Lawendowe Zdroje w Pakszynie
Lawendowe Zdroje w Pakszynie to jedna z największych w Polsce plantacji lawendy, która co roku podczas ok. 6 tygodni jej kwitnienia przyciąga tłumy gości. Plantację lawendy w Pakszynie założono w 2012 roku a wszystkie sadzonki, których dzisiaj jest ponad 20 000, wyhodowano z nasion. Obecnie lawendowe pola, znajdujące się pomiędzy Gnieznem z Wrześnią, to ponad 1,5 hektara lawendowych krzaczków, urzekających nie tylko barwami ale również zapachem.
Okres kwitnienia lawendy przypadający na czerwiec-lipiec, to najbardziej efektowny czas na lawendowych polach, które aby mogły się pięknie zaprezentować wymagają całorocznej pracy i opieki. Wszystkie prace pielęgnacyjne, rozpoczynające się tuż po pierwszych przymrozkach, wykonywane są ręcznie. Podobnie lawendowe żniwa (trwające od połowy lipca), następnie suszenie i dalej destylacja olejków, która również prowadzona jest na miejscu w stylowej, białej stodole stojącej tuż obok lawendowych pól. Oprócz produkcji olejku i hydrolatu lawendowego, który produkowany jest na miejscu, z lawendy tworzy się tutaj również rękodzieło i lawendowe pamiątki. Wszystkie one dostępne są w sklepiku na terenie plantacji, gdzie nie tylko kupicie olejki i lawendowe dzieła sztuki ale również wiele lawendowych pyszności m. in. lawendowe lody, lemoniadę lawendową czy aromatyczne ciasteczka!
Lawendowe Zdroje w Pakszynie
Konkrety
lokalizacja
Pakszyn 62, niedaleko Czarniejewa (pomiędzy Wrześnią a Gnieznem)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Lawendowe Zdroje w Pakszynie to jedno z kilku lawendowych pól, jakie możecie odnaleźć w Wielkopolsce. Jak każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe a jednocześnie także podobne do innych.
Galeria
Lawendowe Zdroje w Pakszynie
Moim zdaniem
Lawendowe pola to bardzo ciekawa i zapadająca w pamięci atrakcja, która cieszy zmysły tylko przez kilka tygodni w roku. Właśnie dlatego warto odwiedzić je kiedy trwa kwitnięcie lawendy, by w pełni napawać się kolorami i zapachami prawdziwego lata! Odwiedziny w Lawendowych Zdrojach to uczta nie tylko dla oczu ale również innych zmysłów! Będziecie mogli do woli raczyć się zapachem lawendy, spróbować lawendowych lodów czy nawet lawendowej lemoniady i innych przysmaków o wiadomym aromacie.
Ranking
ceny
Ceny nie są wygórowane i miło zaskakują. Wstęp na lawendowe pola jest bezpłatny, zapłacić musimy jedynie za lawendowe pyszności czy pamiątki. Ich ceny choć nie są najniższe, to kształtują się na bardzo rozsądnym poziomie.
ilość turystów
Okres kwitnienia lawendy przypada na 2. połowę czerwca oraz lipiec. To właśnie podczas tych 6 letnich weekendów dla Lawendowych Zdrojów przyjeżdża najwięcej gości, pragnących zobaczyć wyjątkowe lawendowe pole. Ilość odwiedzających w tym czasie (szczególnie w weekendy) jest bardzo duża, dlatego jeżeli macie możliwość podjechać w inne dni tygodnia, zachęcam by to zrobić – będzie spokojniej i bardziej kameralnie.
przygotowanie
Choć informacja dla odwiedzających jest oszczędna, zawiera wszystko co powinna. Dojechać pomagają nam drogowskazy, na miejscu mamy opisane warte odwiedzenia zakątki lawendowego gospodarstwa a także liczne odmiany lawendy, rosnące w Pakoszynie. Całość uzupełniają przygotowane ławeczki, altana, sklepo-kawiarnia oraz zaplecze sanitarne. Dodatkowo w tygodniu jest możliwość skorzystania z możliwości obejścia gospodarstwa w towarzystwie osoby opowiadającej o niej, które trwa ok. 30 minut.
Praktyczne info
parking
Przy gospodarstwie znajduje się niewielki parking, które jednak w szczycie sezonu nie ma prawa pomieścić wszystkich samochodów gości Lawendowych Zdrojów. W najbardziej popularnych terminach przygotowywane są dodatkowe miejsca postojowe, na które dodatkowo kierują nas osoby z obsługi obiektu, ułatwiając parkowanie i znalezienie miejsca – super rozwiązanie. Parkowanie jest bezpłatne.
potrzebny czas
W Lawendowych Zdrojach spędzicie około 45-60 minut czasu. W tym czasie spokojnie przespacerujecie się po lawendowym polu, zajrzycie do każdego zakątku lawendowego gospodarstwa, skosztujecie lawendowych przysmaków i kupicie pamiątki.
sugerowany wiek
Tak naprawdę Lawendowe Zdroje w Pakszynie to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Musicie jednak mieć na uwadze, że w lawendowe poletko nie dacie rady wjechać wózkiem dziecięcym a dodatkowo na krzaczkach spotkacie setki pszczół, trzmieli, bąków i innych owadów, które mogą u niektórych dzieci wywołać nieco strachu. Owadów jednak nie trzeba się bać, uspokaja je zapach lawendy a po drugie zajęte są swoją pracą i po prostu wystarczy ich nie denerwować:)
dostępność
Dostępne dla każdego. Szczegóły dotyczące wprowadzania zwierząt, wózków dziecięcych i zasad obowiązujących na lawendowym polu znajdziecie na stronie internetowej Lawendowych Zdrojów.
Plusy i minusy
główne atuty
- aż 1,5 ha powierzchni lawendowego pola,
- na miejscu sklepo-kawiarnia z bogatą ofertą lawendowych przysmaków, dekoracji i produktów,
- obsługa usprawniająca dojazd i pomagająca zaparkować,
- długie godziny otwarcia w trakcie kwitnięcia lawendy,
- możliwość wejścia do suszarni, destylarni olejku i innych zakątków lawendowego gospodarstwa,
słabsze strony
- w weekendy, kiedy kwitnie lawenda zjeżdżają tutaj tłumy odwiedzających,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Lawendowe Zdroje w Pakszynie w okresie kwitnienia lawendy są otwarte nawet do godzin wieczornych, dlatego warto podjechać tutaj w dowolny dzień roboczy, kiedy jest znacznie mniej osób i delektować się pięknem tego miejsca np. o zachodzie Słońca!
Lawendowe Zdroje w Pakszynie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Lawendowe Zdroje to jedna z atrakcji w przepięknych okolicach Gniezna, jednej z pierwszych, historycznych stolic Polski. Będąc w tych stronach warto odwiedzić położony niemal po sąsiedzku Pałac w Czarniejewie (już wkrótce na kierunkowo.pl). Poznajcie również inne miejsca, warte odwiedzenia w tej okolicy:
- oficjalna strona internetowa Lawendowych Zdrojów, link, dostęp z dn. 11.07.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!