Lawendowe Zdroje w Pakszynie

Lawendowe Zdroje w Pakszynie

Lawendowe Zdroje w Pakszynie to jedna z największych w Polsce plantacji lawendy, która co roku podczas ok. 6 tygodni jej kwitnienia przyciąga tłumy gości. Plantację lawendy w Pakszynie założono w 2012 roku a wszystkie sadzonki, których dzisiaj jest ponad 20 000, wyhodowano z nasion. Obecnie lawendowe pola, znajdujące się pomiędzy Gnieznem z Wrześnią, to ponad 1,5 hektara lawendowych krzaczków, urzekających nie tylko barwami ale również zapachem.

Okres kwitnienia lawendy przypadający na czerwiec-lipiec, to najbardziej efektowny czas na lawendowych polach, które aby mogły się pięknie zaprezentować wymagają całorocznej pracy i opieki. Wszystkie prace pielęgnacyjne, rozpoczynające się tuż po pierwszych przymrozkach, wykonywane są ręcznie. Podobnie lawendowe żniwa (trwające od połowy lipca), następnie suszenie i dalej destylacja olejków, która również prowadzona jest na miejscu w stylowej, białej stodole stojącej tuż obok lawendowych pól. Oprócz produkcji olejku i hydrolatu lawendowego, który produkowany jest na miejscu, z lawendy tworzy się tutaj również rękodzieło i lawendowe pamiątki. Wszystkie one dostępne są w sklepiku na terenie plantacji, gdzie nie tylko kupicie olejki i lawendowe dzieła sztuki ale również wiele lawendowych pyszności m. in. lawendowe lody, lemoniadę lawendową czy aromatyczne ciasteczka!

Lawendowe Zdroje w Pakszynie

Pakszyn 62, niedaleko Czarniejewa (pomiędzy Wrześnią a Gnieznem)

Dokładną lokalizację miejsca: Lawendowe Zdroje w Pakszynie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Lawendowe Zdroje w Pakszynie to jedno z kilku lawendowych pól, jakie możecie odnaleźć w Wielkopolsce. Jak każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe a jednocześnie także podobne do innych.

Lawendowe Zdroje w Pakszynie

Lawendowe Zdroje w Pakszynie
Lawendowe Zdroje w Pakszynie dziecko w lawendzie
lawendowe lody
lawenda pod stodołą murem Lawendowe Zdroje w Pakszynie
suszarnia lawendy
miód lawendowy faceliowy rękodzieło
3 / 5

Lawendowe pola to bardzo ciekawa i zapadająca w pamięci atrakcja, która cieszy zmysły tylko przez kilka tygodni w roku. Właśnie dlatego warto odwiedzić je kiedy trwa kwitnięcie lawendy, by w pełni napawać się kolorami i zapachami prawdziwego lata! Odwiedziny w Lawendowych Zdrojach to uczta nie tylko dla oczu ale również innych zmysłów! Będziecie mogli do woli raczyć się zapachem lawendy, spróbować lawendowych lodów czy nawet lawendowej lemoniady i innych przysmaków o wiadomym aromacie.

Lawendowe Zdroje w Pakszynie
3.3 / 5

4 / 5

Ceny nie są wygórowane i miło zaskakują. Wstęp na lawendowe pola jest bezpłatny, zapłacić musimy jedynie za lawendowe pyszności czy pamiątki. Ich ceny choć nie są najniższe, to kształtują się na bardzo rozsądnym poziomie.

2 / 5

Okres kwitnienia lawendy przypada na 2. połowę czerwca oraz lipiec. To właśnie podczas tych 6 letnich weekendów dla Lawendowych Zdrojów przyjeżdża najwięcej gości, pragnących zobaczyć wyjątkowe lawendowe pole. Ilość odwiedzających w tym czasie (szczególnie w weekendy) jest bardzo duża, dlatego jeżeli macie możliwość podjechać w inne dni tygodnia, zachęcam by to zrobić – będzie spokojniej i bardziej kameralnie.

4 / 5

Choć informacja dla odwiedzających jest oszczędna, zawiera wszystko co powinna. Dojechać pomagają nam drogowskazy, na miejscu mamy opisane warte odwiedzenia zakątki lawendowego gospodarstwa a także liczne odmiany lawendy, rosnące w Pakoszynie. Całość uzupełniają przygotowane ławeczki, altana, sklepo-kawiarnia oraz zaplecze sanitarne. Dodatkowo w tygodniu jest możliwość skorzystania z możliwości obejścia gospodarstwa w towarzystwie osoby opowiadającej o niej, które trwa ok. 30 minut.

4 / 5

Przy gospodarstwie znajduje się niewielki parking, które jednak w szczycie sezonu nie ma prawa pomieścić wszystkich samochodów gości Lawendowych Zdrojów. W najbardziej popularnych terminach przygotowywane są dodatkowe miejsca postojowe, na które dodatkowo kierują nas osoby z obsługi obiektu, ułatwiając parkowanie i znalezienie miejsca – super rozwiązanie. Parkowanie jest bezpłatne.

W Lawendowych Zdrojach spędzicie około 45-60 minut czasu. W tym czasie spokojnie przespacerujecie się po lawendowym polu, zajrzycie do każdego zakątku lawendowego gospodarstwa, skosztujecie lawendowych przysmaków i kupicie pamiątki.

Tak naprawdę Lawendowe Zdroje w Pakszynie to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Musicie jednak mieć na uwadze, że w lawendowe poletko nie dacie rady wjechać wózkiem dziecięcym a dodatkowo na krzaczkach spotkacie setki pszczół, trzmieli, bąków i innych owadów, które mogą u niektórych dzieci wywołać nieco strachu. Owadów jednak nie trzeba się bać, uspokaja je zapach lawendy a po drugie zajęte są swoją pracą i po prostu wystarczy ich nie denerwować:)

Dostępne dla każdego. Szczegóły dotyczące wprowadzania zwierząt, wózków dziecięcych i zasad obowiązujących na lawendowym polu znajdziecie na stronie internetowej Lawendowych Zdrojów.

  • aż 1,5 ha powierzchni lawendowego pola,
  • na miejscu sklepo-kawiarnia z bogatą ofertą lawendowych przysmaków, dekoracji i produktów,
  • obsługa usprawniająca dojazd i pomagająca zaparkować,
  • długie godziny otwarcia w trakcie kwitnięcia lawendy,
  • możliwość wejścia do suszarni, destylarni olejku i innych zakątków lawendowego gospodarstwa,
  • w weekendy, kiedy kwitnie lawenda zjeżdżają tutaj tłumy odwiedzających,

Lawendowe Zdroje w Pakszynie w okresie kwitnienia lawendy są otwarte nawet do godzin wieczornych, dlatego warto podjechać tutaj w dowolny dzień roboczy, kiedy jest znacznie mniej osób i delektować się pięknem tego miejsca np. o zachodzie Słońca!

Lawendowe Zdroje w Pakszynie

Lawendowe Zdroje to jedna z atrakcji w przepięknych okolicach Gniezna, jednej z pierwszych, historycznych stolic Polski. Będąc w tych stronach warto odwiedzić położony niemal po sąsiedzku Pałac w Czarniejewie (już wkrótce na kierunkowo.pl). Poznajcie również inne miejsca, warte odwiedzenia w tej okolicy:

Wpis opublikowano: 11 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 11 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl