park sołacki w poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu to jeden z miejskich parków, położony w dolinie Bogdanki na terenie dzielnicy willowej na poznańskim Sołaczu. Jego powierzchnia wynosi blisko 15 ha i w najszerszym miejscu ma ponad 1 kilometr długości. Od północy i południa z parkiem sąsiadują tereny zabudowane stylowymi willami, które powstały równolegle z parkiem na początku XX wieku, zgodnie z projektem poznańskiej dzielnicy willowej, opracowanym przez prof. Stübbena. Od wschodu Park Sołacki w Poznaniu sąsiaduje z Parkiem im. Adama Wodziczki a od zachodu z terenami zachodniego (golęcińskiego) klina zieleni, którego Park Sołacki jest najdalej na wschód wysuniętą częścią.

Budowa parku trwała w latach 1908-1911 a podczas niej na terenie parku posadzono ponad 3000 drzew i 12 000 krzewów. Dodatkowo spiętrzono wody płynącej tędy Bogdanki, tworząc parkowe stawy. Park Sołacki w Poznaniu urządzono w stylu angielskim, pierwotnie ścieżki wysypano żwirem a w późniejszych latach pokryto asfaltem. Wzdłuż parkowych alejek ustawiono stylizowane na wczesne lata XX wieku latarnie i elementy małej architektury.

Na terenie parku znajduje się również budynek restauracyjno-hotelowy, który obecnie (2021) przechodzi remont.

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Podstawowe informacje – Park Sołacki w Poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

park sołacki w poznaniu

Unikalność miejsca – 3/5

Park Sołacki w Poznaniu to niemal typowy park miejski, w wielu aspektach podobny do innych miejskich parków w polskich miastach. Oczywiście wyjątkowe są tutaj okazałe stawy parkowe, willowe otoczenie oraz ciekawa historia.

Moim zdaniem – 3/5

Warto odwiedzić Park Sołacki w Poznaniu, ponieważ nie odchodząc daleko od centrum miasta możemy odpocząć wśród pięknej przyrody, podelektować się ciszą oraz w spokoju wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu pospacerować.

Lokalizacja – Park Sołacki w Poznaniu

Lokalizacja miejsca „Park Sołacki w Poznaniu”: Poznań, tereny zielone pomiędzy ulicami: Mazowiecką, Litewską, Niestachowską i Nad Wierzbakiem. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Park Sołacki w Poznaniu bez tajemnic!

Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Park Sołacki w Poznaniu, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.

park sołacki w poznaniu

autopromocja

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w Poznaniu? Nie trać więcej czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290+ atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu!

Ocena miejsca

Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 3.7 / 5, z czego:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających3/5

Park na poznańskim Sołaczu to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, a szczególnie tłoczono jest tutaj popołudniami i w weekendy, dlatego jeżeli szukacie ciszy i spokoju wybierzcie się do niego o mniej tłocznych porach.

Przygotowanie3/5

Na terenie parku znajdziemy jedynie rozproszone, pojedyncze tablice informacyjne. Jest potencjał by informacji dla turystów o tym wyjątkowym miejscu postawić więcej, jednocześnie nie przesadzając w drugą stronę. Nie zaszkodziłoby przy przystankach komunikacji miejskiej postawić orientacyjnych kierunkowskazów, wskazujących najciekawsze miejsca w parku. Na plus na pewno zaplecze sanitarne (toaleta), które znajduje się w parku.

park sołacki w poznaniu
czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje

Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!

Parking – 5/5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

Potrzebny czas

Zależy od waszych potrzeb i oczekiwań. Jednak 45 minut to absolutne minimum by poznać z grubsza to miejsce.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Park dostępny jest dla każdego.

Jeszcze kilkanaście lat temu, na początku XXI wieku, Park Sołacki w Poznaniu nie miał dobrej sławy i wielu radziło by unikać to miejsce, jeśli się da. W ciągu ostatnich lat bardzo wiele się w tej kwestii zmieniło, co jest głównie zasługą społeczników, pasjonatów i samorządowców, którzy podejmując odważne inicjatywy i decyzje przywrócili tej perełce blask!

Co na plus, co na minus?

Park Sołacki w Poznaniu – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.

Główne atuty

  • cisza i spokój, relatywnie blisko centrum miasta,
  • wygodny dojazd komunikacją, rowerem i samochodem,
  • spory i bezpłatny parking w sąsiedztwie,
  • ciekawa i unikalna okolica – dzielnica willowa,

Słabsze strony

  • popołudniami i weekendy bywa w nim tłoczno,
park sołacki w poznaniu

Ciekawe miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 5 października 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
region
oznaczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl