Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedyny zachowany tego typu obiekt w Poznaniu i zaledwie jeden z nielicznych w Polsce! Poznańska drewniana poczekalnia pochodzi z początków XX wieku, kiery to doprowadzono do Sołacza linię tramwajową. Pierwotnie poczekalnia stała na wysokości Placu Spiskiego, a dopiero w 1924 roku została przeniesiona w obecnie miejsce w związku z przedłużeniem linii tramwajowej. Budynek, który przez mieszkańców do dzisiaj nazywany jest „zieloną budką” pełnił rolę małego dworca, ponieważ mieściła się w nim również kasa biletowa, dyżurka ruchu i oczywiście poczekalnia. Mieszkańcom Sołacza służyła do lat 80. XX wieku, a jej wyposażeniem, które nie przetrwało do dzisiaj był m. in. zewnętrzny okrągły zegar i tablica z napisem „Poczekalnia tramwajowa”.

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu jest również perełką architektury parkowej i przedstawicielem typowo górskiej stylu szwajcarskiego (tyrolskiego). Od rozbiórki z racji złego stanu technicznego i ogólnego zaniedbania uratowało ją przejecie przez Polski Związek Wędkarski, który umieścił w wyremontowanej budce siedzibę lokalnego koła wędkarskiego, którego logo można zobaczyć na froncie poczekalni.

Dawna poczekalnia tramwajowa na Sołaczu znajduje się na terenie Parku Sołackiego, przy obecnej linii tramwajowej biegnącej w stronę pętli „Piątkowska”, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej.

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Podstawowe informacje – Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

Unikalność miejsca – 5/5

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedna z niewielu zachowanych drewnianych poczekalni tramwajowych (związanych z komunikacją miejską) w Polsce a jedyna w Poznaniu! I choć znajdziecie w Polsce podobne budynki stojące przy torach kolejowych, to poczekalnia tramwajowa i to w takim stylu architektonicznym jest wyjątkowym unikatem!

Moim zdaniem – 3/5

Niemal każdy unikat wart jest zobaczenia, podobnie jest z dawną poczekalnią tramwajową na poznańskim Sołaczu. Mimo, że nie daje ona ogromu wrażeń, na pewno przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego!

Lokalizacja – Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Lokalizacja miejsca „Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu”: Poznań, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu bez tajemnic!

Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu wielkopolska ciekawostki

autopromocja

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w Poznaniu? Nie trać więcej czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290+ atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu!

Ocena miejsca

Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 3.2 / 5, z czego:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających3/5

Zabytkowa poczekalnia na Sołaczu znajduje się kilka metrów od czynnego przystanku tramwajowego, przez co wokół „zielonej budki” bardzo często krążą pojedyncze osoby, zazwyczaj oczekujące na tramwaj.

Przygotowanie1.5/5

Bieda… Takie miejsce zasługuje chociaż na podobną tablicę informacyjną jak pobliski schron przeciwlotniczy a po drodze minąłem zaledwie jeden drogowskaz, to zdecydowanie za mało jak na taki unikat.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje

Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!

Parking – 4.5/5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej a nieco bliżej, kilka miejsc postojowych znajdziecie również na ul. Wołyńskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

Potrzebny czas

Do 5 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Miejsce dostępne dla każdego.

Z racji, że w budynku swoją siedzibę ma koło wędkarskie niemożliwe jest zobaczenie wnętrza dawnej poczekalni tramwajowej. No chyba, że jesteś wędkarzem:)

Co na plus, co na minus?

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.

Główne atuty

  • unikany budynek dawnego systemu komunikacji miejskiej,
  • wyjątkowa architektura,
  • położenie w zabytkowej i wyjątkowej dzielnicy willowej,

Słabsze strony

  • brak możliwości zobaczenia wnętrza,

Ciekawe miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 7 października 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl