wirtualne muzeum brama poznania

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania” to interaktywne centrum, które przybliża historię poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Mieści się ono w dwóch budynkach na przeciwległych brzegach Cybiny, które połączone są ze sobą kładką. Pierwszy z budynków to znajdujący się na Ostrowie Tumskim, budynek dawnej Śluzy Katedralnej a drugi to zlokalizowany na poznańskiej Śródce, nowoczesny budynek w którym znajduje się główna ekspozycja muzeum. Ekspozycja przybliża nam historię Ostrowa Tumskiego, od samych początków kiedy powstawała osada aż po czasy współczesne. Dodatkowo poza główną ekspozycją, możemy tutaj spotkać różnego rodzaju wystawy oraz wziąć udział w organizowanych tutaj wydarzeniach kulturalnych, szkoleniowych czy edukacyjnych. Ekspozycja została udostępniona do zwiedzania w 2014 roku.

Pierwszym co zachwyca odwiedzających to miejsce to niesamowita, nowoczesna architektura która optycznie łączy nas z górującą nad Ostrowem Tumskim katedrą. Podczas zwiedzania ekspozycji pokonamy kilkukrotnie szczelinę widokową by ostatecznie podążyć na drugi brzeg Cybiny, ponad 60 metrową kładką, której koniec znajduje się w dawnej Śluzie Katedralnej. Jest ona pozostałością po fortyfikacjach w ramach Twierdzy Poznań, wzniesionych przez pruskiego zaborcę w XIX wieku. Z budynku Śluzy Katedralnej, możemy udać się w dalsze zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, poznając m. in. poznańską katedrę, kościół NMP wraz z ekspozycją, obrazującą zarys dawnego palatium Mieszka I.

Jednak nim dotrzemy na Wyspę Tumską, poznamy liczącą ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, ekspozycje główną Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania”. Zwiedzamy ją w indywidualnym tempie, słuchając audioprzewodnika dzięki czemu możemy poświęcić danej pozycji, tyle czasu ile tylko chcemy. Cała ekspozycja składa się z czterech głównych sekcji a dodatkową atrakcją jest taras widokowy na dachu budynku Bramy Poznania. W holu wejściowym znajduje się również kawiarnia a od strony Cybiny, amfiteatr skierowany ku rzece.

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Poznań, Gdańska 2

Dokładną lokalizację miejsca: Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania” to jedyne w swoim rodzaju interaktywne muzeum początków osady na poznańskim Ostrowie Tumskim a tym samym początków państwa polskiego! Przepiękna bryła budynku z cudownym przeszkleniem ukierunkowanym w stronę poznańskiej katedry, niesamowita interaktywna ekspozycja oraz doskonała obsługa i oferta zwiedzania, czyni to miejsce świetną atrakcją turystyczną!

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

brama poznania
brama poznania
brama poznania
brama poznania
wirtualne muzeum brama poznania
5 / 5

Powiem krótko: pozycja obowiązkowa do zobaczenia w Poznaniu! Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania” przybliży Wam historię Ostrowa Tumskiego, początków Poznania i państwa polskiego. Jest doskonałym wstępem do poznawania stolicy Wielkopolski, co ma pokrycie w samej nazwie tego interaktywnego muzeum!

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
4 / 5

3.5 / 5

Ceny akceptowalne. Urozmaicona oferta, w skład której wchodzą np. bilet rodzinny czy liczne ulgi, pozwalają zapłacić nieco mniej za wstęp.

3.5 / 5

Atrakcja jest pierwszorzędna, dlatego też nie ma się co dziwić, że przyciąga sporo turystów. Jednak biletowane wejścia w rozsądnych odstępach czasowych pozwalają zobaczyć to miejsce w mniej tłumnym gronie.

Jeżeli nie lubisz tłumów, nie przyjeżdżaj tutaj w weekendy (szczególnie długie), akcje typu “Poznań za pół ceny” czy inne promowane wydarzenia.

5 / 5

Klasa! Doskonała informacja dla turystów, zaczynając od drogowskazów przy głównych trasach a kończąc na świetnym audioprzewodniku i bogactwie opisów, prezentacji czy wizualizacji!

4.5 / 5

Dedykowany parking dla odwiedzających Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania”, znajdziemy przy ulicy Bydgoskiej. Darmowe miejsca parkingowe znajdziemy również wzdłuż ulicy Gdańskiej. Awaryjnie można jechać jeszcze na płatny parking katedralny na Ostrowie Tumskim (przy ul. Dziekańskiej). Niestety w najbardziej tłoczne dni, ilość miejsc parkingowych może nie być wystarczająca…

Zwiedzanie ekspozycji w zależności od wybranego wariantu trwa od 90 do nawet 120 minut. Jeżeli planujecie zwiedzić za jedną wizytą również Ostrów Tumski zarezerwujcie kolejne 70-100 minut.

Moim zdaniem, z racji charakteru miejsca i specyfiki ekspozycji warto zabrać tutaj dzieci od 5 roku życia wzwyż.

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego “Brama Poznania” jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności. Zdecydowana większość ekspozycji przystosowana jest do ich potrzeb a obiekt posiada również wiele udogodnień.

  • interaktywna ekspozycja,
  • możliwość swobodnego zwiedzania z wykorzystaniem audioprzewodnika,
  • bogata oferta zwiedzania,
  • cudowna i niepowtarzalna architektura,
  • dostępność,
  • dedykowany parking,
  • możliwość rezerwacji biletów online,
  • wydarzenia towarzyszące,
  • tłumy odwiedzających w weekendy i dni wolne,

Zarezerwuj bilet online i bądź pewny, że zwiedzisz Bramę Poznania! Na oficjalnej stronie internetowej można zarezerwować bilet na zwiedzanie na wybrany termin. Warto skorzystać, szczególnie jeżeli spodziewacie się tłumów!

Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Wpis opublikowano: 22 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 11 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl