ulica długa w bydgoszczy

Ulica Długa w Bydgoszczy

Na południe od bydgoskiego Starego Rynku znajduje się długa na ponad 600 metrów i niesamowicie urokliwa ulica Długa w Bydgoszczy. Łączy ona ze sobą dwa rynki: Wełniany, leżący na jej zachodnim końcu oraz Rynek Zbożowy na wschodzie. Obecnie jest deptakiem i mieści przy sobie wiele ciekawych miejsc, takich jak Bydgoska Aleja Autografów, zabytkowy tramwaj, wiele restauracji oraz punktów handlowych a także nietypowe Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Ulica Długa w Bydgoszczy to przede wszystkim jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Wzdłuż niej ciągną się stylowe kamieniczki, liczące sobie zazwyczaj ponad 100 lat i pamiętają czasy gdy ulica była handlowym centrum miasta. Ten urokliwy trakt dzisiaj jest w większości deptakiem, przy którym zlokalizowane są liczne kawiarnie, restauracje a także sklepy. Oczywiście nie przypomina już na pewno tętniącego życiem centrum z ubiegłych wieków, jednak dzięki swojemu urokowi, stylowym kamieniczkom oraz detalom wzorowanym na epoce świetności, możemy poczuć klimat ulicy Długiej sprzed lat.

Ulica ukształtowała się już w XIV wieku, jednak dopiero w XVI wieku pojawia się ona w źródłach pisanych. Co ciekawe do XIX wieku była najdłuższą ulicą miasta! Do lat 70. XX wieku ulicą kursowały tramwaje, czego dzisiaj symbolem jest zabytkowy wagon, stojący na dawnych szynach przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kazimierza. W latach 90. ubiegłego stulecia zmianie uległ charakter ulicy, przez co z centrum handlu stała się miejscem zarówno handlu, jednak w mniejszej skali ale i rozrywki. Na ulicy odbywają się również cykliczne imprezy jak Święto Ulicy Długiej, Długi Jarmark czy jarmarki świąteczne.

Na mapie dzisiejszej Bydgoszczy to miejsce szczególne, ciekawe i z bogatą historią. Taka Piotrkowska, tylko że w Bydgoszczy:)

Ulica Długa w Bydgoszczy

ulica łącząca Wełniany Rynek z Rynkiem Zbożowym, na południe od Starego Rynku

Dokładną lokalizację miejsca: Ulica Długa w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Ulica Długa w Bydgoszczy to z pewnością najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, pełna uroku, historii i unikalnej kupieckiej architektury. Wyjątkowa w okolicy i za sprawą atrakcji mieszczących się przy niej, jednak ogólnie nieco podobna do innych “sławnych” ulic w Polsce!

Ulica Długa w Bydgoszczy

ulica długa w bydgoszczy
ulica długa w bydgoszczy
ulica długa w bydgoszczy
tramwaj na Długiej w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień
Bydgoska Aleja Autografów
4 / 5

Jak dla mnie ulica Długa w Bydgoszczy i spacer wzdłuż niej, to punkt obowiązkowy podczas odwiedzin tego miasta. Znajdziecie tu wszystko co potrzeba by miło spędzić czas, od kawiarni i restauracji na ciekawym muzeum kończąc. Nawet Punkt Informacji Turystycznej zlokalizowano właśnie przy niej i to w pięknym, starym tramwaju!

Ulica Długa w Bydgoszczy
4.3 / 5

5 / 5

Spacer ulicą nie wiąże się z żadnymi opłatami.

3 / 5

Sami na pewno tutaj nie będziecie. Ilość turystów i przechodniów uzależniona jest od dnia, pory roku oraz wydarzeń.

5 / 5

Mieści się na niej Punkt Informacji Turystycznej! Czego chcieć więcej:)

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

Spacer ulicą to kwestia kilkunastu minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • ulica na większości jest deptakiem,
  • względny spokój i stosunkowa cisza jak na centrum miasta,
  • urokliwa architektura,
  • wiele atrakcji zlokalizowanych przy ulicy,
  • doskonała baza kawiarni i restauracji,
  • Punkt Informacji Turystycznej na ulicy,
  • dogodny parking,
  • klimat,
  • nie zauważyłem…

Na końcu ulicy Długiej, tuż przy Wełnianym Rynku istnieje doskonały skrót na Wyspę Młyńską, poprzez Magiczne Schodki. Nie dość, że bliżej to również ciekawie!

Ulica Długa w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 30 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl