Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu
  • Marcin
  • 15 grudnia 2021
Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Charakterystyczny za sprawą barokowej wieży, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu to najstarsza wśród istniejących do dzisiaj świątyń, lewobrzeżnego Poznania. Jej historia sięga 1. połowy XIII wieku, kiedy to książę Przemysł I ściągnął ze Śródki dominikanów do dawnej osady Św. Gotarda, gdzie przebudowali znajdujący się tutaj wcześniejszy kościół. Mury wzniesionego w tamtym czasie kościoła przetrwały do dzisiejszych czasów, niemal w niezmienionym kształcie.

Świątynia przechodziła trudne chwile na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to zalana przez powódź, uległa zniszczeniom. Zawaliło się wtedy sklepienie świątyni, które w przeciągu kilku lat udało się odtworzyć a świątynie poddać odbudowie. W 1920 roku do świątyni przybyli jezuici, którym został on przekazany. W latach 60-70. XX wieku prowadzono dalsze prace remontowe, którym zawdzięczamy dzisiejszy wygląd świątyni.

Kościół jest świątynią jednonawową o prostym wnętrzu, w którym najcenniejszym zabytkiem jest XVI-wieczna chrzcielnica. Od północy do głównej nawy przylega kaplica Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej, ukoronowany w 1968 roku.

Do świątyni przylegają zabudowania podominikańskiego klasztoru. Część klasztoru została rozebrana przez władze pruskie, a fundamenty rozebranych skrzydeł klasztoru można oglądać dzisiaj od strony ul. Garbary.

region
lokalizacja

Poznań, Szewska 18

GALERIA

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu
stare miasto w poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Na tle innych kościołów lewobrzeżnego Poznania, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia zasługuje na szczególną uwagę jako najstarsza świątynia tej części miasta. Choć podobna do innych, na swój sposób wyjątkowa.

  • MOIM ZDANIEM

Niestety w ślad za wyjątkowością na kartach historii, kościół nie urzeka wyjątkowo swoich gości. Jak dla mnie gdyby nie jego historia, byłby podobny do innych świątyń.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.1 / 5

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Poza mszami oraz nabożeństwami, świątynia raczej świeci pustkami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Obok głównego wejścia do świątyni znajdziecie tablicę informacyjną, przybliżającą historię kościoła.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na pobliskich ulicach znajdują się liczne miejsca parkingowe, będące włączone do strefy płatnego parkowania. Dodatkowo około 250 metrów na wschód od kościoła znajduje się płatny parking buforowy – ZDM Chwaliszewo.

POTRZEBNY CZAS

Kościół klasztorny jezuitów dacie radę zobaczyć w około 10-15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W miejscu obecnie świątyni stał wcześniej kościół pw. św. Gotarda a wokół niego istniała osada o nazwie Święty Gotard. Niewielkie poszerzenie ulicy przed kościołem jest prawdopodobnie centralnym placem tamtej osady.

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • unikalna historia,
  • wygodny parking,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,

SŁABE STRONY

  • nie zauważyłem

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!