Ulica Długa w Bydgoszczy

ulica długa w bydgoszczy
 • Marcin
 • 30 stycznia 2021
Ulica Długa w Bydgoszczy

Na południe od bydgoskiego Starego Rynku znajduje się długa na ponad 600 metrów i niesamowicie urokliwa ulica Długa w Bydgoszczy. Łączy ona ze sobą dwa rynki: Wełniany, leżący na jej zachodnim końcu oraz Rynek Zbożowy na wschodzie. Obecnie jest deptakiem i mieści przy sobie wiele ciekawych miejsc, takich jak Bydgoska Aleja Autografów, zabytkowy tramwaj, wiele restauracji oraz punktów handlowych a także nietypowe Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Ulica Długa w Bydgoszczy to przede wszystkim jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Wzdłuż niej ciągną się stylowe kamieniczki, liczące sobie zazwyczaj ponad 100 lat i pamiętają czasy gdy ulica była handlowym centrum miasta. Ten urokliwy trakt dzisiaj jest w większości deptakiem, przy którym zlokalizowane są liczne kawiarnie, restauracje a także sklepy. Oczywiście nie przypomina już na pewno tętniącego życiem centrum z ubiegłych wieków, jednak dzięki swojemu urokowi, stylowym kamieniczkom oraz detalom wzorowanym na epoce świetności, możemy poczuć klimat ulicy Długiej sprzed lat.

Ulica ukształtowała się już w XIV wieku, jednak dopiero w XVI wieku pojawia się ona w źródłach pisanych. Co ciekawe do XIX wieku była najdłuższą ulicą miasta! Do lat 70. XX wieku ulicą kursowały tramwaje, czego dzisiaj symbolem jest zabytkowy wagon, stojący na dawnych szynach przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kazimierza. W latach 90. ubiegłego stulecia zmianie uległ charakter ulicy, przez co z centrum handlu stała się miejscem zarówno handlu, jednak w mniejszej skali ale i rozrywki. Na ulicy odbywają się również cykliczne imprezy jak Święto Ulicy Długiej, Długi Jarmark czy jarmarki świąteczne.

Na mapie dzisiejszej Bydgoszczy to miejsce szczególne, ciekawe i z bogatą historią. Taka Piotrkowska, tylko że w Bydgoszczy:)

region
lokalizacja

ulica łącząca Wełniany Rynek z Rynkiem Zbożowym, na południe od Starego Rynku

GALERIA

Ulica Długa w Bydgoszczy

ulica długa w bydgoszczy
ulica długa w bydgoszczy
ulica długa w bydgoszczy
tramwaj na Długiej w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień
Bydgoska Aleja Autografów

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Ulica Długa w Bydgoszczy to z pewnością najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, pełna uroku, historii i unikalnej kupieckiej architektury. Wyjątkowa w okolicy i za sprawą atrakcji mieszczących się przy niej, jednak ogólnie nieco podobna do innych “sławnych” ulic w Polsce!

 • MOIM ZDANIEM

Jak dla mnie ulica Długa w Bydgoszczy i spacer wzdłuż niej, to punkt obowiązkowy podczas odwiedzin tego miasta. Znajdziecie tu wszystko co potrzeba by miło spędzić czas, od kawiarni i restauracji na ciekawym muzeum kończąc. Nawet Punkt Informacji Turystycznej zlokalizowano właśnie przy niej i to w pięknym, starym tramwaju!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Ulica Długa w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Ulica Długa w Bydgoszczy


CENY

5 / 5

Spacer ulicą nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Sami na pewno tutaj nie będziecie. Ilość turystów i przechodniów uzależniona jest od dnia, pory roku oraz wydarzeń.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Mieści się na niej Punkt Informacji Turystycznej! Czego chcieć więcej:)

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

POTRZEBNY CZAS

Spacer ulicą to kwestia kilkunastu minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Na końcu ulicy Długiej, tuż przy Wełnianym Rynku istnieje doskonały skrót na Wyspę Młyńską, poprzez Magiczne Schodki. Nie dość, że bliżej to również ciekawie!

Ulica Długa w Bydgoszczy

MOCNE STRONY

 • ulica na większości jest deptakiem,
 • względny spokój i stosunkowa cisza jak na centrum miasta,
 • urokliwa architektura,
 • wiele atrakcji zlokalizowanych przy ulicy,
 • doskonała baza kawiarni i restauracji,
 • Punkt Informacji Turystycznej na ulicy,
 • dogodny parking,
 • klimat,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!