Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z dwóch ocalałych (jest jeszcze Kościół Pokoju w Jaworze) a tak na prawdę jeden z trzech (ostatni był w Głogowie), które powstały. Dlaczego Kościół Pokoju? Bo powstały na mocy traktatu pokojowego z roku 1648, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Jednak zgoda na ich budowę nie była taka oczywista – była to raczej „cwana zgoda” ze strony ówczesnego cesarza, który liczył, że nakładając szereg nakazów nie powstanie nic trwałego ani okazałego. Mylił się! Mimo, że kościoły pokoju mogły być wykonane tylko z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, gliny, piasku), miały nie przypominać kościołów i musiały powstać w góra jeden rok(!), to protestanci nie załamali rąk. Wnieśli arcydzieło, budynek który miał szybko ulec zniszczeniu, spłonąć lub się zawalić a stoi do dziś, będąc największym drewnianym budynkiem sakralnym w Europie.
Po przekroczeniu jego progu przyznaję szczerze – zaniemówiłem… To trochę jak podróż w kosmos, do końca nie wiesz jak to możliwe? Jakim trzeba było być geniuszem konstrukcji, technik budowlanych, sztuki by wnieść takie arcydzieło. Sama wielkość poraża (długość około 44 metrów, szerokość około 30 metrów, powierzchnia około 1100 m2 – trochę więcej jak typowy dyskont, pojemność 7500 wiernych), wrażenie potęguje ilość detali, dopracowanych do granic możliwości i wszechogarniający zapach starego drewna. Jest to największa drewniana świątynia w Europie! W głowie masz tylko jedno pytanie – jak? Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem, ba! Nawet nic podobnego nie potrafię sobie przypomnieć… A informacja, że do jego budowy zużyto między innymi około 2000 dorodnych dębów, spowodowała u mnie uczucie jakby mój rozum powiedział do mnie: Stary, nie wiem jak ci to wytłumaczyć….
Podsumowując – jesteś w pobliżu Świdnicy, musisz to zobaczyć. Nawet jak nie jesteś w pobliżu – przyjedź bo warto!
Kościół Pokoju w Świdnicy
Konkrety
lokalizacja
Plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Są tylko dwa takie budynki na Świecie – Kościół Pokoju w Świdnicy i w Jaworze! Ten w Świdnicy dodatkowo jest o wiele bardziej bogato zdobiony i większy. Nigdzie, na prawdę nigdzie indziej, nie zobaczysz czegoś takiego! Arcydzieło!
Galeria
Kościół Pokoju w Świdnicy
Moim zdaniem
Kościół Pokoju w Świdnicy to miejsce, które zobaczyć trzeba! Niewiele jest takich miejsc, które urzekają i jednocześnie przerastają nasze pojmowanie świata, jak właśnie Kościoły Pokoju. Ten w Świdnicy szczególnie!
Ranking
ceny
Rozsądna cena za możliwość wstępu. Na pewno nikt nie powie, że drożyzna.
ilość turystów
My akurat trafiliśmy na „niemal” indywidualne zwiedzanie. Jednak nie jest to miejsce gdzie możemy się niemal codziennie spodziewać tłumów.
przygotowanie
Chciałby się więcej! To miejsce rodzi tyle pytań, że człowiek chciałby poznać na nie odpowiedzi. Informacja jest, jednak mały niedosyt był – Bogu dzięki że są jeszcze przewodniki.
Praktyczne info
parking
Brak dedykowanego parkingu, dlatego trzeba szukać miejsca w pobliżu. Najwięcej miejsc postojowych znajdziecie na ulicy Saperów i Kościelnej.
potrzebny czas
Zwiedzanie to kwestia około godziny. Jednak jeżeli chcesz przejść również po parku Pokoju, zarezerwuj sobie dwie.
sugerowany wiek
Dla każdego, choć dla małych dzieci niezrozumiałe będzie to co widzą i mogą się tam po prostu nudzić.
dostępność
Dostępne dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- arcydzieło sztuki sakralnej, unikatowe na skalę Świata,
- otaczający Park Pokoju, dopełniający ogóle wrażenia,
- cisza,
- stosunkowo niewielu turystów,
- rozsądna cena za zwiedzanie,
słabsze strony
- brak dedykowanego parkingu,
- częste prace konserwatorskie (jak najbardziej należy je wykonywać, jednak dla turystów są pewnym utrudnieniem),
- słaba obsługa ruchu turystycznego – kupujesz bilet i słuchasz narratora. Nie masz komu zdać pytania – jak?
- rosnąca choć nadal mała promocja i informacja nt. obiektu,
- lekko niewykorzystany ogromny potencjał budynku,
Podpowiedź kierunkowo.pl
- Idealne miejsce do odwiedzenia „po drodze”, choć zasługuje by być główną atrakcją.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!