Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Dawna willa Arthura Greisera
 • Marcin
 • 19 października 2020
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Budynek dzisiejszego Muzeum Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz dyrekcji parku, skrywa w sobie niezwykłą historię. Powstał w latach 1940-1942 i budowany był dla Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty, zbrodniarza wojennego. Willa Arthura Greisera powstał głównie rękami więźniów obozu w niedalekim Żabikowie.

Willa znajduje się w Jeziorach, na terenie dzisiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, zlokalizowana została na wysokiej skarpie, nad Jeziorem Góreckim. To z pozoru niewielka willa, skrywa w sobie aż 5 kondygnacji (dwie podziemne), otoczona jest rozległym parkiem i chroniona murowanym, wysokim murem zwieńczonym specyficznym zabezpieczeniem (kawałki szkła powbijane w wierzch muru – widać to na poniższym zdjęciu) oraz okazałą bramą wjazdową z wartowniami. Willa Arthura Greisera z racji położenia głęboko w lasach została wyposażona również w komfortową (jak na tamte czasy) drogę dojazdową, zwaną “Greiserówką“, która połączyła rezydencję z Komornikami. Droga ta bez większych zmian istnieje do dzisiaj.

Budynek mimo swojej historii, po wojnie nie został zburzony a zaadoptowany na inne cele. Początkowo krótko służył Służbie Bezpieczeństwa PRL, później urządzono w nim dom dziecka przekształcony później w prewentorum przeciwgruźlicze dla dzieci. Od 1994 roku budynek znalazł się w rękach Wielkopolskiego Parku Narodowego, który postanowił przenieść do niego swoje muzeum oraz dyrekcję. Otwarcie Muzeum WPN nastąpiło w maju 1998 roku. Na ekspozycji liczącej blisko 300 metrów kwadratowych można poznać bliżej faunę, florę i historię Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Warto zajrzeć na blog Na Przekór Dniom, gdzie znajdziecie bardzo fajny i szczegółowy wpis, przybliżający dawną willę Arthura Greisera. Niestety mi nie udało się wejść do środka z racji epidemii koronawirusa.

region
lokalizacja

Jeziory, gm. Mosina

GALERIA

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

Dawna willa Arthura Greisera
Dawna willa Arthura Greisera
Dawna willa Arthura Greisera

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Rezydencji i pałaców nie brakuje w naszym kraju. Nie każya ma jednak taką historię jak willa Arthura Greisera w Jeziorach. Dodatkowo poza swoją historią oferuje dzisiaj możliwość bliższego poznania Wielkopolskiego Parku Narodowego, ponieważ w jej murach mieści się obecnie muzeum parku.

 • MOIM ZDANIEM

Dawną rezydencję niemieckiego zbrodniarza warto zobaczyć z dwóch powodów. Historii i chęci poznania lepiej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN


CENY

4 / 5

Ceny za wejście do Muzeum WPN akceptowalne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Zgodnie z informacją ze strony Wielkopolskiego Parku Narodowego rocznie muzeum odwiedza 10-15 tys. osób, co tylko potwierdza, że nie ma tłumów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Jest sporo kierunkowskazów prowadzących do muzeum, co pomaga odnaleźć się na miejscu. Szkoda, że tak mało informacji o smutnej historii tego budynku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

POTRZEBNY CZAS

Warto zarezerwować sobie minimum 30 minut, a jeżeli chcesz zobaczyć również muzeum – zarezerwuj godzinę.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Nim wybierzecie się do muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia i dni, w których muzeum jest nieczynne. Informacje te znajdziecie na stronie WPN.

Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN

MOCNE STRONY

 • dostępność,
 • parking,
 • historia budynku,
 • ekspozycja muzeum,

SŁABE STRONY

 • mało informacji o historii budynku,
 • muzeum “starego typu”,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!