Spichrze w Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Spichlerze to jeden z symboli Bydgoszczy! Trzeba przyznać, że mają ich sporo i wiele z nich to powód do dumy. Szczególnie znane oraz charakterystyczne są spichrze nad Brdą, przy ulicy Grodzkiej 7, 9 i 11. To właśnie one stały się inspiracją dla stworzenia logo Bydgoszczy oraz są punktem obowiązkowym niemal każdego odwiedzającego to miasto.

Charakterystyczne spichrze w Bydgoszczy (celowo piszę spichrze, ponieważ właśnie takie nazewnictwo stosuje Bydgoskie Centrum Informacji) to budynki z końca XVIII wieku, które wybudowano w konstrukcji szachulcowej, gdzie główny szkielet budynku wykonano z drewna a puste przestrzenie wypełniono ceglanymi murami. Pierwotnie w tym miejscu znajdowało się aż 5 spichrzów, niestety w 1960 roku pożar strawił dwa z nich. W pozostałych 3 spichrzach umieszczono muzeum oraz siedzibę Konserwatora Zabytków. W latach 90. rozpoczęto generalny remont obiektów zakończony po kilkunastu latach prac, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać je w pełnej krasie. Po remoncie spichrze w całości zostały zaadoptowane na cele muzealne i w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Obecnie poza muzeum są jedną z największych atrakcji Bydgoszczy obok Wyspy Młyńskiej. Tuż obok spichrzów możemy zobaczyć jeszcze jeden “obowiązkowy” punkt na turystycznej mapie miasta – rzeźbę Przechodzący przez rzekę.

Jednak by nie umniejszyć wartości historycznych oraz estetycznych pozostałych spichrzów w Bydgoszczy, warto również zobaczyć pozostałe dawne budynki magazynowe na zboże takie jak: Biały Spichlerz na Wyspie Młyńskiej (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, prezentowane w nim są zbiory archeologiczne), Czerwony Spichlerz również położony na Wyspie Młyńskiej (obecnie Galeria Sztuki Nowoczesnej), spichlerz nad Młynówką (obecnie Karczma Młyńska), spichlerz w Stary Porcie (obecnie restauracja), spichlerz na Nowym Rynku (obecnie cerkiew!) oraz nowoczesne budynki nazywane szklanymi spichrzami, które powstały w latach 90. XX wieku a ich architektura nawiązuje do najbardziej znanych spichrzów nad Brdą.

W tym opisie skupię się głównie na najbardziej znanych spichrzach przy ulicy Grodzkiej.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Bydgoszcz, ul. Grodzka 7-11, nad brzegiem Brdy

Dokładną lokalizację miejsca: Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Spichrze w Bydgoszczy, nie tylko te przy ul. Grodzkiej są wyjątkowe. Bydgoszcz to miasto spichrzów, które swoją historię przepełnioną ma handlem i produkcją produktów zbożowych. To oczywiste, że mając taką historię i położenie, Bydgoszcz musiała posiadać wiele spichrzów, które dzisiaj mogą nas zachwycać swoim wyglądem i historią.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Spichrze w Bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy
4 / 5

Punkt niemal obowiązkowy na turystycznej mapie Bydgoszczy! Spichrze w Bydgoszczy, szczególnie te przy ul. Grodzkiej to miejsce wyjątkowe i nie wypada go przegapić.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy
4 / 5

4.5 / 5

Zobaczenie spichrzów z zewnątrz jest darmowe. Jeżeli chcemy zobaczyć ich wnętrza musimy liczyć się z opłatą za wstęp (akceptowalna) do muzeum lub galerii albo cenę obiadu w restauracji:)

4 / 5

Mimo, że spichrze w Bydgoszczy to wyjątkowe miejsca, nie są okupowane przez tłum turystów. Przy większości z nich bez problemu zrobimy sobie zdjęcie bez “osób towarzyszących” a wnętrza obiektów również nie są wybitnie popularne i odwiedzane.

3.5 / 5

Z tym bywa różnie… Są spichrze opisane wręcz wzorowo ale i takie, o których nie dowiemy się na miejscu zbyt wiele.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.

Ilość potrzebnego czasu zależy od twoich planów. Zobaczenie budynków jedynie z zewnątrz to kwestia kilku minut, natomiast zwiedzanie ekspozycji muzealnej to kwestia godziny.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • historia i unikalność,
  • położenie w ścisłym centrum miasta,
  • dostępność,
  • możliwość zobaczenia wnętrz,
  • świetnie prowadzone social media Muzeum Okręgowego, które włada kilkoma spichrzami, gdzie wystawia swoje ekspozycje i eksponaty,
  • bliskość obiektów względem siebie,
  • niektóre ze spichlerzy nie są obiektami publicznymi ale należą do osób/instytucji prywatnych (restauracje, cerkiew) przez co wejście do nich nie jest tak łatwe jak do obiektów muzealnych,
  • średnia informacja turystyczna, choć są spichrze gdzie jest ona bardzo dobra

Każdy spichlerz jest inny, dlatego nie warto ograniczyć się tylko do najpopularniejszych przy ul. Grodzkiej. Zobacz wszystkie, bo nie są one wcale zbytnio oddalone od siebie.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 14 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl