Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedyny zachowany tego typu obiekt w Poznaniu i zaledwie jeden z nielicznych w Polsce! Poznańska drewniana poczekalnia pochodzi z początków XX wieku, kiery to doprowadzono do Sołacza linię tramwajową. Pierwotnie poczekalnia stała na wysokości Placu Spiskiego, a dopiero w 1924 roku została przeniesiona w obecnie miejsce w związku z przedłużeniem linii tramwajowej. Budynek, który przez mieszkańców do dzisiaj nazywany jest “zieloną budką” pełnił rolę małego dworca, ponieważ mieściła się w nim również kasa biletowa, dyżurka ruchu i oczywiście poczekalnia. Mieszkańcom Sołacza służyła do lat 80. XX wieku, a jej wyposażeniem, które nie przetrwało do dzisiaj był m. in. zewnętrzny okrągły zegar i tablica z napisem “Poczekalnia tramwajowa”.

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu jest również perełką architektury parkowej i przedstawicielem typowo górskiej stylu szwajcarskiego (tyrolskiego). Od rozbiórki z racji złego stanu technicznego i ogólnego zaniedbania uratowało ją przejecie przez Polski Związek Wędkarski, który umieścił w wyremontowanej budce siedzibę lokalnego koła wędkarskiego, którego logo można zobaczyć na froncie poczekalni.

Dawna poczekalnia tramwajowa na Sołaczu znajduje się na terenie Parku Sołackiego, przy obecnej linii tramwajowej biegnącej w stronę pętli “Piątkowska”, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej.

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Poznań, u zbiegu ulic Wołyńskiej i Małopolskiej

Dokładną lokalizację miejsca: Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu to jedna z niewielu zachowanych drewnianych poczekalni tramwajowych (związanych z komunikacją miejską) w Polsce a jedyna w Poznaniu! I choć znajdziecie w Polsce podobne budynki stojące przy torach kolejowych, to poczekalnia tramwajowa i to w takim stylu architektonicznym jest wyjątkowym unikatem!

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
Poczekalnia tramwajowa na Sołaczu wielkopolska ciekawostki
3 / 5

Niemal każdy unikat wart jest zobaczenia, podobnie jest z dawną poczekalnią tramwajową na poznańskim Sołaczu. Mimo, że nie daje ona ogromu wrażeń, na pewno przenosi nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego!

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu
3.2 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3 / 5

Zabytkowa poczekalnia na Sołaczu znajduje się kilka metrów od czynnego przystanku tramwajowego, przez co wokół “zielonej budki” bardzo często krążą pojedyncze osoby, zazwyczaj oczekujące na tramwaj.

1.5 / 5

Bieda… Takie miejsce zasługuje chociaż na podobną tablicę informacyjną jak pobliski schron przeciwlotniczy a po drodze minąłem zaledwie jeden drogowskaz, to zdecydowanie za mało jak na taki unikat.

4.5 / 5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej a nieco bliżej, kilka miejsc postojowych znajdziecie również na ul. Wołyńskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

Do 5 minut.

Dla każdego.

Miejsce dostępne dla każdego.

  • unikany budynek dawnego systemu komunikacji miejskiej,
  • wyjątkowa architektura,
  • położenie w zabytkowej i wyjątkowej dzielnicy willowej,
  • brak możliwości zobaczenia wnętrza,

Z racji, że w budynku swoją siedzibę ma koło wędkarskie niemożliwe jest zobaczenie wnętrza dawnej poczekalni tramwajowej. No chyba, że jesteś wędkarzem:)

Zabytkowa poczekalnia tramwajowa na Sołaczu

Wpis opublikowano: 7 października 2021, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl