Ulica Długa w Bydgoszczy
Na południe od bydgoskiego Starego Rynku znajduje się długa na ponad 600 metrów i niesamowicie urokliwa ulica Długa w Bydgoszczy. Łączy ona ze sobą dwa rynki: Wełniany, leżący na jej zachodnim końcu oraz Rynek Zbożowy na wschodzie. Obecnie jest deptakiem i mieści przy sobie wiele ciekawych miejsc, takich jak Bydgoska Aleja Autografów, zabytkowy tramwaj, wiele restauracji oraz punktów handlowych a także nietypowe Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Ulica Długa w Bydgoszczy to przede wszystkim jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Wzdłuż niej ciągną się stylowe kamieniczki, liczące sobie zazwyczaj ponad 100 lat i pamiętają czasy gdy ulica była handlowym centrum miasta. Ten urokliwy trakt dzisiaj jest w większości deptakiem, przy którym zlokalizowane są liczne kawiarnie, restauracje a także sklepy. Oczywiście nie przypomina już na pewno tętniącego życiem centrum z ubiegłych wieków, jednak dzięki swojemu urokowi, stylowym kamieniczkom oraz detalom wzorowanym na epoce świetności, możemy poczuć klimat ulicy Długiej sprzed lat.
Ulica ukształtowała się już w XIV wieku, jednak dopiero w XVI wieku pojawia się ona w źródłach pisanych. Co ciekawe do XIX wieku była najdłuższą ulicą miasta! Do lat 70. XX wieku ulicą kursowały tramwaje, czego dzisiaj symbolem jest zabytkowy wagon, stojący na dawnych szynach przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kazimierza. W latach 90. ubiegłego stulecia zmianie uległ charakter ulicy, przez co z centrum handlu stała się miejscem zarówno handlu, jednak w mniejszej skali ale i rozrywki. Na ulicy odbywają się również cykliczne imprezy jak Święto Ulicy Długiej, Długi Jarmark czy jarmarki świąteczne.
Na mapie dzisiejszej Bydgoszczy to miejsce szczególne, ciekawe i z bogatą historią. Taka Piotrkowska, tylko że w Bydgoszczy:)
Ulica Długa w Bydgoszczy
Konkrety
lokalizacja
ulica łącząca Wełniany Rynek z Rynkiem Zbożowym, na południe od Starego Rynku
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Ulica Długa w Bydgoszczy to z pewnością najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, pełna uroku, historii i unikalnej kupieckiej architektury. Wyjątkowa w okolicy i za sprawą atrakcji mieszczących się przy niej, jednak ogólnie nieco podobna do innych “sławnych” ulic w Polsce!
Galeria
Ulica Długa w Bydgoszczy
Moim zdaniem
Jak dla mnie ulica Długa w Bydgoszczy i spacer wzdłuż niej, to punkt obowiązkowy podczas odwiedzin tego miasta. Znajdziecie tu wszystko co potrzeba by miło spędzić czas, od kawiarni i restauracji na ciekawym muzeum kończąc. Nawet Punkt Informacji Turystycznej zlokalizowano właśnie przy niej i to w pięknym, starym tramwaju!
Ranking
ceny
Spacer ulicą nie wiąże się z żadnymi opłatami.
ilość turystów
Sami na pewno tutaj nie będziecie. Ilość turystów i przechodniów uzależniona jest od dnia, pory roku oraz wydarzeń.
przygotowanie
Mieści się na niej Punkt Informacji Turystycznej! Czego chcieć więcej:)
Praktyczne info
parking
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.
potrzebny czas
Spacer ulicą to kwestia kilkunastu minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- ulica na większości jest deptakiem,
- względny spokój i stosunkowa cisza jak na centrum miasta,
- urokliwa architektura,
- wiele atrakcji zlokalizowanych przy ulicy,
- doskonała baza kawiarni i restauracji,
- Punkt Informacji Turystycznej na ulicy,
- dogodny parking,
- klimat,
słabsze strony
- nie zauważyłem…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Na końcu ulicy Długiej, tuż przy Wełnianym Rynku istnieje doskonały skrót na Wyspę Młyńską, poprzez Magiczne Schodki. Nie dość, że bliżej to również ciekawie!
Ulica Długa w Bydgoszczy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!