wielkopolska ciekawostki

Wielkopolska. Ciekawostki z podróży!


opublikowano: 7 stycznia 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Każdy wyjazd to przygoda, niezależnie dokąd jedziemy i ile on trwa. To, co najczęściej zostaje w naszych wspomnieniach, to ciekawostki! Dlatego postanowiłem zebrać dla Was w jednym wpisie najbardziej interesujące ciekawostki z moich mikropodróży do miejsc, które skrywa Wielkopolska! Ciekawostki oczywiście będę dla Was na bieżąco aktualizował:)

Niezwykła Wielkopolska! Ciekawostki, które najbardziej zapamiętałem!

Dawna poznańska kolegiata…

Słyszeliście o niej? Odpowiedzcie w komentarzu pod wpisem a ja i tak przytoczę Wam pierwszą i jakże niezwykłą ciekawostkę, którą skrywa w sobie stolica Wielkopolski. Na obecnym Placu Kolegiackim stała w przeszłości niezwykle wysoka kolegiata, licząca sobie aż 114 metrów wysokości, co odpowiada wieżowcom stojącym niedaleko poznańskiego Starego Browaru!

Przez setki lat to ona górowała nad całym miastem oraz była symbolem miasta. Poznański Ratusz przy niej to niski krewny, ponieważ ma zaledwie trochę ponad 60 metrów… Więcej o nieistniejącej już poznańskiej kolegiacie przeczytacie we wpisie: Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu

Tajemnicze kruszone szkło

Krążąc po Wielkopolskim Parku Narodowym na koniec udaliśmy się do Muzeum WPN, które znajduje się w dawnej willi niemieckiego dygnitarza z czasów II wojny światowej. Wcześniej znałem historię tego budynku, jednak nie skojarzyłem na pierwszy rzut oka, po co są powbijane kawałki szkła w wierzch murowanego ogrodzenia. “Żarówka” zapaliła się po czasie i wtedy dopiero do mnie dotarło, że to szkło może być niemym świadkiem niewolniczej pracy więźniów z czasów wojny, którzy ową willę budowali… Niestety nie mam jeszcze żadnego potwierdzenia, że dobrze myślę… Choć przeczucia mam smutne.

Dawna willa Arthura Greisera
Niestety nie mam pewności, co to jest oraz czy moje skojarzenie jest poprawne…

Więcej o tym miejscu dowiecie się z wpisów:

Od Alaski aż po… Borzykowo?

Co ma wspólnego Alaska z Borzykowem, niedaleko Pyzdr? Były to dwa końce dawnego Cesarstwa Rosyjskiego, jeden wysunięty najdalej na wschód (Alaska) a drugi na zachód, czyli właśnie niewielkie Borzykowo. Powiecie pewnie “dawno temu…” i owszem macie racje, jednak różnice między dawnymi zaborami widoczne są do dzisiaj.

granica zaborów w Borzykowie

Więcej o tym miejscu dowiecie się z opisu miejsca w kategorii tu byłem: Dawna granica zaborów w Borzykowie

Tysiące dębów jak baobaby!

Rogaliński Park Krajobrazowy to największe w Europie skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych! Dębów, które w obwodzie mają ponad 3 metry jest tutaj blisko 1000 i trzeba przyznać, że wyglądają majestatycznie! Ogółem na terenie parku naliczono ponad 1400 dębów z czego blisko 900 to pomniki przyrody. Najbardziej znane to oczywiście legendarne i równie potężne: Lech, Czech i Rus, rosnące w pałacowym parku.

rogalińskie dęby wielkopolska ciekawostki

Więcej o rogalińskich dębach oraz Rogalińskim Parku Krajobrazowym przeczytacie we wpisach:

oraz opisach miejsc w kategorii tu byłem:

Wielkopolska: ciekawostki z innych zakątków!

Czarne jak smoła żołędzie

W pałacowych ogrodach na tyłach imponującego pałacu w Rogalinku po raz pierwszy widziałem czarne jak smoła żołędzie. Leżało ich wiele na kopcu widokowym w ogrodach pałacowych w Rogalinie, późną jesienią. Przyznaję bez bicia, że wiele żołędzi w życiu widziałem ale czarnych jak smoła nigdy…

rogalin czarne żołędzie rogalin co warto zobaczyć

Więcej o miejscu gdzie możecie jesienią spotkać czarne żołędzie przeczytacie we wpisach:

Przepotężne fortyfikacje średniowiecznego Poznania

Kiedy Mieszko I przyjmował chrzest (być może na poznańskim Ostrowie Tumskim) ówczesny gród Poznański otaczały wały obronne, które nawet dzisiaj byłby umocnieniem trudnym do pokonania! Archeolodzy badający dawne wały obronne osady na poznańskim Ostrowie Tumskim, odkryli, że miały one u podstawy około 40 metrów szerokości a ich wysokość dochodziła do 12 metrów! Nieźle? Prawda?

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I

Ich zarys w formie artystycznej rzeźby można obecnie oglądać na ulicy Posadzego na poznańskim Ostrowie Tumskim oraz w mieszczącym się przy tej ulicy rezerwacie archeologicznym Genius loci. Więcej o nich dowiecie się z poniższych wpisów:

Malowidło liczące ponad 650 lat!

Jak malowano 650 lat temu? Specyficznie:) Możecie przekonać się o tym odwiedzając oratorium św. Jakuba, w którym poczujecie się dosłownie, jak kilka wieków temu! Oratorium zdobione jest niezwykłą polichromią, uznawaną za jedną z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa w Polsce! Uznaje się, że malowidła powstały około 1370 roku, czyli w czasach kiedy umarł Kazimierz III Wielki a Krzyżacy dopiero szukali Grunwaldu na mapach:)

ląd nad wartą

Więcej o lądzkim opactwie dowiecie się z wpisów:

Atrakcja, która nie istnieje…

Nie ma jak to stanąć pod budynkiem wzniesionym w latach 50. XX wieku, co prawda na fundamentach dawnego zamku i triumfalnie twierdzić, że widziało się Zamek Królewski w Pyzdrach… Niestety nie dotrwał on do dzisiejszych czasów a obecnie możemy oglądać jedynie fragmenty jego przyziemia i fundamentów, które “wkomponowane” są we współczesną zabudowę.

Budynek który obecnie stoi na jego miejscu nigdy nie był zamkiem a w rzeczywistości służył jako magazyn wyrobów włókienniczych… Na pewno schlebia mu, traktowanie go jako dawna rezydencja króla, choć ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością:)

Więcej przeczytacie we wpisie: Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)

Spacer w koronach drzew? Proszę bardzo!

Na poznańskim Antoniku niedawno udostępniono kładkę, dzięki której możemy spacerować dosłownie na poziomie koron drzew! W dniu otwarcia była to jedna z pierwszych tego atrakcji w Polsce a obecnie (2022) na pewno jest jedyną tego typu ścieżką w Wielkopolsce. Wyjątkowe doświadczenie!

wielkopolska ciekawostki

Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisach:

Tatry, poznański rynek i Szymborska…

Pałac Działyńskich, będący jednym z najbardziej okazałych budynków przy poznańskim Starym Rynku w pewnym czasie przeszedł w ręce Władysława Zamoyskiego. W swoim majątku posiadał również Zamek w Kórniku ale również znaczną część… polskich Tatr:) Wszystkimi tymi dobrami zarządzał ojciec naszej noblistki – Wincenty Szymborski a ostatecznie wszystkie one zostały przez  Zamoyskiego przekazane Państwu Polskiemu.

pałac działyńskich poznański stary rynek poznań

Taka to ci historia:) Więcej przeczytacie we wpisie: Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

Miasto Święty Gotard

Choć przedlokacyjny Święty Gotard miastem nie był a jedynie osadą, która później znalazła się w obrębie nowo ulokowanego miasta, zgodnie z średniowiecznym zwyczajem obecny Poznań mógł równie dobrze nazywać się Sankt Godehard lub Święty Gotard. Osada św. Gotarda istniała bowiem wcześniej niż Poznań:)

kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu

Obecnie ta nazwa zanikła i zostały po niej tylko nieliczne i dosyć mocno ukryte w dzisiejszej zabudowie pozostałości. Więcej o nich przeczytacie we wpisach:

Poczekalnia tramwajowa

Wśród wielu unikatowych miejsc, które znajdziecie w Poznaniu jedno z nich wyjątkowe, choć bardzo niepozorne. Na poznańskim Sołaczu stoi zabytkowa, drewniana poczekalnia tramwajowa. Jest to prawdopodobnie jedyna w Polsce, tego typu zachowana do dnia dzisiejszego budowla.

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu wielkopolska ciekawostki

Więcej o niej przeczytacie w poniższych wpisach:

Legendarna “Bamberka” jest… reklamą?!

Jeden z symboli Poznania, przez wielu uważany za upamiętnienie Bambrów, którzy przybyli do Wielkopolski lata temu, tak naprawdę miał być… reklamą! Pierwotnie figura Bamberki stała nad basenem studzienki, która miała służyć jako poidło dla koni. Wszystko to wymyślił niejaki Leopold Goldenring, właściciel winiarni na Starym Rynku, który w ten sposób próbował zwrócić uwagę na swój lokal.

bamberka w poznaniu wielkopolska ciekawostki

Więcej dowiecie się z wpisu: Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

Grający mural

Wielkopolska jest bogata z niesamowite murale ale jeden z nich wyróżnia się na tle innych, ponieważ w deszczową pogodę (podobno) wydaje z siebie dźwięki, układające się ponoć w melodię. Osobiście nie sprawdzałem, podchodzę z dystansem bo kto chciałby słuchać “muzyki” stojąc w ulewie ale wygląda niezwykle nietypowo:)

wielkopolska ciekawostki

Po więcej informacji zapraszam Was do wpisu: Zielona Symfonia w Poznaniu

Ciekawostki znajdziecie wszędzie!

Tak naprawdę ciekawe fakty historyczne, unikaty architektoniczne, legendy, niezwykłe zabytki czy miejsca o wyjątkowej przeszłości otaczają każdego z nas w każdym miejscu gdzie jesteśmy. Wystarczy jedynie sięgnąć do książek, publikacji, map (również internetowych) by odkryć ciekawostki, które skrywa bliższa Wam Wielkopolska! Ciekawostki są wszędzie, jedyna kwestia to czas jaki potrzebujemy by je odkryć i poznać!

Wielkopolska: ciekawostki dla dzieci!

Dzieci również mogą odkryć i pobawić się w miejscach, które skrywa dla nich Wielkopolska, ciekawostki rozsiane są po całym regionie a ja podsunę Wam propozycje z Poznania.

Wodny plac zabaw!

Wcale nie mam na myśli basenu czy aquaparku a jeden z najciekawszych osiedlowych placów zabaw w mieście. Poza standardowymi drabinkami, podestami, huśtawkami których jest wiele do wyboru, skrywa on również wodne atrakcje nazywane potocznie Archimedes!

wodny plac zabaw dla dzieci w Poznaniu archimedes
wodny plac zabaw dla dzieci w Poznaniu archimedes

Wasze pociechy będą mogły bawiąc się jednocześnie poeksperymentować z wodą, wprawić w ruch wodne koło, zrobić tamę i odkryć wiele innych wodnych ciekawostek. Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem, w opisie miejsca:

Skansen kolejowy między blokami

Na poznańskich Ratajach w ostatnich latach powstał Park Rataje a w nim bardzo nietypowa atrakcja – mini skansen kolejowy z dwiema prawdziwymi lokomotywami!

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

W parku poza skansenem znajdziecie również nowocześnie urządzony park osiedlowy, w którym w ciekawy sposób upamiętniono dawną linię kolejową, która przebiegała tutaj lata temu. Więcej o tym miejscu dowiecie się z wpisu: Ale “bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy

Rogalowe Muzeum Poznania

Ostatnie miejsce, które chcę Wam polecić jako ciekawostkę dla dzieci i tym samym fajną atrakcję dla nich to Rogalowe Muzeum Poznania! Znajdziecie je przy Starym Rynku i poznacie w nim zarówno historię miasta oraz sposób w jaki powstają najsławniejsze rogale w Polsce! Poznawanie tych tajemnic odbywa się w sposób maksymalnie organoleptyczny, czyli możecie sami wypiec świętomarcińskiego rogala:)

Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie: Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

Smakowita Wielkopolska: ciekawostki kulinarne

Na koniec coś co dla wielu będzie codziennością a dla innych ogromnym polem do odkrycia ciekawostek – kuchnia wielkopolska: ciekawostki i smaczki kulinarne to coś, co wyróżnia każdą regionalną kuchnię, również tę z Wielkopolski.

festiwal dobrego smaku poznań gzik z marihuaną konopny gzik poznański stary rynek
festiwal dobrego smaku poznań

Jeżeli chcecie spróbować potraw rodem z Wielkopolski w tradycyjnej jak i nieco nowocześniejszej odsłonie warto wybrać się do poznańskich restauracji, z których na szczególną uwagę zasługuje:

Tak wiem, ceny są z wyższej półki ale serwowane potrawy są z najwyższej półki, żeby nawet nie powiedzieć że lewitują nad regałem:)

Ciekawą opcją do poznania regionalnej, wielkopolskiej kuchni jest coroczny Festiwal Dobrego Smaku, na którym miałem okazję spróbować konopnej pyry z gzikiem! Fajne, ciekawe, intrygujące i nieco streetfoodowe:)

Wypróbujcie przepisy na wielkopolskie dania!

By spróbować wielkopolskiej kuchni nie musicie wychodzić z domu! Kilka przepisów znajdziecie w moim przepiśniku! Oto trzy z nich.

Po więcej przepisów zapraszam do przepiśnika kierunkowo.pl!

Spróbujcie również piw z regionalnych browarów!

W Wielkopolsce znajduje się wiele ciekawych browarów, które tworzą niesamowite piwa często w rzemieślniczymi metodami. Jeżeli chcecie je poznać, spróbować jak smakuje piwo z Mirabelką albo kraftowe piwo z niewielkiego wielkopolskiego browaru, przeczytajcie mój wpis: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!

Poznajcie lepiej Wielkopolskę!

To wszystko co do tej pory przeczytaliście, czyli trochę nieznana Wielkopolska, ciekawostki z regionu i interesujące miejsca to dopiero początek. Po więcej wpisów z całej Wielkopolski zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę a szczególnie do tych oznaczonych tagiem #województwo wielkopolskie. Kilka wpisów poniżej:

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
OZNACZENIA WPISU

region

kategoria

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca