park sołacki w poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu

Park Sołacki w Poznaniu to jeden z miejskich parków, położony w dolinie Bogdanki na terenie dzielnicy willowej na poznańskim Sołaczu. Jego powierzchnia wynosi blisko 15 ha i w najszerszym miejscu ma ponad 1 kilometr długości. Od północy i południa z parkiem sąsiadują tereny zabudowane stylowymi willami, które powstały równolegle z parkiem na początku XX wieku, zgodnie z projektem poznańskiej dzielnicy willowej, opracowanym przez prof. Stübbena. Od wschodu Park Sołacki w Poznaniu sąsiaduje z Parkiem im. Adama Wodziczki a od zachodu z terenami zachodniego (golęcińskiego) klina zieleni, którego Park Sołacki jest najdalej na wschód wysuniętą częścią.

Budowa parku trwała w latach 1908-1911 a podczas niej na terenie parku posadzono ponad 3000 drzew i 12 000 krzewów. Dodatkowo spiętrzono wody płynącej tędy Bogdanki, tworząc parkowe stawy. Park Sołacki w Poznaniu urządzono w stylu angielskim, pierwotnie ścieżki wysypano żwirem a w późniejszych latach pokryto asfaltem. Wzdłuż parkowych alejek ustawiono stylizowane na wczesne lata XX wieku latarnie i elementy małej architektury.

Na terenie parku znajduje się również budynek restauracyjno-hotelowy, który obecnie (2021) przechodzi remont.

Park Sołacki w Poznaniu

Poznań, tereny zielone pomiędzy ulicami: Mazowiecką, Litewską, Niestachowską i Nad Wierzbakiem

Dokładną lokalizację miejsca: Park Sołacki w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Park Sołacki w Poznaniu to niemal typowy park miejski, w wielu aspektach podobny do innych miejskich parków w polskich miastach. Oczywiście wyjątkowe są tutaj okazałe stawy parkowe, willowe otoczenie oraz ciekawa historia.

Park Sołacki w Poznaniu

park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu
park sołacki w poznaniu
3 / 5

Warto odwiedzić Park Sołacki w Poznaniu, ponieważ nie odchodząc daleko od centrum miasta możemy odpocząć wśród pięknej przyrody, podelektować się ciszą oraz w spokoju wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu pospacerować.

Park Sołacki w Poznaniu
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3 / 5

Park na poznańskim Sołaczu to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta, a szczególnie tłoczono jest tutaj popołudniami i w weekendy, dlatego jeżeli szukacie ciszy i spokoju wybierzcie się do niego o mniej tłocznych porach.

3 / 5

Na terenie parku znajdziemy jedynie rozproszone, pojedyncze tablice informacyjne. Jest potencjał by informacji dla turystów o tym wyjątkowym miejscu postawić więcej, jednocześnie nie przesadzając w drugą stronę. Nie zaszkodziłoby przy przystankach komunikacji miejskiej postawić orientacyjnych kierunkowskazów, wskazujących najciekawsze miejsca w parku. Na plus na pewno zaplecze sanitarne (toaleta), które znajduje się w parku.

5 / 5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

Zależy od waszych potrzeb i oczekiwań. Jednak 45 minut to absolutne minimum by poznać z grubsza to miejsce.

Dla każdego.

Park dostępny jest dla każdego.

  • cisza i spokój, relatywnie blisko centrum miasta,
  • wygodny dojazd komunikacją, rowerem i samochodem,
  • spory i bezpłatny parking w sąsiedztwie,
  • ciekawa i unikalna okolica – dzielnica willowa,
  • popołudniami i weekendy bywa w nim tłoczno,

Jeszcze kilkanaście lat temu, na początku XXI wieku, Park Sołacki w Poznaniu nie miał dobrej sławy i wielu radziło by unikać to miejsce, jeśli się da. W ciągu ostatnich lat bardzo wiele się w tej kwestii zmieniło, co jest głównie zasługą społeczników, pasjonatów i samorządowców, którzy podejmując odważne inicjatywy i decyzje przywrócili tej perełce blask!

Park Sołacki w Poznaniu

Wpis opublikowano: 5 października 2021, ostatnia modyfikacja treści: 5 października 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl