Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy
 • Marcin
 • 1 lutego 2021
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najstarszy park w mieście (założenie w XVI wieku). Znajduje się w centrum bydgoskiego Śródmieścia, na wschód od najbardziej reprezentacyjnej ulicy w okolicy, czyli ulicy Gdańskiej. Park nie jest wybitnie duży, liczy sobie 20000 metrów kwadratowych (100 x 200 metrów; 2 ha) ale nadrabia urokliwością i różnorodnością. Otoczony jest stylowymi budynkami, do których należy budynek Urzędu Wojewódzkiego, hotele, szkoły a także kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na którym swoje gniazdo ma rzadko spotykana i chroniona pustułka.

Niegdyś Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był ogrodem sióstr klarysek i mieścił się za murami klasztornymi. Taką funkcję sprawował od chwili powstania (XVI w.) aż do XIX wieku, kiedy to przeszedł zmienił się w zamknięty park regencyjny (należący do siedziby regencji, czyli regionu). Dopiero po przebudowie na początku XIX wieku udostępniony został mieszkańcom. Duży rozgłos park zyskał po odsłonięciu majestatycznej fontanny “Potop”, która niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej, jak zresztą wiele cennych okazów drzew. Swój dawny blask park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odzyskał dopiero w wyniku prac prowadzonych od lat 90. XX wieku. W 2014 roku odtworzono również fontannę.

Obecnie to cichy, zielony zakątek na mapie Bydgoszczy cenny artystycznie ale również przyrodniczo, ze względu na liczne pomniki przyrody rosnące na jego terenie. Dodatkową atrakcją są również rzeźbione w drewnie budki dla owadów, które od 2015 roku wiszą na drzewach rosnących w parku. Warto odnotować, że domki dla owadów są małymi dziełami sztuki, co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

region
lokalizacja

bydgoskie Śródmieście na wschód od ul. Gdańskiej

GALERIA

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
wyjazd do bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Ten najstarszy w Bydgoszczy park miejski jest wyjątkowy, ze względu na swoją historię ale również i stan dzisiejszy. Imponujące pomniki przyrody, majestatyczna fontanna oraz mała architektura, która dodaje uroku, sprawia, że można tutaj zarówno odpocząć od miejskiego zgiełku jak i poznać wiele ciekawych historii i faktów. Na plus również reprezentacyjne i okazałe otoczenie!

 • MOIM ZDANIEM

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest bardzo blisko najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie miasta. Dlatego też chcąc choć na chwilę odpocząć na łonie natury i podelektować się spokojem i ciszą, warto odwiedzić to miejsce.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy


CENY

5 / 5

Bez opłat

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Bardzo niewielu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Jest kilka tablic informacyjnych, jednak fajnie by było gdyby przy każdym wejściu, była taka informacja…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

2.5 / 5

Najbliższy duży parking znajduje się przy Operze Nova, niestety płatny. Parkingi rozlokowane wzdłuż ulic bydgoskiego Śródmieścia są również płatne w związku z położeniem w Strefie Płatnego Parkowania.

POTRZEBNY CZAS

Przespacerowanie parku wymaga od kilku do kilkunastu minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najbliższa oaza zieleni od ścisłego centrum miasta. Idealne miejsce do chwili odpoczynku a dodatkowo bardzo dobrze “wyposażone”. Znajdują się tutaj ławki parkowe z przewijakami dla małych dzieci a także darmowy internet miejski.

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

MOCNE STRONY

 • cisza i spokój od miejskiego zgiełku,
 • wiele ciekawych miejsc na terenie parku (fontanna, pomniki przyrody itp.),
 • reprezentacyjne otoczenie,
 • ciekawe smaczki, jak stylowe budki dla owadów,
 • przyjazny dla małych dzieci,
 • brak tłumów turystów,

SŁABE STRONY

 • średnia informacja turystyczna,
 • brak dogodnego parkingu w bezpośrednim otoczeniu,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!