Młyny Rothera międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy

Jakie atrakcje w Bydgoszczy warto zobaczyć?


Chcecie poznać atrakcje w Bydgoszczy? Dobrze trafiliście, bo oto przed wami lista 62 miejsc, wydarzeń lub innych atrakcji, dzięki którym w Bydgoszczy nie będziesz się nudził! Trzeba przyznać, że to miasto na prawdę ma czym się pochwalić! Nie tylko ilościowo ale również jeżeli chodzi o różnorodność, formę i przygotowanie poszczególnych atrakcji miasta. Poznajcie zatem co warto zobaczyć w Bydgoszczy!

Podstawowe informacje

Bydgoszcz to jednym z największych polskich miast, położonym na Pojezierzu Pomorskim w ujścia Brdy do Wisły. Administracyjnie leży w województwie kujawsko-pomorskim i razem z Toruniem jest siedzibą organów i władz wojewódzkich. Obecnie to duży ośrodek przemysłowy, handlowy, akademicki, naukowy i kulturalny. Jest również bardzo popularnym celem turystycznym ze świetną promocją i informacją na temat swoich atrakcji.

Krótko o historii miasta

Pierwszy gród bydgoski datowany jest na rok 1038, natomiast pierwsza pisana wzmianka pochodzi z 1238 roku. W 1346 roku nastąpiła lokacja miasta, której dokonał upamiętniony w wielu miejscach miasta Król Kazimierz III Wielki. Następne stulecia przyniosły rozwój przemysłu i handlu, który na dobrze rozpędził się w XVI wieku, kiedy to Bydgoszcz była jednym z największych miejskich ośrodków handlu zbożowego. W kolejnym, XVII wieku w Bydgoszczy funkcjonowała mennica, która przez blisko 20 lat, była jedyną Mennicą Królewską w Królestwie! Od XVIII wieku miasto zostało włączone do Prus i wtedy to nastąpił jego gwałtowny rozwój, głównie za sprawą powstania Kanału Bydgoskiego. Kolejne złote czasy to końcówka XIX wieku, która to wiązała się z dotarciem do Bydgoszczy szlaków kolejowych oraz rozbudową Węzła Wodnego. Pokłosiem tego było powstanie na drugim brzegu rzeki, reprezentacyjnej dzielnicy z wystawnymi kamienicami oraz dzielnicami willowymi. Po I wojnie światowej Bydgoszcz ponownie znalazła się na terenie Rzeczypospolitej.

Śladami historii są oczywiście liczne zabytkowe atrakcje w Bydgoszczy, które możemy podziwiać obecnie w pierwotnej lub zmienionej formie.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Bydgoszcz

Niemal wszechobecna woda

Charakter miasta oraz jego gospodarki, a co za tym idzie, zagospodarowanie i ład przestrzenny w dużej mierze ukształtowała woda. Bydgoszcz a dokładniej jej centrum pocięte jest rzeką Brdą oraz licznymi kanałami, które to otworzyły przed miastem wiele nowych możliwości. Dotyczyły one zarówno rozwoju gospodarczego oraz ukierunkowania lokalnego przemysłu na poszczególne gałęzie, który nastąpił lata temu. Miały one również wpływ na obecny potencjał turystyczny i ofertę turystyczną.

brda w bydgoszczy

To właśnie nad wodą znajdują cię liczne atrakcje w Bydgoszczy, które będąc tutaj aż chce się zobaczyć. Wypada wymienić najważniejsze jak zabytkowe bydgoskie spichrze, Wyspę Młyńską czy tramwaj wodny. Od wody w Bydgoszczy ciężko uciec a powiem wprost nie warto nawet uciekać, bo to co najciekawsze znajduje się zazwyczaj w pobliżu wody.

Bydgoszcz na moim blogu!

Na moim blogu znajdziecie zarówno wpisy, podobne do tego, który jest przed Wami jak również opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc, które znajdziecie w kategorii tu byłem. Cała lista wpisów oraz opisane atrakcje w Bydgoszczy zamieszczone zostały przeze mnie poniżej.

Opisy odwiedzonych miejsc w kategorii tu byłem:

Wpisy:

Atrakcje w Bydgoszczy. Co warto zobaczyć?

Atrakcji jest co nie miara! Dlatego by ułatwić Wam ich zlokalizowanie podzieliłem je według dzielnic lub charakterystycznych obszarów miasta. Do kilkunastu z nich udało mi się dotrzeć osobiście i dzięki temu przygotowałem dla Was ich praktyczne i znacznie obszerniejsze opisy w kategorii tu byłem na kierunkowo.pl! Poznajcie zatem atrakcje w Bydgoszczy, które warto zobaczyć!

Atrakcje w Bydgoszczy: Wyspa Młyńska

Młyny Rothera

Młyny Rothera wyspa młyńska w bydgoszczy

Bez wątpienia największy budynek na Wyspie Młyńskiej, który obecnie (luty 2021) nadal jest remontowany, by w przyszłości mógł w swoim wnętrzu pomieścić wystawy, restauracje, kawiarnie, miejsca do spotkań i pracy! Czuję, że to będzie nieziemska atrakcja!

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Młyny Rothera w Bydgoszczy

Europejskie Centrum Pieniądza

Prawdopodobnie w miejscu dawnej Mennicy Królewskiej, stoi obecnie budynek, który mieści w sobie unikatową wystawę poświęconą pieniądzom. Oficjalnie jest to oddział Muzeum Okręgowego, choć funkcjonuje pod nazwą Europejskie Centrum Pieniądza. Więcej informacji na stronach internetowych miasta Bydgoszcz.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

W dawnym spichrzu stojącym w klinie pomiędzy kanałem Młynówką a Kanałem Międzywodzie, Muzeum Okręgowe stworzyło kolejny swój oddział. Tym razem jest to Galeria Sztuki Nowoczesnej.

Biały Spichlerz – Muzeum Zbiorów Archeologicznych

wyspa młyńska w bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy

Biały Spichlerz to najstarszy budynek na terenie Wyspy Młyńskiej. Aż do lat 70. XX wieku był magazynem zbożowym. Obecnie mieści w sobie oddział Muzeum Okręgowego, gdzie możemy zobaczyć zgromadzone zbiory archeologiczne.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Pomnik 18. Południka

Tuż obok Białego Spichlerza znajduje się pomnik, przypominający o ciekawym fakcie geograficznym. To właśnie przez bydgoski Stary Rynek przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej. To na nim leży również Sztokholm czy Kapsztad. Więcej informacji na stronach internetowych miasta Bydgoszcz.

Kanał Międzywodzie

międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

Odtworzony kilka lat temu kanał Międzywodzie to dzisiaj doskonałe miejsce na spacer wzdłuż szumiącej wody oraz chwilę odpoczynku na jego bulwarach.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Międzywodzie w Bydgoszczy

Dom Leona Wyczółkowskiego

Dawny budynek zarządów Młynów Rothera po wielu latach bycia po prostu budynkiem mieszkalnym obecnie został muzeum. Mieści w sobie stałą wystawę poświęconą Leonowi Wyczółkowskiemu, stąd też nazwa. Więcej informacji na stronach internetowych miasta Bydgoszcz.

Przystań Bydgoszcz

Najpiekniejszy budynek wzniesiony w 2012 roku, czyli zdobywca BRYŁY ROKU 2012 – Przystań Bydgoszcz. Architektoniczna perełka zlokalizowana na tyłach Młynów Rothera, nie zawsze widoczna z racji wielkości sąsiada a przez to bardziej kameralna. Mieści w sobie hotel, restauracje, sale konferencyjne a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Więcej informacji na stronach internetowych przystani.

Karczma Młyńska w dawnych spichlerzu

wyspa młyńska w bydgoszczy

Dawniej jeden z bydgoskich spichrzów. Obecnie restauracja, która mieszcząc się w tak bardzo charakterystycznym budynku musi dostarczać wielu wrażeń, nie tylko smakowych.

Atrakcje w Bydgoszczy: Stare Miasto

Spichrze nad Brdą

Spichrze w Bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

Oddajmy Królowi co królewskie! Trzy spichrze na Brdą to jednocześnie symbol miasta, najbardziej rozpoznawalna atrakcja oraz turystyczne serce miasta!

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Przechodzący przez rzekę

Przechodzący przez rzekę

Tuż przy trzech spichrzach możemy zobaczyć jeszcze jedno miejsce o unikatowej formie. Rzeźba balansująca na linie, rozciągniętej między dwoma brzegami rzeki, to symbol stawiany już niemal na równi z legendarną Łuczniczką. Zresztą Przechodzący przez rzekę mocno do niej nawiązuje.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy

Stary Rynek

stary rynek w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień

Choć moim zdaniem sercem miasta staje się Wyspa Młyńska, natomiast turystycznym centrum są okolice spichrzów to Stary Rynek w Bydgoszczy również zasługuje na ważne miejsce wśród Bydgoskich atrakcji. To historia miasta zapisana na jednym, centralnie usytuowanym placu.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Stary Rynek w Bydgoszczy

Mistrz Twardowski w oknie na Stary Rynku

Chciałby się powiedzieć, że i Bydgoszcz ma swoje “koziołki” na swoim Stary Rynku, jak to ma miejsce na Starym Rynku w Poznaniu. Koziołki zastąpili legendarnym Mistrzem Twardowskim, który coś tam kręcił z Księżycem a w jednej z kamienic na bydgoskim Rynku podobno pomieszkiwał. Obecnie wychodzi ukłonić się dokładnie o godzinie 13:13 i 21:13. Więcej informacji na stronach internetowych miasta Bydgoszcz.

Katedra Bydgoska

atrakcje w bydgoszczy

Bydgoska Katedra to dla wielu jedyny i najważniejszy kościół w mieście. Jej budowę rozpoczęto już w XIV wieku, zgodnie z obecnymi zasadami lokacji świątyni blisko Starego Rynku. Pierwotnie i przez długie stulecia kościół farny, obecnie Katedra Diecezji Bydgoskiej. Więcej informacji na stronach internetowych miasta.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

atrakcje w bydgoszczy wyjazd do bydgoszczy

Poznajcie muzeum o tym jak doszliśmy do tego, że dzisiaj chodzimy czyści i pachnący. Unikatowa atrakcja w skali kraju! Więcej informacji na stronach internetowych muzeum.

Wenecja Bydgoska

magiczne schodki w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

Ciąg różnorodnych budynków, zbudowanych tuż na brzegiem kanału Młynówka od lat urzeka artystów i turystów. Z roku na rok pięknieje, za sprawą coraz to kolejnych remontów. To właśnie dzięki nim możemy dzisiaj skorzystać z tamtejszych restauracji, kawiarni czy lokalnego browaru! Nie licz na rejs gondolą, to nie ta Wenecja:)

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Wenecja Bydgoska

Magiczne Schodki

magiczne schodki w bydgoszczy

Niepozorne schodki to nie dość, że doskonały skrót na Wyspę Młyńską ale również bardzo urokliwy zakamarek miasta. Są plany by było tam jeszcze bardziej magicznie!

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Magiczne Schodki i kładka nad Młynówką w Bydgoszczy

Ulica Długa

ulica długa w bydgoszczy

Bez dwóch zdań najbardziej reprezentacyjna ulica Starego Miasta w Bydgoszczy! Ciąg urokliwych kamieniczek, nierzadko ciekawie zdobionych w których znajdują się klimatyczne restauracje czy kawiarnie a do tego szeroki deptak.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Ulica Długa w Bydgoszczy

Bydgoska Aleja Autografów

Bydgoska Aleja Autografów

Ciekawa forma uhonorowania osób, którym Bydgoszcz “coś” zawdzięcza. Najczęściej “coś więcej”. Fajnie zobaczyć jak bazgrolą osoby, które znamy tylko z telewizji:)

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Bydgoska Aleja Autografów

Zabytkowy tramwaj

Cukiereczek dla pasjonatów komunikacji, pojazdów szynowych (z których przecież Bydgoszcz obecnie słynie) a także zabytków techniki. Bydgoski zabytkowy tramwaj na ulicy Długiej to również punkt informacji turystycznej, co jest bardzo cenną wiedzą dla każdego odwiedzającego Bydgoszcz!

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Stary tramwaj na Długiej w Bydgoszczy

Pozostałości dawnych murów miejskich

Wiele niestety nie dotrwało naszych czasów, jednak mimo to możemy zobaczyć niewiele ponad 100 metrów dawnych murów miejskich. Największe ich “skupisko” znajdziemy w pobliżu ulicy Pod Blankami. Więcej na stronach internetowych miasta.

Nowe spichlerze nad Brdą

zwiedzanie bydgoszczy

Bydgoszcz to niezliczona ilość zabytków, pięknych kamienic z XIX wieku oraz kilka naprawdę uznanych i docenianych projektów architektonicznych, zrealizowanych w ostatnim trzydziestoleciu. Jednym z nich są Szklane Spichlerze lub inaczej Nowe Spichlerze, zlokalizowane nad Brdą dosłownie kilkaset metrów od swoich znacznie starszych inspiracji. Więcej na stronach internetowych miasta.

Atrakcje w Bydgoszczy: Nowe Miasto

Ulica Gdańska

Śródmieście w Bydgoszczy

To się nazywa ulica! Oczywiście ulica Długa ma swój staromiejski klimat, ale za to Gdańska przenosi nas do końca XIX wieku i urzeka dziesiątkami stylowych kamienic. Bez dwóch zdań najpiękniejsza ulica Nowego Miasta w Bydgoszczy! Belle epoque w pełnej krasie! Szczególną uwagę zwróćcie na budynki o numerach: 5, 15, 17, 48, 50 oraz Hotel Pod Orłem (nr 14) – perełki! Więcej na stronach internetowych miasta.

Plac Wolności

Śródmieście w Bydgoszczy
zwiedzanie bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy

Jeżeli ulica Gdańska to najpiękniejszy pałacowy hol, Plac Wolności w Bydgoszczy to pałacowy salon! Zdaniem wielu to właśnie na pod adresem Plac Wolności 1, znajdziecie najbardziej okazałą kamienicę miasta! Więcej na stronach internetowych miasta.

Parki miejskie

Park im. Jana Kochanowskiego

Zrewitalizowany park im. Jana Kochanowskiego to ciut bardziej oddalony od ścisłego centrum park miejski, kryjący jednak wśród swoich alejek i roślinności jeden z największych symboli miasta! Więcej na stronach internetowych miasta.

Rzeźba Łuczniczki

Spichrze spichrzami, Bydgoszcz = Łuczniczka, Łuczniczka = Bydgoszcz! Najsławniejsza bydgoska rzeźba, która przedstawia w całkowitym negliżu piękną kobietę, która na domiar wszystkiego posługuje się niebezpiecznym narzędziem. Mądremu lub mądrej, która odgadnie do kogo / czego celuje, stawiam piwo:) Więcej na stronach internetowych miasta.

Park im. Kazimierza Wielkiego
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy

Mniejszy od parku Kochanowskiego ale za to najstarszy miejski park w Bydgoszczy. Park im. Kazimierza Wielkiego to cichy i urokliwy zielony zakątek, dodatkowo otoczony niebywale pięknym budownictwem z niemal każdej strony! Więcej na stronach internetowych miasta.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Fontanna “Potop”
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Fontanna “Potop” to kawał historii tej części miasta. Jej tragiczne losy a następnie powstanie z popiołów to cenna lekcja, jak przywracać do życia miejsca unikatowe i ważne dla lokalnych społeczności. Więcej na stronach internetowych miasta.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ogród Botaniczny UKW

Założony w 1930 roku ogród botaniczny to obecnie arboretum, czyli mówiąc prościej, cały ogród traktowany jest jako pomnik przyrody. Nie ma się co dziwić, ponieważ na jego terenie znajdziemy wiele gatunków rzadkich roślin i drzew oraz liczne stawy, przez co jest on doskonałym miejscem na spacer w cieniu i ciszy od zgiełku miasta:) Więcej na stronach internetowych miasta.

Ulica Cieszkowskiego

W kategorii urokliwych ulic z XIX wieczną zabudową ulica Cieszkowskiego, plasuje się tuż za żelazną trójką: Długą, Gdańską i Placem Wolności. Ale nie oznacza to, że jest tutaj gorzej bo ulica Cieszkowskiego to również kawał architektonicznego cudeńka! Więcej na stronach internetowych miasta.

Opera Nova

bydgoszcz w jeden dzień

Nie możliwe jest nie zauważyć gmachu Opery w Bydgoszczy, spacerując po jej Śródmieściu. Ten potężny, choć optycznie nie taki kolosalny budynek jest efektem trwającej 33 lata budowy, która ostatecznie zakończyła się na początku XX wieku. Obecnie to prężna scena operowa w skali kraju a także “centrum dowodzenia” międzynarodowego festiwalu Camerimage. Więcej na stronach internetowych miasta.

Łuczniczka Nova

wyjazd do bydgoszczy

Mieniąca się złotem, choć faktycznie jest pokryta chromem, rzeźba Łuczniczka Nova ma szanse zostać kolejnym symbolem miasta. Oczywiście bezpośrednio nawiązuje do swojej starszej koleżanki z łukiem, a niektórzy nawet twierdzą że to “rodzina”. Więcej na stronach internetowych miasta.

Plac Piastowski

Bydgoszcz to nie Poznań, dlatego jest tylko jeden prawdziwy Rynek, ten Stary. Nie znaczy to jednak że w mieście brakuje dużych placów, które potocznie wielu i tak nazywa rynkiem. Jednym z nich jest Plac Piastowski na Nowym Mieście. Więcej na stronach internetowych miasta.

Dzielnica Muzyczna

Miejsce na mapie miasta o niesamowitej urodzie, stylu i harmonii. Dzielnica Muzyczna, której centralnym miejscem jest wspomniany wcześniej park. in. Jana Kochanowskiego to miejsce gdzie znajdziemy wiele form artystycznych, upamiętniających wybitnych muzyków i kompozytorów. To również zagłębie eleganckich willi, niezwykłej urody gmachów uczelnianych i kulturalnych a także “grająca” fontanna. Więcej na stronach internetowych miasta.

Budynek Dyrekcji Kolei Wschodnich

Kolejną perełką architektoniczną jest potężnych rozmiarów budynek dawnej dyrekcji kolei. Nie bez powodu zwany jest pruskim pałacem, ponieważ jego architektura i ilość detali sprawia wrażenie, że stoimy przez magnacką rezydencją a nie urzędem… Obecnie lekko podupadły i zapomniany, możliwe że niebawem odzyska dawny blask w związku z przekazaniem do na cele akademickie tutejszemu Uniwersytetowi Medycznemu. Więcej na stronach internetowych miasta.

Bazylika w Bydgoszczy

Bydgoski Panteon a tym samym jeden z największych kościołów w Polsce, czyli bydgoska Bazylika Mniejsza. Najbardziej imponującym elementem świątyni jest kopuła, mierząca u podstawy 40 metrów średnicy! Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że świątynia była darem dziękczynnym Bydgoszczan za powrót Pomorza do Polski. Więcej na stronach internetowych miasta.

Budynek Poczty Głównej

zwiedzanie bydgoszczy

Wyglądająca podobnie do Zamku w Malborku, bydgoska Poczta Główna to niezwykłej urody gmach, stojący tuż na Brdą. Stoi tutaj od XVIII wieku i poza byciem po dziś dzień gmachem pocztowym, cieszy oczy mieszkańców i turystów. Doskonale wygląda z drugiego brzegu rzeki. Więcej na stronach internetowych miasta.

Dworzec Główny PKP

Czy można połączyć nowoczesny budynek dworcowy z zabytkowym gmachem dawnego dworca kolejowego. Oczywiście, że tak! Dworzec PKP w Bydgoszczy jest tego doskonałym przykładem. Najbardziej ta udana fuzja stylów zasmuci poznaniaków, którzy nie przepadają za swoim “chlebakiem”, który miał być równie piękny… Więcej na stronach internetowych miasta.

Dzielnica Sielanka

Zaprojektowana na początku XX wieku o zera, willowa dzielnica, która w zamyśle miała być miastem-ogrodem, do dzisiaj jest miejscem wyjątkowej urody. Stylowe wille, położone wśród rozległej zieleni, którą dopełnia osiedlowy skwer. Miejsce podobno uwielbiane od początku istnienia przez bydgoskie elity. Więcej na stronach internetowych miasta.

Atrakcje w Bydgoszczy: Nad wodą

Bulwary

brda w bydgoszczy

Bydgoszcz korzysta w pełni z dobrodziejstwa wody, która dosłownie “pocięła” centrum miasta. Miasto wykorzystując potencjał jaki daje rzeka oraz podkreślając jej znaczenie w historii miasta, zbliżyło się do niej na tyle blisko jak było to możliwe. Jednym z tego przykładów są liczne bulwary nad Brdą, których nie brakuje.

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Brda w Bydgoszczy

Kanał Międzywodzie

międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy

Przez wiele lat brakowało go na mapie miasta. Jednak gdy już został odtworzony stał się atrakcją wręcz idealną! Piękne bulwary, płyciutka woda, która przyjemnie szumi na stworzonych konstrukcjach, liczne kładki i miejsca do odpoczynku. Pozycja obowiązkowa!

Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Międzywodzie w Bydgoszczy

Bydgoski Tramwaj Wodny

A może mały rejsik po Brdzie i podziwianie miasta z perspektywy wody? Nie ma problemu! Wystarczy przepłynąć się Bydgoskim Tramwajem Wodnym, który “zawiezie” nas w najciekawsze zakątki miasta, leżące nad wodą! Więcej na stronach internetowych miasta.

Barka “Lemara”

Zabytkowa barka rzeczna, zacumowana tuż pod trzema spichrzami nad Brdą to obecnie żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich. Unikatowa sprawa! Więcej na stronach internetowych miasta.

Kładka im. Jana Kiepury (Kładka Miłości)

Tuż przy bydgoskiej Operze znajduje się kładka łącząca lewy brzeg Brdy z Wyspą Młyńską. Nie byłoby w niej nic szczególnego gdyby nie setki lub tysiące kłódek, przywieszonych przez zakochane pary! Było ich tak wiele, że mogły one zagrozić konstrukcji mosteczku, przez po podjęto prace by część z nich przenieść w inne miejsce.

Kanał Młynówka

bydgoszcz w jeden dzień

Gdyby nie kanał Młynówka nie byłoby ani Wyspy Młyńskiej ani Wenecji Bydgoskiej oraz całej historii tych miejsc. Kanał Młynówka choć sam nie wyróżnia się niczym szczególnym, to jego otoczenie zapewnia niezapomniane wrażenia.

Śluza Miejska

Rzadko można podziwiać tego typu konstrukcje hydrotechniczne w centrach miast, tym bardziej gdy nie jesteśmy na Mazurach. Bydgoszcz jednak jest wyjątkowa, bo dosłownie pocięta wodami, które jakoś trzeba regulować i bezpiecznie pokonywać. Po to właśnie m. in. śluzy w tym ta najbardziej okazała Śluza Miejska. Więcej na stronach internetowych miasta.

Jaz Farny

Na tyłach bydgoskiej katedry znajduje się kolejna ciekawa budowla hydrotechniczna, mianowicie jeden z bydgoskich jazów. Jaz Farny, bo tak się nazywa służy do regulacji wody w Kanale Młynówka a dodatkowo w jego pobliżu zlokalizowano jeden z nielicznych w Europie torów do kajakarstwa górskiego w ścisłym centrum miasta. Więcej na stronach internetowych miasta.

Kanał Bydgoski

Cud techniki i myśli inżynierskiej, który powstał w XVIII wieku. To właśnie dzięki niemu mamy wodne połączenie Wisły i Odry a Bydgoszcz na przestrzeni stuleci rozwijała się, dzięki doskonałej lokalizacji na skrzyżowaniu dróg wodnych. Z punktu widzenia technicznego Kanał Bydgoski to techniczne arcydzieło! Więcej na stronach internetowych miasta.

Stary Kanał Bydgoski

Po zmianie trasy Kanału Bydgoskiego w obrębie miasta, cześć niewykorzystywanego już obecnie do transportu kanału nazwana została Starym Kanałem. Obecnie wzdłuż niej rozciągają się parki i tereny rekreacyjne. Planty nad kanałem to doskonałe miejsce na dłuższy spacer czy rowerową wycieczkę. Więcej na stronach internetowych miasta.

Atrakcje w Bydgoszczy: Dalej od centrum

Exploseum

źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Exploseum to atrakcja na miarę XXI wieku. W dawnych tajnych budynkach koncernu DAG, produkującego amunicję oraz materiały wybuchowe dla wojska III Rzeszy. Ciekawa i nowoczesna wystawa, umieszczona w kompleksie bardzo dobrze zachowanych budynków, które potrafią wprawić w zdumienie swoimi rozmiarami.

Niestety jest to również miejsce pamięci, ponieważ ta tajna fabryka była miejscem niewolniczej pracy ponad 40000 więźniów, z których wielu w tym miejscu zmarło na skutek nieludzkiej pracy… Więcej na stronach internetowych miasta oraz stronie internetowej Muzeum.

Dodatkowo Exploseum możecie zwiedzić wirtualnie! Szczegółów szukajcie w moim wpisie: Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!

Muzeum Kanału Bydgoskiego

W pobliżu Starego Kanału i ciągnących się przy nim plant, w dawnym budynku gospodarczym powstało Muzeum Kanału Bydgoskiego. Zobaczyć tutaj można fragmenty kanału w miniaturze, pamiątki, zdjęcia, mundury marynarzy i wiele innych ciekawych rzeczy związanych z historią żeglugi śródlądowej. Więcej na stronach internetowych miasta.

Muzeum Wodociągów i dawna wieża ciśnień

Dwu obiektowe Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy to jednocześnie piękna wieża ciśnień bliżej centrum miasta jak również zabytkowa hala pomp wodociągowych, zlokalizowana na obrzeżach miasta. Pierwsze tego typu Muzeum w Polsce, dzięki któremu można poznać w jaki sposób woda trafia do naszych domów i mieszkań. Polecam szczególnie z racji, że sam jestem inżynierem właśnie w tej specjalności i wiem że to kawał technicznej maestrii! Więcej na stronach internetowych miasta oraz samego Muzeum.

Papugarnia

Największa w Europie i tym samym również w Polsce papugarnia! Spotkać można tutaj ponad 40 gatunków samych papug a na dokładkę dostaniemy również inne gatunki ptaków. Doskonała atrakcja dla najmłodszych! Więcej na stronach internetowych miasta.

Family Park

Kolejna atrakcja Bydgoszczy, którą wprawicie w zachwyt swoje pociechy, lekko znudzone oglądaniem zabytków i parków. Sala zabaw Family Park w Bydgoszczy to jeden z największych tego typu obiektów w kraju, który oferuje tyle atrakcji dla dzieci, że głowa puchnie! Więcej na stronach internetowych miasta oraz stronach www samego Family Park-u.

Alejka Górska w Bydgoszczy

Jeden z lepszych punktów widokowych na Stare Miasto w Bydgoszczy. Pokrętna ścieżka łącząca Nowy Rynek z dzielnicą Szwederowo, wznosi się na szczyt Zbocza Bydgoskiego, które to góruje o około 25-30 metrów ponad otaczający teren. Dzięki temu możemy podziwiać panoramę bydgoskiej Starówki, wcale nie odchodząc od niej szczególnie daleko, bo jedynie około 300 metrów od Starego Rynku!

Hala Łuczniczki

Największa hala widowiskowa w okolicy, niezwykle urokliwie położona bo niemal tuż nad brzegiem Brdy. Dookoła hali sporo zagospodarowanych terenów zielonych oraz innych obiektów rekreacyjnych. Można do niej dopłynąć również tramwajem wodnym. Więcej na stronach internetowych miasta.

Bydgoskie Centrum Sportu i stadion Zawiszy

Jeden z najbardziej znanych stadionów lekkoatletycznych w Polsce! To właśnie na nim odbywają się najważniejsze zawody lekkoatletyczne w kraju. Na co dzień pełni również role stadionu piłkarskiego. Więcej na stronach internetowych miasta.

Park miejski “Myślęcinek”

Leśny Park Kultury i Wypoczynku, potocznie zwanym Myślęcinkiem jest największym parkiem miejskim w Polsce! Na jego terenie poza leśnymi i parkowymi alejkami, doskonałymi do spaceru czy rowerowej wycieczki znajdziemy również park dinozaurów, lunapark, park wielkich owadów, ZOO czy bardzo unikatowe Alpinarium! Atrakcji nie powinno zabraknąć! Więcej na stronach internetowych miasta czy samego parku.

Atrakcje w Bydgoszczy: Sezonowe

Zabytkowe linie turystyczne

Przejedź się sławnym “ogórkiem” lub tramwajem który pamięta lata 60. XX wieku! Teraz to możliwe, dzięki turystycznym liniom, na których kursują zabytkowe i pięknie odrestaurowane pojazdy, jeżdżące po Bydgoszczy grube lata temu. Dodatkowo ich trasy prowadzą przez najciekawsze miejsca miasta! Więcej na stronach internetowych miasta.

Rowery wodne

Rowery wodne kojarzą się raczej z wypoczynkiem nad jeziorem, gdzie pobliska plaża pełna jest amatorów opalania! Bydgoszcz jednak i w tej kwestii zaskakuje, ponieważ po Brdzie płynącej przez samo centrum miasta możemy sobie popływać właśnie takim sprzętem i zobaczyć zarówno Stare Miasto jak i Nowe Miasto zupełnie z innej perspektywy i w swoim tempie! Więcej na stronach internetowych miasta.

Wydarzenia kulturalne i sportowe

Bydgoszcz poza atrakcjami, które możemy podziwiać niemal codziennie lub dosłownie codziennie, oferuje nam również bogaty wybór wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych. Do wyboru mamy niezliczone koncerty w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w operze, wydarzenia sportowe w Hali Łuczniczka, uliczne imprezy biegowe i triatlonowe, jarmarki i wiele wiele więcej! Więcej na stronach internetowych miasta.

Bydgoskie Centrum Informacji – warto odwiedzić!

Bydgoszcz to wzór dla innych miast i miasteczek jeżeli chodzi o informację turystyczną oraz przygotowane materiały dla odwiedzających! Możecie je dostać całkowicie za darmo w punktach Bydgoskiego Centrum Informacji (narożnik Starego Rynku i ul. Batorego oraz zabytkowy tramwaj na ul. Długiej). Dostępne są mapy miasta z naniesionymi atrakcjami, proponowanymi trasami i ciekawymi opisami do tego wiele folderów oraz broszur, dotyczących również najbliższej okolicy oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeden z bydgoskich punktów informacji turystycznej

Dodatkowo warto korzystać z przygotowanej witryny internetowej visitbydgoszcz.pl, na której znajdziecie opisy wszystkich ważnych miejsc w mieście oraz dodatkowe wpisy z propozycjami i pomysłami na zwiedzanie i spędzenie czasu w mieście.

Dla bardziej mobilnych polecam dedykowaną aplikacje mobilną, przygotowaną właśnie dla gości Bydgoszczy. Warto śledzić również kanały społecznościowe turystycznej Bydgoszczy w serwisach: Facebook, Instagram, Twiter i Pinterest!

Będąc już na miejscu nie zostaniemy pozostawieni sami sobie, znajdziemy tutaj wiele tablic, oznaczeń i informacji, które pozwalają jeszcze bardziej docenić to gdzie się obecnie znajdujemy.

Bydgoszcz na kierunkowo.pl!

Przeczytaj wszystkie wpisy o Bydgoszczy na moim blogu! Oto pozostałe, do których warto zajrzeć przed wybraniem się do tego przepięknego miasta:

Atrakcje w Bydgoszczy. Podsumowanie!

Ufffffff… Co tu dużo pisać, właśnie poznaliście najważniejsze atrakcje w Bydgoszczy a było ich aż 62!! Jest w czym wybierać, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. A można byłoby dopisać jeszcze więcej, tylko że powyższa lista to prawdziwy crème de la crème wśród bydgoskich atrakcji i miejsc wartych zobaczenia! Zobaczenie ich wszystkich wymaga czasu i nie okłamujmy się, że nawet weekend może okazać się za krótki! Zresztą na dowód tego sprawdźcie ile udało się zobaczyć nam podczas jednodniowego wyjazdu do Bydgoszczy. Wiele jeszcze zostało nam do zobaczenia, więc na pewno tu wrócimy!

Zatem nie ma co zwlekać, ponieważ to atrakcje w Bydgoszczy czekają na Was! Miłego zwiedzania tego niesłychanie wyjątkowego i pięknego miasta.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca