Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy to najbardziej znana bydgoska wyspa na przepływającej przez miasto rzece Brdzie. Z jednej strony otoczona jest Młynówką, a drugiej właśnie wspomnianą Brdą. Na wyspie znajdują się liczne zabytki, zarówno techniczne (m. in. jazy, śluzy), przemysłowe (np. Młyny Rothera, spichlerze) jak również unikatowe budynki dawnej mennicy czy budynki towarzyszące. Obecnie wiele z nich mieści w sobie oddziały muzealne, galerie sztuki czy inne formy turystyczne lub rekreacyjne. Dla mnie osobiście, nie ujmując nic Staremu Miastu w Bydgoszczy, to właśnie Wyspa Młyńska jest najbardziej niesamowitym fragmentem miasta, który poprzez różnorodność atrakcji pozwala spędzić tutaj nawet godziny, poznając jej niesamowite zakamarki.

Tak na prawdę Wyspa Młyńska składa się z dwóch zasadniczych części, rozdzielonych odtworzonym kilkanaście lat temu kanałem Międzywodzie: zachodniej o bardziej gospodarczym charakterze, gdzie główne miejsce zajmują Młyny Rothera oraz z części wschodniej, zwanej „menniczą” ponieważ to właśnie na niej znajdowała się niegdyś Mennica Królewska a dzisiaj w jej budynku swoją siedzibę ma Europejskie Centrum Pieniądza. Obecnie Wyspa Młyńska w Bydgoszczy nie spełnia już funkcji gospodarczych ani przemysłowych. Dzisiaj to turystyczne oraz kulturalne serce miasta! Wyspa od kilkunastu lat zmienia swój wygląd, poprzez sukcesywne odtwarzanie i przekształcanie pierwotnej tkanki architektonicznej w formy atrakcyjne dla obecnych potrzeb. Dzięki temu odtworzono właśnie m. in. kanał Międzywodzie, który zachwyca swoją urokliwością. Również liczne budynki na jej terenie dzisiaj zachwycają swoim wyglądem i dzisiejszym wykorzystaniem, ponieważ mieszczą w sobie muzea, galerie sztuki czy klimatyczne restauracje nie ujmując nic z ich dawnego, bardzo charakterystycznego wyglądu. W 2021 roku częściowo zostaną udostępnione wnętrza i otoczenie Młynów Rothera, które nie zostaną do tego czasu jeszcze w pełni ukończone ale na pewno będzie co oglądać. Moim zdaniem Młyny Rothera, będą perłą w koronie i wisienką na torcie, który nazywa się Wyspa Młyńska w Bydgoszczy!

Wyspa Młyńska to nie tylko jej centralna część z imponującymi i niezwykłymi budynkami ale również wszystko co znajdziemy na jej brzegach. A na nich również nudą nie wieje! Znajdziemy tam liczne jazy oraz śluzy, dodatkowo wszystkie wpisane na listę zabytków. Wzdłuż Młynówki, otaczającej wyspę od południa rozciąga się Wenecja Bydgoska, czyli unikatowy układ urbanistyczny który w mikroskali przypomina dla wielu legendarną włoską Wenecję. Wyspa również z racji, że licznie poprzecinana jest kanałami a otaczają już rzeki, posiada również wiele mostów, zarówno mniejszych i większych. Ciekawą „nowością” na wyspie jest Przystań Bydgoszcz, czyli port, marina, hotel i restauracja w jednym. Dodatkowo budynek przystani został ogłoszony przez ceniony portal bryla.pl, Bryłą Roku 2012, czyli najpiękniejszym budynkiem powstałym w 2012 roku! Mało? To na dokładkę wspomnę jeszcze o plaży miejskiej, dosyć sporej łące rekreacyjnej, tramwaju wodnym oraz doskonałych punktach widokowych na rzekę oraz jej okolicę! Nie sposób wymienić absolutnie wszystkie atrakcje Wyspy Młyńskiej, bo po prostu jest ich zbyt wiele jak na krótki (z założenia) blogowy wpis. Więcej oczywiście znajdziecie na stronach internetowych, które polecam Wam niżej.

region:
lokalizacja: Bydgoszcz, między Brdą a Młynówką, na zachód od Starego Rynku
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

zdjęcia

wyspa młyńska w bydgoszczy
międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
wyspa młyńska w bydgoszczy atrakcje w bydgoszczy
Młyny Rothera wyspa młyńska w bydgoszczy

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

unikalność
5/5

Długo zastanawiałem się czy Wyspa Młyńska w Bydgoszczy jest jedynie niepowtarzalna czy unikatowa… Po biciu się z własnymi myślami, porównaniach z podobnymi „dzielnicami” zdecydowałem, by określić ją mianem unikatu! Mnogość zabytków, atrakcji współgrająca z terenami do odpoczynku i rekreacji a także położenie niemal w samym centrum miasta przekonało mnie, że drugiego takiego miejsca w Polsce nie znajdziecie.

moim zdaniem
5/5

To miejsce dla wielu powinno okazać się strzałem w „10”, ponieważ w tym ogromie atrakcji, którą tutaj znajdziecie, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A potencjał tego miejsca zwiększa się z roku na rok, poprzez prace mające na celu udostępnienie kolejnych „perełek” które się tutaj znajdują. Zobacz koniecznie – właśnie to radzę każdemu, kto się zastanawia czy odwiedzić Bydgoszcz i Wyspę Młyńską.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

By nie ominąć żadnego ciekawego miejsca Wyspy Młyńskiej polecam w pierwszej kolejności udać się do Bydgoskiego Centrum Informacji (ul. Stefana Batorego 2, na rogu ze Starym Rynkiem), gdzie znajdziecie doskonałe materiały informacyjne i turystyczne.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

oceny

średnia ocena
4.5/5
ceny
5/5

Wejście na wyspę jest bezpłatne, podobnie jak przejście po całym jej terenie. Należy jednak liczyć się z opłatami za wstęp do obiektów, takich jak muzea czy galerie, które mieszczą się na jej terenie.

ilość turystów
3.5/5

Jak na serce miasta przystało, odwiedzających nie brakuje. Wyspa jest jednak spora, dlatego tłum skutecznie się rozprasza.

oznaczenia i informacja turystyczna
5/5

Świetna robota! Liczne tablice informacyjne oraz szeroko rozumiana informacja turystyczna! Doskonała robota!

przydatne informacje

potrzebny czas

Ciężko powiedzieć, ponieważ wybierając różne miejsca i atrakcje można spędzić tutaj nawet kilka godzin. Minimum zagospodaruj sobie 1 godzinę, ona pozwoli Ci w minimalnym stopniu poznać to miejsce. Oczywiście zachęcam, by zarezerwować sobie więcej czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking
4.5/5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.

dostępność

Dla każdego, choć nieliczne miejsca (głównie schody i kamieniste ulice) mogą być pewną trudnością, szczególnie dla osób niepełnosprawnych.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
mocne strony
  • bliskość centrum miasta,
  • mnogość atrakcji,
  • niesamowita historia,
  • liczne prace przywracające blask tego miejsca,
  • wiele unikatowych zabytków,
  • doskonała baza parkingowa,
  • świetna informacja turystyczna,
  • wiele wydarzeń organizowanych na terenie wyspy,
  • ogólna unikalność,
słabe strony
  • wielu turystów, choć nie ma się co dziwić,

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x