młyn-maszyna młyn maszyna w bydgoszczy młyny rothera wystawa ekspozycja o młynarstwie

Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy

Wystawa Młyn-Maszyna to interaktywna ekspozycja popularnonaukowa, która jest jedną z wystaw stałych w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Nawiązuje ona do dawnej (pierwotnej) funkcji i roli budynków Młynów Rothera, które obecnie są potężnym centrum kulturalnym miasta, a dawnej były ogromnym młynem. Po dawnym wyposażeniu i maszynach młyńskich, dzisiaj nie ma już śladu ale wystawa Młyn-Maszyna, doskonale podkreśla przemysłowy charakter i historię bydgoskich młynów, przy okazji odkrywając w ciekawy i angażujący sposób ich technikalia.
Ekspozycja Młyn-Maszyna to przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania i doświadczania, na której poznamy zasadę działania urządzeń pracujących w młynach, zjawiskach fizycznych które im towarzyszyły a także niebezpieczeństwach i zagrożeniach, które towarzyszyły pracy młynarza. Przemierzając kolejne stanowiska, których ogółem jest ok. 20, poznamy proces produkcji mąki – od ziarna do gotowego wyrobu, ale także będziecie mogli się zmierzyć z przygotowanymi wyzwaniami, inspirowanych pracą młynarza. Podczas doświadczeń poznamy kolejne procesy produkcji mąki, m. in. transport produktów, ważenie, czyszczenie, rozdrabnianie, mielenie, odsiewanie, magazynowanie, sortowanie, pakowanie i inne. Poznacie zasadę działania młyńskich żaren, spróbujecie swoich sił na windzie towarowej, a nawet będziecie mogli wziąć udział w wyścigu na przeładunek zboża! Wszystko to sprawi Wam wiele radości, również najmłodszym gościom wystawy i poprzez zabawę, przekaże Wam wiele ciekawej wiedzy ze świata młynarstwa, który przez setki lat rządził tymi wnętrzami.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy

Lokalizacja miejsca „Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy”: wnętrze Młynów Rothera w Budgoszczy (ul. Mennica 10). Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Wystawy interaktywne nie są już w Polsce rzadkością, a mimo to wystawa Młyn-Maszyna w Bydgoszczy, bez wątpienia jest niepowtarzalną ekspozycją. Ukazuje w ciekawy i nowoczesny sposób to, czym żyły Młyny Rothera, w których została ona zlokalizowana a co najważniejsze, odkrywa przed nami młynarstwo i związaną z nim technikę, zagrożenia i ciekawostki.

moim zdaniem

Zwiedzając Bydgoszcz zdecydowanie warto wstąpić do Młynów Rothera i zanurzyć się w świecie młynarstwa, który można odkrywać na interaktywnej ekspozycji Młyn-Maszyna. Będziecie zaskoczeni wieloma informacjami, faktami i ciekawostkami z tej gałęzi przemysłu, która towarzyszy nam od wieków! A co najfajniejsze, wszystkie te informacje poznacie, dobrze się bawiąc na stanowiskach, które wypełniają ekspozycję:)

Galeria zdjęć

Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy

młyn-maszyna młyn maszyna bydgoszcz
interaktywna nowoczesna ekspozycja młyn bydgoszcz
wystawa ekspozycja młynarstwo bydgoszcz
młynarstwo wystawa interaktywna bydgoszcz
wystawa młyn maszyna młyn-maszyna bydgoszcz
młyny rothera w Bydgoszczy wystawa o młynie

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:

Ceny3/5

Wstęp na wystawę Młyn-Maszyna jest płatny. Bilety można kupić na miejscu, w kasie na parterze Młynów Rothera, w kasie przy wejściu na wystawę (na 2. piętrze) lub online.

Cena biletów jest na średnim poziomie (w 2024 roku, bilet normalny – 22 zł). W sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe i rodzinne. Dodatkowo dzieci do 3. roku życia wchodzą na wystawę bezpłatnie.

Ilość odwiedzających4/5

Ilość osób jednocześnie zwiedzających wystawę jest ograniczona, przez co nie ma ryzyka, że będziecie odkrywać tajniki młynarstwa pośród tłumów. Dzięki limitom ilości osób na wystawie, sprawnie poznaje się kolejne stanowiska, bez zbędnego oczekiwania itd.

Przygotowanie4.5/5

Dotarcie do wystawy ułatwiają tablice i drogowskazy. Dowiecie się o niej również w punktach informacji turystycznej.

Sama wystawa jest bardzo dobrze przygotowana, każde stanowisko jest opisane w czytelny sposób, co ułatwia zabawę i odkrywanie tajemnic młynarstwa. W przestrzeni ekspozycyjnej nie ma wytyczonej ścieżki zwiedzania, co z jednej strony pozwala odkrywać wystawę na swoich zasadach i w swoim tempie a z drugiej, utrudnia nieco orientację pośród młynarskich procesów. Wystawę można zwiedzać w swoim tempie jak i skorzystać z audioprzewdnika, co polecam osobom chcącym dowiedzieć się jak najwięcej.

Na plus ogólnego przygotowania zaliczam również niewielką szafo-szatnię, znajdująca się przed wejściem na wystawę w której możecie zostawić swoje kurtki.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Młyn-Maszyna. Interaktywna ekspozycja w Bydgoszczy

Parking – 4/5

W bezpośrednim sąsiedztwie Młynów Rothera nie ma parkingów. Najbliżej znajduje się nowoczesny parking „Pod Blankami” przy ul. Jana Kazimierza (płatny). Poza nim można zaparkować również przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka 17)(parkowanie bezpłatne, często trudno znaleźć miejsce) a także na parkingach przy ulicy Grodzkiej (parkowanie płatne).

Potrzebny czas

Zwiedzanie wystawy zajmie około 45-50 minut.

Sugerowany wiek

Wystawę odkrywać mogą już w mojej ocenie nawet 2-letnie dzieci, choć oczywiście nie będą one w stanie skorzystać ze wszystkich jej możliwości. Najwięcej radości wystawa sprawi dzieciom powyżej 5. roku życia i oczywiście dorosłym.

Ważne! Jedno ze stanowisk prezentuje symulacje wybuchu, która jest gwałtowna i nieco głośna, przez co może przestraszyć nie tylko dzieci. Bądźcie czujni przy tym miejscu (jest oznaczone specjalnym znakiem).

Dostępność

Wystawa Młyn-Maszyna otwarta jest od wtorku do niedzieli (różne godziny otwarcia, w zależności od dnia tygodnia), przez cały rok (za wyjątkiem wybranych dni w ciągu roku, np. świąt).

Cały obiekt Młynów Rothera, w tym również wystawa Młyn-Maszyna, przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszającymi się na wózkach.

podpowiedź

Z racji, że pula biletów na dana godzinę jest ograniczona, warto bilety kupić wcześniej na stronie internetowej Młynów Rothera. Dzięki temu macie pewność, że wejdziecie o wybranej porze i unikniecie oczekiwania.

Plusy i minusy

główne atuty

  • wystawa nawiązująca do historii miejsca,
  • nowoczesny i angażujący charakter ekspozycji,
  • dostępność dla każdego,
  • bezpieczna i ciekawa również dla najmłodszych,
  • położona blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • ograniczona liczba miejsc na dana godzinę, dzięki czemu nie ma ryzyka tłumów i kolejek do stanowisk,

słabsze strony

  • najbliższy parking dopiero kilkaset metrów od wystawy,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Bydgoszcz to idealne miasto na krótką mikropodróż! Miasto nie jest rozległe, większość najciekawszych miejsc skupia się wokół centrum, na długości maksymalnie 3-4 przystanków tramwajowych. A ich ilość przyprawia o zawrót głowy! Oto kilka moich wpisów, z których poznacie wszystko co warto zobaczyć w Bydgoszczy.

Przede wszystkim warto odkryć pozostałe przestrzenie i atrakcje Młynów Rothera (poznajcie je z wpisu: Młyny Rothera w Bydgoszczy. Centrum miłego spędzania czasu!) by potem ruszyć w miasto, które możecie poznać z innych wpisów:

 

Wpis opublikowano: 14 grudnia 2024
Wykaz źródeł
  • podstrona Młyn-Maszyna na stornie internetowej Młynów Rothera, link, dostęp z dn. 13.12.2024,
  • wpis Wprawiamy w ruch Młyn-Maszynę – otwarcie wystawy na stornie internetowej Młynów Rothera, link, dostęp z dn. 13.12.2024,
  • wpis Młyn – Maszyna – nowa wystawa w Młynach Rothera na oficjalnej stronie internetowej Miasta Bydgoszcz, link, dostęp z dn. 13.12.2024,
  • wpis Wystawa Młyn-Maszyna na stronie visitbydgoszcz.pl, link, dostęp z dn. 13.12.2024,
  • wpis W Młynach Rothera w Bydgoszczy powstanie ekspozycja pokazująca proces produkcji mąki w serwisie www.whitemad.pl, link, dostęp z dn. 13.12.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl