Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
  • Marcin
  • 7 października 2021
Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedyny zachowany tego typu obiekt w Poznaniu i zaledwie jeden z nielicznych w Polsce! Poznańska drewniana poczekalnia pochodzi z początków XX wieku, kiery to doprowadzono do Sołacza linię tramwajową. Pierwotnie poczekalnia stała na wysokości Placu Spiskiego, a dopiero w 1924 roku została przeniesiona w obecnie miejsce w związku z przedłużeniem linii tramwajowej. Budynek, który przez mieszkańców do dzisiaj nazywany jest „zieloną budką” pełnił rolę małego dworca, ponieważ mieściła się w nim również kasa biletowa, dyżurka ruchu i oczywiście poczekalnia. Mieszkańcom Sołacza służyła do lat 80. XX wieku, a jej wyposażeniem, które nie przetrwało do dzisiaj był m. in. zewnętrzny okrągły zegar i tablica z napisem „Poczekalnia tramwajowa”.

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu jest również perełką architektury parkowej i przedstawicielem typowo górskiej stylu szwajcarskiego (tyrolskiego). Od rozbiórki z racji złego stanu technicznego i ogólnego zaniedbania uratowało ją przejecie przez Polski Związek Wędkarski, który umieścił w wyremontowanej budce siedzibę lokalnego koła wędkarskiego, którego logo można zobaczyć na froncie poczekalni.

Dawna poczekalnia tramwajowa na Sołaczu znajduje się na terenie Parku Sołackiego, przy obecnej linii tramwajowej biegnącej w stronę pętli „Piątkowska”, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Poznań, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej

GALERIA

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu wielkopolska ciekawostki

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedna z niewielu zachowanych drewnianych poczekalni tramwajowych (związanych z komunikacją miejską) w Polsce a jedyna w Poznaniu! I choć znajdziecie w Polsce podobne budynki stojące przy torach kolejowych, to poczekalnia tramwajowa i to w takim stylu architektonicznym jest wyjątkowym unikatem!

  • MOIM ZDANIEM

Niemal każdy unikat wart jest zobaczenia, podobnie jest z dawną poczekalnią tramwajową na poznańskim Sołaczu. Mimo, że nie daje ona ogromu wrażeń, na pewno przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.2 / 5

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Zabytkowa poczekalnia na Sołaczu znajduje się kilka metrów od czynnego przystanku tramwajowego, przez co wokół „zielonej budki” bardzo często krążą pojedyncze osoby, zazwyczaj oczekujące na tramwaj.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1.5 / 5

Bieda… Takie miejsce zasługuje chociaż na podobną tablicę informacyjną jak pobliski schron przeciwlotniczy a po drodze minąłem zaledwie jeden drogowskaz, to zdecydowanie za mało jak na taki unikat.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej a nieco bliżej, kilka miejsc postojowych znajdziecie również na ul. Wołyńskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

POTRZEBNY CZAS

Do 5 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce dostępne dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Z racji, że w budynku swoją siedzibę ma koło wędkarskie niemożliwe jest zobaczenie wnętrza dawnej poczekalni tramwajowej. No chyba, że jesteś wędkarzem:)

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

MOCNE STRONY

  • unikany budynek dawnego systemu komunikacji miejskiej,
  • wyjątkowa architektura,
  • położenie w zabytkowej i wyjątkowej dzielnicy willowej,

SŁABE STRONY

  • brak możliwości zobaczenia wnętrza,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!