Park Sołacki w Poznaniu

park sołacki w poznaniu
  • Marcin
  • 5 października 2021
Park Sołacki w Poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu to jeden z miejskich parków, położony w dolinie Bogdanki na terenie dzielnicy willowej na poznańskim Sołaczu. Jego powierzchnia wynosi blisko 15 ha i w najszerszym miejscu ma ponad 1 kilometr długości. Od północy i południa z parkiem sąsiadują tereny zabudowane stylowymi willami, które powstały równolegle z parkiem na początku XX wieku, zgodnie z projektem poznańskiej dzielnicy willowej, opracowanym przez prof. Stübbena. Od wschodu Park Sołacki w Poznaniu sąsiaduje z Parkiem im. Adama Wodziczki a od zachodu z terenami zachodniego (golęcińskiego) klina zieleni, którego Park Sołacki jest najdalej na wschód wysuniętą częścią.

Budowa parku trwała w latach 1908-1911 a podczas niej na terenie parku posadzono ponad 3000 drzew i 12 000 krzewów. Dodatkowo spiętrzono wody płynącej tędy Bogdanki, tworząc parkowe stawy. Park Sołacki w Poznaniu urządzono w stylu angielskim, pierwotnie ścieżki wysypano żwirem a w późniejszych latach pokryto asfaltem. Wzdłuż parkowych alejek ustawiono stylizowane na wczesne lata XX wieku latarnie i elementy małej architektury.

Na terenie parku znajduje się również budynek restauracyjno-hotelowy, który obecnie (2021) przechodzi remont.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Poznań, tereny zielone pomiędzy ulicami: Mazowiecką, Litewską, Niestachowską i Nad Wierzbakiem

GALERIA

Park Sołacki w Poznaniu

park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Park Sołacki w Poznaniu to niemal typowy park miejski, w wielu aspektach podobny do innych miejskich parków w polskich miastach. Oczywiście wyjątkowe są tutaj okazałe stawy parkowe, willowe otoczenie oraz ciekawa historia.

  • MOIM ZDANIEM

Warto odwiedzić Park Sołacki w Poznaniu, ponieważ nie odchodząc daleko od centrum miasta możemy odpocząć wśród pięknej przyrody, podelektować się ciszą oraz w spokoju wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu pospacerować.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Park Sołacki w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Park Sołacki w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Park na poznańskim Sołaczu to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, a szczególnie tłoczono jest tutaj popołudniami i w weekendy, dlatego jeżeli szukacie ciszy i spokoju wybierzcie się do niego o mniej tłocznych porach.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Na terenie parku znajdziemy jedynie rozproszone, pojedyncze tablice informacyjne. Jest potencjał by informacji dla turystów o tym wyjątkowym miejscu postawić więcej, jednocześnie nie przesadzając w drugą stronę. Nie zaszkodziłoby przy przystankach komunikacji miejskiej postawić orientacyjnych kierunkowskazów, wskazujących najciekawsze miejsca w parku. Na plus na pewno zaplecze sanitarne (toaleta), które znajduje się w parku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

POTRZEBNY CZAS

Zależy od waszych potrzeb i oczekiwań. Jednak 45 minut to absolutne minimum by poznać z grubsza to miejsce.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Park dostępny jest dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Jeszcze kilkanaście lat temu, na początku XXI wieku, Park Sołacki w Poznaniu nie miał dobrej sławy i wielu radziło by unikać to miejsce, jeśli się da. W ciągu ostatnich lat bardzo wiele się w tej kwestii zmieniło, co jest głównie zasługą społeczników, pasjonatów i samorządowców, którzy podejmując odważne inicjatywy i decyzje przywrócili tej perełce blask!

Park Sołacki w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • cisza i spokój, relatywnie blisko centrum miasta,
  • wygodny dojazd komunikacją, rowerem i samochodem,
  • spory i bezpłatny parking w sąsiedztwie,
  • ciekawa i unikalna okolica – dzielnica willowa,

SŁABE STRONY

  • popołudniami i weekendy bywa w nim tłoczno,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!