Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy
Mówi coś Wam rzeźba balansująca? Mi też to nic nie mówiło, dopóki nie dowiedziałem się, że to po prostu rzeźba “stojąca” na linie. Jedną z nich jest właśnie rzeźba “Przechodzący przez rzekę” w Bydgoszczy.
Ta niecodzienna forma artystyczna przedstawia młodego mężczyznę, podobno adoratora bydgoskiej Łuczniczki, której to odnosi wypuszczoną na drugi brzeg Brdy strzałę. Aby było romantyczniej młodzieniec idzie dzielnie po stu metrowej linie rozciągniętej nad brzegami rzeki. Jest atrakcja? No jest i to nie byle jaka! Jest ciekawie, intrygująco, niecodziennie oraz z nawiązaniem do najbardziej znanych symboli miasta! Oto jak należy robić dzisiaj atrakcje dla turystów, które bardzo szybko stają się symbolami miasta czy regionów.
Z jeszcze kilku ciekawostek, rzeźba ma ponad 2 metry wysokości, waży jedynie 50 kilogramów, tyczka (żerdź) którą trzyma młodzieniec by ułatwić sobie zadanie mierzy 6 metrów a lina między brzegami ma ponad 100 metrów długości.
Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy
Konkrety
lokalizacja
Bydgoszcz, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Mało takich rzeźb możemy spotkać w Polsce, dlatego warto podkreślić jej wyjątkowość. Dodatkowo lokalizacja w bardzo popularnym turystycznie miejscu oraz nawiązanie do największych symboli miasta, dodaje tylko unikalności.
Galeria
Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy
Moim zdaniem
Dla mnie miejsce kultowe i warte zobaczenia. Mało kto od razu wytłumaczy ciekawostkę z cyklu “jakim prawem to wisi”:)
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Na pobliskim moście i bulwarach nie brakuje chętnych do zobaczenia i sfotografowania rzeźby “Przechodzący przez rzekę”.
przygotowanie
Bydgoszcz wyróżnia się doskonałą informacją turystyczną, niestety przy rzeźbie balansującej, ktoś się nie popisał… Nie znalazłem tablicy z nazwą rzeźby ani krótkim opisem, jedynie miejskie przewodniki opisują bardzo dobrze tą nietypową atrakcję.
Praktyczne info
parking
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.
potrzebny czas
Maksymalnie 5 minut, chyba że masz ochotę dłużej.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność i intrygująca forma,
- lokalizacja niemal w ścisłym centrum miasta,
- dostępność,
słabsze strony
- brak informacji turystycznej o rzeźbie w najbliższej okolicy, która przybliżyła by jej historię i nawiązania,
- bywa tłumnie odwiedzana,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Jeden z końców liny, która podtrzymuje młodzieńca uczepiona jest zabytkowego spichrza przy ulicy Grodzkiej.
Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!
Rzeźbiarz który ją wykonał to Jerzy Kędziora!
Wart dodać, że Przechodzący przez rzekę empatyzuje z ludźmi w potrzebie. Zakłada się mu koszulkę w barwach panstw, w których dzieje sie coś niedobrego – w ramach solidarności. Np.niebiesko- żółte barwy Ukrainy podczas wojny w Rosją.
A jaskółka która mu towarzyszy to wspomnienie zasłużonego działacza kulturalnego Andrzeja Szwalbe (schwalbe – jaskółka). Dzięki jego staraniom w Bydgoszczy jest Filharmonia Pomorska i Szkoła Muzyczna.
Bardzo dziękuje za uzupełnienie mojego opisu:) Bardzo ciekawe informacje, szczególnie dla tych, którzy chcą poznać tę intrygującą rzeźbę jeszcze lepiej! Pozdrawiam:)