tu byłem

Spichlerze to jeden z symboli Bydgoszczy! Trzeba przyznać, że mają ich sporo i wiele z nich to powód do dumy. Szczególnie znane oraz charakterystyczne są spichrze nad Brdą, przy ulicy Grodzkiej 7, 9 i 11. To właśnie one stały się inspiracją dla stworzenia logo Bydgoszczy oraz są punktem obowiązkowym niemal każdego odwiedzającego to miasto.

Charakterystyczne spichrze w Bydgoszczy (celowo piszę spichrze, ponieważ właśnie takie nazewnictwo stosuje Bydgoskie Centrum Informacji) to budynki z końca XVIII wieku, które wybudowano w konstrukcji szachulcowej, gdzie główny szkielet budynku wykonano z drewna a puste przestrzenie wypełniono ceglanymi murami. Pierwotnie w tym miejscu znajdowało się aż 5 spichrzów, niestety w 1960 roku pożar strawił dwa z nich. W pozostałych 3 spichrzach umieszczono muzeum oraz siedzibę Konserwatora Zabytków. W latach 90. rozpoczęto generalny remont obiektów zakończony po kilkunastu latach prac, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać je w pełnej krasie. Po remoncie spichrze w całości zostały zaadoptowane na cele muzealne i w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Obecnie poza muzeum są jedną z największych atrakcji Bydgoszczy obok Wyspy Młyńskiej. Tuż obok spichrzów możemy zobaczyć jeszcze jeden „obowiązkowy” punkt na turystycznej mapie miasta – rzeźbę Przechodzący przez rzekę.

Jednak by nie umniejszyć wartości historycznych oraz estetycznych pozostałych spichrzów w Bydgoszczy, warto również zobaczyć pozostałe dawne budynki magazynowe na zboże takie jak: Biały Spichlerz na Wyspie Młyńskiej (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, prezentowane w nim są zbiory archeologiczne), Czerwony Spichlerz również położony na Wyspie Młyńskiej (obecnie Galeria Sztuki Nowoczesnej), spichlerz nad Młynówką (obecnie Karczma Młyńska), spichlerz w Stary Porcie (obecnie restauracja), spichlerz na Nowym Rynku (obecnie cerkiew!) oraz nowoczesne budynki nazywane szklanymi spichrzami, które powstały w latach 90. XX wieku a ich architektura nawiązuje do najbardziej znanych spichrzów nad Brdą.

W tym opisie skupię się głównie na najbardziej znanych spichrzach przy ulicy Grodzkiej.

region:

lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Grodzka 7-11, nad brzegiem Brdy

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

zdjęcia

unikalność

4/5

Spichrze w Bydgoszczy, nie tylko te przy ul. Grodzkiej są wyjątkowe. Bydgoszcz to miasto spichrzów, które swoją historię przepełnioną ma handlem i produkcją produktów zbożowych. To oczywiste, że mając taką historię i położenie, Bydgoszcz musiała posiadać wiele spichrzów, które dzisiaj mogą nas zachwycać swoim wyglądem i historią.

moim zdaniem

4/5

Punkt niemal obowiązkowy na turystycznej mapie Bydgoszczy! Spichrze w Bydgoszczy, szczególnie te przy ul. Grodzkiej to miejsce wyjątkowe i nie wypada go przegapić.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

4.5/5

Zobaczenie spichrzów z zewnątrz jest darmowe. Jeżeli chcemy zobaczyć ich wnętrza musimy liczyć się z opłatą za wstęp (akceptowalna) do muzeum lub galerii albo cenę obiadu w restauracji:)

ilość turystów

4/5

Mimo, że spichrze w Bydgoszczy to wyjątkowe miejsca, nie są okupowane przez tłum turystów. Przy większości z nich bez problemu zrobimy sobie zdjęcie bez „osób towarzyszących” a wnętrza obiektów również nie są wybitnie popularne i odwiedzane.

infrastruktura turystyczna

3.5/5

Z tym bywa różnie… Są spichrze opisane wręcz wzorowo ale i takie, o których nie dowiemy się na miejscu zbyt wiele.

przydatne informacje

potrzebny czas

Ilość potrzebnego czasu zależy od twoich planów. Zobaczenie budynków jedynie z zewnątrz to kwestia kilku minut, natomiast zwiedzanie ekspozycji muzealnej to kwestia godziny.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Każdy spichlerz jest inny, dlatego nie warto ograniczyć się tylko do najpopularniejszych przy ul. Grodzkiej. Zobacz wszystkie, bo nie są one wcale zbytnio oddalone od siebie.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

mocne strony

  • historia i unikalność,
  • położenie w ścisłym centrum miasta,
  • dostępność,
  • możliwość zobaczenia wnętrz,
  • świetnie prowadzone social media Muzeum Okręgowego, które włada kilkoma spichrzami, gdzie wystawia swoje ekspozycje i eksponaty,
  • bliskość obiektów względem siebie,

słabe strony

  • niektóre ze spichlerzy nie są obiektami publicznymi ale należą do osób/instytucji prywatnych (restauracje, cerkiew) przez co wejście do nich nie jest tak łatwe jak do obiektów muzealnych,
  • średnia informacja turystyczna, choć są spichrze gdzie jest ona bardzo dobra

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

zwiedzam Polskę!
Odkryj więcej ciekawych miejsc w kategorii zwiedzam Polskę!
poradniki turystyczne
Przeczytaj poradniki turystyczne, aby być przygotowanym na każdą sytuację.
0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x