Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zostało ono zaaranżowane jako węzeł kolejowy, zlokalizowany w sąsiedztwie budynku dawnego dworca kolejowego, obecnie będącego głównym budynkiem muzeum. Na muzealnych torach kolejowych prezentowane jest ok. 70 eksponatów: lokomotyw, parowozów i wagonów o rożnym przeznaczeniu a dodatkowo ekspozycje uzupełniają elementy infrastruktury kolejowej.

W latach 60. XX wieku, zdecydowano zamknąć wąskotorową linię kolejową, biegnącą po Ziemi Pałuckiej. Było to impulsem do utworzenia przez miłośników kolei wąskotorowej oraz ówczesnych władz powiatowych, pierwszego w Polsce skansenu wąskotorowych parowozów, wagonów i infrastruktury technicznej, skupiającej się na rozstawie 600 mm. Oficjalnie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji utworzono w 1972 roku, które z biegiem czasu powiększało swoją kolekcję i urozmaicało ekspozycję. Obecnie można podziwiać w nim ok. 70 eksponatów, w tym 17 zabytkowych parowozów (najstarsze z XIX w.), 4 drezyny spalinowe oraz dziesiątki rożnego rodzaju wagonów: pasażerskich, towarowych, specjalnych itd. Do najcenniejszych skarbów należą np. parowóz HF Henschel & Sohn (prod. 1918 r.), parowóz firmy Orenstein & Koppel (prod. 1899 r.) czy lokomotywa z belgijskiej firmy Charles (prod. 1935 r., wyprodukowano ich tylko 10 szt.). Oprócz tego zobaczyć można również dwie lokomotywki spalinowe, pochodzące z lat 50-60 XX-wieku, które wyprodukowano w Poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (bliźniacze można zobaczyć na trasie poznańskiej Kolejki Parkowej Maltanka), dwie drezyny motorowe i dwie drezyny ręczne. Jeszcze bogatsza jest kolekcja wąskotorowych wagonów, wśród których są m. in. unikatowy wagonik pocztowy, wagony towarowe różnego rodzaju, “pługi odśnieżne”, cysterny, wagoniki “kolebki” do przewozu surowców w cegielniach oraz wagony osobowe, używane m. in. w dwudziestoleciu międzywojennym przez Żnińską Kolej Powiatową. Ekspozycję uzupełniają bogate elementy infrastruktury kolejowej, np.: budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnice, obrotnica (z 1908 r.), semafory czy żuraw wodny. Ciekawie urządzono również cześć pomieszczeń dawnego dworca, w której urządzono stylową poczekalnię (stylizowaną na XIX w.), w której prezentowane są mniejsze eksponaty związane z koleją i pracą kolejarzy, dokumentujące ponad 100-letnią historię kolei na Pałukach. Szczególne miejsce na zewnętrznej wystawie zajmuje popiersie Leona Lichocińskiego – wieloletniego pracownika Żnińskiej Kolei Powiatowej a później legendarnego przewodnika po muzeum w Wenecji.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji znajduje się w pobliżu stacji turystycznej kolejki wąskotorowej (Żnińskiej Kolei Powiatowej), która kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Oprócz ekspozycji muzealnej, muzeum oferuje również usługi noclegowe (hostel) a także możliwość zakupu pamiątek w kolejowym sklepiku. Przygotowano również kolejowy plac zabaw dla dzieci, znajdujący się wśród muzealnych eksponatów.

Obecnie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Wenecja k. Żnina, gm. Gąsawa

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jedno z największych muzeum kolei wąskotorowych w Europie. Znajdziecie tutaj bogatą ekspozycję, pełną unikalnych zabytków techniki, które przybliżają w dużej mierze historię Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, która mimo różnych perypetii losu, nadal kursuje tuż za jego ogrodzeniem. Taka kolejowa perełka, ucieszy nie tylko wszystkich miłośników historii techniki ale również niewtajemniczonych w kolejowy świat, także tych najmłodszych!

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji lokomotywa WLs50 budynek główny
leon lichociński legenda żnińskiej kolei wąskotorowej popiersie w wenecji
wnętrze zabytkowego wagonu kolejowego w wenecji
muzeum wąskotorówek wenecja
Wenecja wąskotorówka wnętrze parowozu lokomotywy dziecko w kabinie maszynisty
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji plac zabaw dla dzieci budynek główny
3 / 5

Bez wątpienia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jedną z ciekawszych atrakcji Pałuk. Warto je odwiedzić szczególnie z racji bardzo otwartej formy ekspozycji, na której można niemal wszystkiego dotknąć, wejść do parowozów i wagonów, zrobić zdjęcia a także doświadczyć wielu wrażeń, wcielając się w maszynistę lub bawiąc się w kolejarza. Głównie dla dzieci będzie to wspaniała przygoda.

Niestety wadą tego miejsca jest standardowe zwiedzanie indywidualne, które nigdy nie zastąpi przepełnionych pasją opowieści przewodników…

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
3.7 / 5

3.5 / 5

Cena biletu do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji kształtuje się na średnim poziomie (w 2024 roku bilet normalny kosztował 18 zł). Warto podkreślić jednak, że na jego podstawie możemy zwiedzić dwa miejsca: muzeum kolei oraz pobliskie ruiny Zamku Diabła Weneckiego z wystawą maszyn oblężniczych. Dzieci do 4 lat wchodzą do muzeum bezpłatnie.

3.5 / 5

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów. Mimo tego, nie musicie spodziewać się tutaj tłumów.

4 / 5

Dotarcie do muzeum ułatwiają drogowskazy i znaki drogowe. Na miejscu, bardzo szczegółowo opisano najcenniejsze eksponaty, dzięki czemu możemy ich historię i techniczne parametry. Standardowo muzeum zwiedza się indywidualnie ale możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem (dodatkowo płatne).

3 / 5

Przed budynkiem głównym znajduje się parking dedykowany odwiedzającym muzeum. Parking jest duży ale dodatkowo płatny (w 2024 roku – 10 zł za dzień postoju).

Zwiedzając to miejsce całą rodziną, warto zarezerwować sobie ok. 45-60 minut. W tym czasie spokojnie przejdziecie cały teren muzeum a także dzieci pobawią się na placu zabaw.

Dla każdego.

Muzeum czynne jest przez cały rok, mając inne godziny otwarcia w sezonie niskim i wysokim (szczegóły na stronie internetowej Muzeum Ziemi Pałuckiej).

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji jest dostępne praktycznie dla każdego. Po terenie muzeum bez większych problemów powinni poruszać się również rodzice z wózkami dziecięcymi jak i osoby niepełnosprawne (dla nich problemem mogą być jedynie krawężniki, przejścia przez tory itp.).

  • duża kolekcja zabytkowych parowozów, wagonów i infrastruktury kolejowej,
  • możliwość wchodzenia do lokomotyw i wagonów,
  • dobrze przygotowana informacja turystyczna,
  • bilet łączony z pobliskim Zamkiem Diabła Weneckiego i wystawą średniowiecznych maszyn oblężniczych,
  • położenie w sąsiedztwie stacji wąskotorowej kolejki turystycznej – Żnińskiej Kolei Powiatowej,
  • położenie w malowniczym regionie,
  • plac zabaw dla dzieci na terenie muzeum,
  • płatny parking,
  • brak przewodnika w standardowym zwiedzaniu, co akurat w tym miejscu byłoby pięknym potrzymaniem tradycji L. Lichocińskiego i najlepszym z możliwych sposobów przybliżenia pasji do kolei wąskotorowych,

Do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z pobliskiego Żnina lub bardziej znanego Biskupina, możecie dotrzeć Żnińska Koleją Powiatową – turystyczną kolejką krążącą po Pałukach. Kolejka kursuje w miesiącach maj-sierpień.

Przejazd z Biskupina trwa ok. 15 minut a ze Żnina ok. 30 minut.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Pałuki to niewielki region, ale za to bardzo ciekawy i bogaty w atrakcje, które po prostu warto odwiedzić. Najbardziej znaną z nich jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (przeczytacie o nim w tym wpisie: Biskupin. Muzeum Archeologiczne w miejscu sensacyjnego odkrycia), ale warto również odwiedzić pobliski Żnin, Zaurolandię w Rogowie, znajdujące się po sąsiedzku ruiny Zamku Diabła Weneckiego oraz oczywiście skorzystać z okazji i przejechać się tutejsza wąskotorówką – Żnińską Koleją Powiatową.

Wpis opublikowano: 1 lipca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 1 lipca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl