tu byłem

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim w Poznaniu to pozostałość po mrocznym okresie XX wieku. Wybudowano go latach 1942-43, z myślą o niemieckich mieszkańcach dzielnicy willowej, którzy to mogli się w nim schronić podczas spodziewanych nalotów alianckich bombowców. Typ schronu, który możemy zobaczyć na poznańskim Sołaczu to tzw. kryta szczelina przeciwlotnicza (LSDG) o budowie korytarzowej, tzn. że schron ma formę łamanego korytarza z dwoma wejściami na jego końcu, posadowionych w płytkim wykopie i stropie, przykrytym około półmetrową warstwą ziemi. Forma ukształtowania podziemnego korytarza w formie zygzaka z załamaniami pod kątem prostym miała ograniczyć skutki ewentualnego bezpośredniego trafienia oraz zapobiegać rozchodzeniu się podmuchu. Wejścia do schronu były prawdopodobnie obudowane i zabezpieczone dodatkową kratą, których niestety dzisiaj już nie ma.

Schron mógł pomieścić do 110 osób w swoich długi na około 90 metrów podziemnych korytarzach. Oznaczony numerem 3406.

region:

lokalizacja: Poznań, narożnik ul. Nad Wierzbakiem i Litewskiej, na terenie Parku Sołackiego

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

zdjęcia

unikalność

2/5

Schronów przeciwlotniczych podobnych lub niemal identycznych jak ten w Parku Sołackim było w Poznaniu około 100, między innymi kilkaset metrów dalej pod Placem Orawskim. Wiele z nich nie przetrwało do dzisiaj, jednak kilkanaście schronów jest wyeksponowanych w mieście.

moim zdaniem

2/5

Schron choć ma swoją wartość historyczną jest obecnie betonowym blokiem i ciekawostką głównie dla pasjonatów takich obiektów. Dlatego jeżeli nie zaliczasz się do nich, możesz śmiało odpuścić zobaczenie schronu z bliska.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

mapa

oceny

średnia ocena
4.8/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim nie budzi większego zainteresowania, przez co też nie przyciąga wielu osób.

infrastruktura turystyczna

4.5/5

Wszystko doskonale obrazująca i wyjaśniająca tablica stoi w sąsiedztwie schronu, brakuje jedynie drogowskazu np. przy parkingu czy przystanku komunikacji miejskiej.

przydatne informacje

potrzebny czas

Do 5 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego, choć z małymi dziećmi trzeba uważać by nie wchodziły lub wkładały rączek w otwory i zabezpieczenia.

parking

5/5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

dostępność

Z zewnątrz dostępny dla każdego. Jeżeli uda Wam się zwiedzać wnętrze, liczcie się z zejściem po schodach i ciasnymi pomieszczeniami.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Schron na co dzień jest dokładnie zamknięty i nie można zobaczyć jego wnętrza. Wejście do środka jest możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu z opiekunem obiektu (Pan Marcin Nowakowski – kontakt znajdziecie na stronach Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej) lub przy okazji wydarzeń związanych z Twierdzą Poznań, np. Dniami Twierdzy Poznań.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

mocne strony

  • położenie blisko innych atrakcyjnych i ciekawych miejsc,
  • wygodny i darmowy parking,
  • doskonale przygotowana tablica informacyjna,
  • mało zainteresowanych obiektem osób,

słabe strony

  • obiekt zamknięty, wnętrza można zobaczyć po wcześniejszym umówieniu,

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

zwiedzam Polskę!
Odkryj więcej ciekawych miejsc w kategorii zwiedzam Polskę!
poradniki turystyczne
Przeczytaj poradniki turystyczne, aby być przygotowanym na każdą sytuację.
0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x