Dom Turysty PTTK na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Jeszcze do niedawna Dom Turysty PTTK na Ślęży był schroniskiem górskim, niestety wzniesiony na początku XX wieku budynek, od kilku lat boryka się z dostępem do wody co uniemożliwia obsługę turystów na poziomie schroniska. Niestety źródła, które zaopatrywały budynek w wodę wyschły, prawdopodobnie z powodu ostatnich, bardzo suchy lat, które charakteryzowały się niskimi opadami. Mimo tych trudności, w domu turysty funkcjonuje bufet, do którego dowożona jest woda.

Pierwszy budynek został wzniesiony w tym miejscu w 1837 roku. Był to niewielki, drewniany budynek, który funkcjonował jedynie latem. Z racji tego, że Ślęża stała się popularnym miejscem wypoczynkowym, w niecałe 20 lat od wybudowania pierwszego budynku, postawiono kolejny. Znacznie większy lecz również drewniany budynek, znajdował się bliżej kościoła niż dzisiejszy dom turysty. I on okazał się szybko niewystarczający i wtedy to zapadła decyzja o budowie nowego, murowanego schroniska. Wcześniejszy drewniany budynek dotrwał lat 50. XX wieku, kiedy to został rozebrany natomiast niedługo później, przebudowano również obecny Dom Turysty PTTK na Ślęży, który w tej formie dotrwał do dnia dzisiejszego.

Trzeba przyznać, że Dom Turysty PTTK na Ślęży, często mylnie nazywany schroniskiem stał się symbolem Ślęży i bardzo rozpoznawalnym budynkiem na mapie Dolnego Śląska. Nie ma się co dziwić, znajduje się w niezwykłym miejscu i zawsze służy posiłkiem licznym turystom.

Dom Turysty PTTK na Ślęży

na szczycie Góry Ślęży

Dokładną lokalizację miejsca: Dom Turysty PTTK na Ślęży, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Budynek Domu Turysty niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu z innymi tego typu budynkami. Owszem zlokalizowany jest na samym szczycie Ślęży, jednak to zbyt mało by ocenić go inaczej.

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Dom Turysty PTTK na Ślęży
2 / 5

Jednym, z czego możemy skorzystać w Domu Turysty jest bufet. Niestety z racji problemów z ujęciami wody, obiekt nie jest dostępny w pełnym zakresie swoim możliwości. No cóż, mówiąc krótko – bez rewelacji.

Dom Turysty PTTK na Ślęży
2.7 / 5

3 / 5

Ceny nieznacznie wyższe, niż w innych schroniskach na Dolnym Śląsku. Może ty wynikać z problemów z wodą, jednak fakt jest faktem.

2 / 5

To miejsce niemal zawsze tętni życiem. Zapewne niemal każdy, kto wejdzie na Ślężę, chce kupić w bufecie coś do wypicia lub zjedzenia albo np. magnes. To powoduje, że niemal zawsze jest tutaj co najmniej garstka turystów.

3 / 5

Jest OK, coś się znajdzie lecz nie powali to swoją jakością. Typowa tablica informacyjna.

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

Kupno kawy czy magnesu może kosztować nas nawet kilkanaście minut (możliwa kolejka), a zjedzenie czegokolwiek to jeszcze dłuższa sprawa.

Dla każdego.

Wymaga podejścia na szczyt Ślęży, a to może być problemem dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi.

  • dostępny bufet,
  • schronisko turystyczne zamknięte do odwołania, działa jedynie bufet,
  • bardzo tłumnie odwiedzane,
  • kolejki do bufetu

Musisz liczyć się z kolejkami do bufetu w Domu Turysty. Kupno magnesu może wiązać się z kilkunastominutowym czekaniem o zjedzeniu obiadu nie wspominając. Warto wybierać się na Ślężę w mniej popularnych godzinach, wtedy łatwiej będzie skorzystać z bufetu bez kolejki.

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 2 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl