tu byłem

Młyny Rothera w Bydgoszczy

szybkie menu

Młyn w mojej rodzinnej miejscowości, był jednym z największych budynków w miejscowości ale przy bydgoskich młynach i tak wypada jak ubogi krewny. Młyny Rothera w Bydgoszczy to ogromne budynki, które niegdyś pełniły rolę młynów a już wkrótce mogą zostać największą atrakcją miasta! Ale od początku! Młyny Rothera znajdują się na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, tuż nad brzegiem Kanału Zbożowego wzdłuż którego rozciąga się również bydgoska Wenecja a z drugiej strony sąsiadując z rzeką Brdą. Bydgoszcz, dzięki swojemu położeniu na szlakach wodnych, stała się ważnym ośrodkiem handlu, w tym głównie zbożem. Taka okoliczność spowodowała że już w XIX wieku, zdecydowano o budowie potężnych młynów, które następnie dodatkowo rozbudowano w latach 1849-1850, dzięki czemu przyjęły one dzisiejsze rozmiary. Położenie tuż nad kanałem, zostało wykorzystane do funkcjonowania młynów, które to mieliły zboże w kole napędzanym siłą wody. Młyny działały aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zakończyły swoją działalność te imponujące budowle, niegdyś zwane nawet Królewskimi Młynami. Zastawiacie się pewnie był ten Rother? Nie był to miejscowy młynarz a niemiecki minister rolnictwa. Obecnie budynki dawnych młynów możliwe że dostają drugie życie! Po kilkunastu latach, kiedy obiekty przechodziły z rąk do rąk i nie piękniały, w 2013 roku przeszły ostatecznie na własność Miasta Bydgoszcz. Od tego momentu obiekt poddawany był pracom remontowym. Obecnie (2020 rok) trwają zaawansowane prace, które mają przywrócić blask budynkom i przygotować je pod planowane ekspozycje kulturalne. Więcej można dowiedzieć się poznając założenia Parku Kultury w Bydgoszczy, którego największą atrakcją mają być właśnie dawne młyny. Moja intuicja podpowiada, że po zakończeniu prac i przygotowaniu ekspozycji wewnątrz młynów, będzie to atrakcja pierwszej wody! Częściowo nieukończony budynek ma zostać udostępniany w 2021 roku, natomiast całkowite zakończenie prac planowane jest na 2022 rok.

region:

lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Mennica 10, na Wyspie Młyńskiej

dowiedź się więcej!

Młyny Rothera w Bydgoszczy

zdjęcia

unikalność

4/5

Młyny Rothera to niemal unikat! Niemal, ponieważ swoją wielkością i pierwotną funkcją wzbudzają duże wrażenie, jednak nadal to miejsce do końca nieokreślone. Prace trwają, mogą zostać perłą Bydgoszczy lub jedynie ciekawostką architektury przemysłowej. Niewątpliwie wyjątkowe miejsce, choć z perspektywami na prawdziwy unikat.

moim zdaniem

5/5

Położone w samym sercu Bydgoszczy Młyny Rothera będą już wkrótce jej prawdziwym sercem. Jeżeli plany na ich wykorzystanie i ekspozycje wypalą, będą miejsce które zobaczyć po prostu będzie trzeba obowiązkowo!

Młyny Rothera w Bydgoszczy

mapa

oceny

średnia ocena
0/5

ceny

0/5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych i turystów niemożliwy.

ilość turystów

0/5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych i turystów niemożliwy.

oznaczenia i informacja turystyczna

0/5

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu.  Niemożliwe jest oszacowanie czasu planowanych, potrzebnego do zobaczenia planowanych ekspozycji.

sugerowany wiek

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Brak możliwości oceny.

parking

4.5/5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

dostępność

Na chwilę obecną (2020) budynek w trakcie remontu. Wstęp osób postronnych niemożliwy, w związku z czym brak możliwości oceny.

podpowiedź kierunkowo.pl

Warto poczekać na zakończenie prac remontowych i aranżacyjnych (planowany koniec w 2022 roku), bo wtedy to miejsce może być prawdziwą turystyczną atrakcją na wysokim poziomie!

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Młyny Rothera w Bydgoszczy

mocne strony

  • lokalizacja w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej, która jest sygnowana na kulturalne centrum
  • unikalna i zabytkowa budowla o imponujących rozmiarach,
  • zaawansowane prace remontowe i wykończeniowe mające przywrócić blask obiektom oraz ciekawe plany na ekspozycje wewnątrz budynków oraz zagospodarowanie dookoła

słabe strony

  • budynek młynów w pełni gotowy do przyjęcia turystów będzie w 2022 roku
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Młyny Rothera w Bydgoszczy

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x