Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najstarszy park w mieście (założenie w XVI wieku). Znajduje się w centrum bydgoskiego Śródmieścia, na wschód od najbardziej reprezentacyjnej ulicy w okolicy, czyli ulicy Gdańskiej. Park nie jest wybitnie duży, liczy sobie 20000 metrów kwadratowych (100 x 200 metrów; 2 ha) ale nadrabia urokliwością i różnorodnością. Otoczony jest stylowymi budynkami, do których należy budynek Urzędu Wojewódzkiego, hotele, szkoły a także kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na którym swoje gniazdo ma rzadko spotykana i chroniona pustułka.

Niegdyś Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był ogrodem sióstr klarysek i mieścił się za murami klasztornymi. Taką funkcję sprawował od chwili powstania (XVI w.) aż do XIX wieku, kiedy to przeszedł zmienił się w zamknięty park regencyjny (należący do siedziby regencji, czyli regionu). Dopiero po przebudowie na początku XIX wieku udostępniony został mieszkańcom. Duży rozgłos park zyskał po odsłonięciu majestatycznej fontanny “Potop”, która niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej, jak zresztą wiele cennych okazów drzew. Swój dawny blask park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odzyskał dopiero w wyniku prac prowadzonych od lat 90. XX wieku. W 2014 roku odtworzono również fontannę.

Obecnie to cichy, zielony zakątek na mapie Bydgoszczy cenny artystycznie ale również przyrodniczo, ze względu na liczne pomniki przyrody rosnące na jego terenie. Dodatkową atrakcją są również rzeźbione w drewnie budki dla owadów, które od 2015 roku wiszą na drzewach rosnących w parku. Warto odnotować, że domki dla owadów są małymi dziełami sztuki, co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

bydgoskie Śródmieście na wschód od ul. Gdańskiej

Dokładną lokalizację miejsca: Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Ten najstarszy w Bydgoszczy park miejski jest wyjątkowy, ze względu na swoją historię ale również i stan dzisiejszy. Imponujące pomniki przyrody, majestatyczna fontanna oraz mała architektura, która dodaje uroku, sprawia, że można tutaj zarówno odpocząć od miejskiego zgiełku jak i poznać wiele ciekawych historii i faktów. Na plus również reprezentacyjne i okazałe otoczenie!

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
wyjazd do bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3 / 5

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest bardzo blisko najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie miasta. Dlatego też chcąc choć na chwilę odpocząć na łonie natury i podelektować się spokojem i ciszą, warto odwiedzić to miejsce.

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat

5 / 5

Bardzo niewielu.

3 / 5

Jest kilka tablic informacyjnych, jednak fajnie by było gdyby przy każdym wejściu, była taka informacja…

2.5 / 5

Najbliższy duży parking znajduje się przy Operze Nova, niestety płatny. Parkingi rozlokowane wzdłuż ulic bydgoskiego Śródmieścia są również płatne w związku z położeniem w Strefie Płatnego Parkowania.

Przespacerowanie parku wymaga od kilku do kilkunastu minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • cisza i spokój od miejskiego zgiełku,
  • wiele ciekawych miejsc na terenie parku (fontanna, pomniki przyrody itp.),
  • reprezentacyjne otoczenie,
  • ciekawe smaczki, jak stylowe budki dla owadów,
  • przyjazny dla małych dzieci,
  • brak tłumów turystów,
  • średnia informacja turystyczna,
  • brak dogodnego parkingu w bezpośrednim otoczeniu,

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najbliższa oaza zieleni od ścisłego centrum miasta. Idealne miejsce do chwili odpoczynku a dodatkowo bardzo dobrze “wyposażone”. Znajdują się tutaj ławki parkowe z przewijakami dla małych dzieci a także darmowy internet miejski.

Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 1 lutego 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl