pierwszego budynku, postawiono kolejny. Znacznie większy lecz również drewniany budynek, znajdował się bliżej kościoła niż dzisiejszy dom turysty. I on okazał się szybko niewystarczający i wtedy to zapadła decyzja o budowie nowego, murowanego schroniska. Wcześniejszy drewniany budynek dotrwał lat 50. XX wieku, kiedy to został rozebrany natomiast niedługo później, przebudowano również obecny Dom Turysty PTTK na Ślęży, który w tej formie dotrwał do dnia dzisiejszego.
Trzeba przyznać, że Dom Turysty PTTK na Ślęży, często mylnie nazywany schroniskiem stał się symbolem Ślęży i bardzo rozpoznawalnym budynkiem na mapie Dolnego Śląska. Nie ma się co dziwić, znajduje się w niezwykłym miejscu i zawsze służy posiłkiem licznym turystom.
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Konkrety
lokalizacja
na szczycie Góry Ślęży
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Budynek Domu Turysty niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu z innymi tego typu budynkami. Owszem zlokalizowany jest na samym szczycie Ślęży, jednak to zbyt mało by ocenić go inaczej.
Galeria
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Moim zdaniem
Jednym, z czego możemy skorzystać w Domu Turysty jest bufet. Niestety z racji problemów z ujęciami wody, obiekt nie jest dostępny w pełnym zakresie swoim możliwości. No cóż, mówiąc krótko – bez rewelacji.
Ranking
ceny
Ceny nieznacznie wyższe, niż w innych schroniskach na Dolnym Śląsku. Może ty wynikać z problemów z wodą, jednak fakt jest faktem.
ilość turystów
To miejsce niemal zawsze tętni życiem. Zapewne niemal każdy, kto wejdzie na Ślężę, chce kupić w bufecie coś do wypicia lub zjedzenia albo np. magnes. To powoduje, że niemal zawsze jest tutaj co najmniej garstka turystów.
przygotowanie
Jest OK, coś się znajdzie lecz nie powali to swoją jakością. Typowa tablica informacyjna.
Praktyczne info
parking
Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.
potrzebny czas
Kupno kawy czy magnesu może kosztować nas nawet kilkanaście minut (możliwa kolejka), a zjedzenie czegokolwiek to jeszcze dłuższa sprawa.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Wymaga podejścia na szczyt Ślęży, a to może być problemem dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.
Plusy i minusy
główne atuty
- dostępny bufet,
słabsze strony
- schronisko turystyczne zamknięte do odwołania, działa jedynie bufet,
- bardzo tłumnie odwiedzane,
- kolejki do bufetu
Podpowiedź kierunkowo.pl
Musisz liczyć się z kolejkami do bufetu w Domu Turysty. Kupno magnesu może wiązać się z kilkunastominutowym czekaniem o zjedzeniu obiadu nie wspominając. Warto wybierać się na Ślężę w mniej popularnych godzinach, wtedy łatwiej będzie skorzystać z bufetu bez kolejki.
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!