muzeum leśnictwa w gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, będące placówką Ośrodka Kultury Leśnej to unikatowe w skali kraju muzeum, przybliżające nam historię i technikę gospodarki leśnej ale również przyrodę polskich lasów i działania podejmowane do jej ochrony i kształtowania. Choć historia utworzenia muzeum narodziła się już pod koniec XIX wieku, to dopiero intensywne działania w latach 70. XX wieku sprawiły że w 1986 roku Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, otworzyła swoje drzwi dla odwiedzających.

Siedzibą Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie są zabytkowe zabudowania gospodarcze zamku. Obecnie muzeum zajmuje aż 5 dawnych budynków gospodarczych: Owczarnię, Powozownię, XIX-wieczną oborę „Dybul”, drewnianą chałupę czyli dawną leśniczówkę oraz okazałą oficynę. Każdy z obiektów mieści w sobie odrębną ekspozycję, poświęconą innej tematyce związanej z lasem. Poznanie na nich m. in. dzieje leśnictwa w Polsce, ekspozycję poświęconą ochronie lasów, wystawę przybliżającą bartnictwo, bogatą wystawę maszyn i urządzeń leśnych prezentujących technikę leśną czy multimedialną i nowoczesną ekspozycję przybliżającą nam szczegółowo polskie lasy.

Miejsce jest wyjątkowe również z powodu lokalizacji na terenie pięknego i rozległego parku – arboretum, na którym rośnie około 80 000 drzew, z których około 300 to pomniki przyrody!

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Lokalizacja miejsca „Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie”: Gołuchów; Działyńskich 2. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Nie znalazłem w Polsce drugiego muzeum poświęconemu leśnictwu – to już wystarczy aby uznać to miejsce za prawdziwy unikat. A przecież trzeba pamiętaj jeszcze w jak niezwykłym miejscu i budowlach się ono znajduje!

moim zdaniem

Muzea mają to do siebie, że wielu nie potrafi docenić ich ekspozycji i ładunku potężnej, rzetelnej wiedzy jakie ze sobą niosą. Podobnie jest w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, które choć bogate w eksponaty i z różnicowaną ekspozycją jednych zainteresuje swoją tematyką innych znudzi… Moim zdaniem mimo wszystko warto odwiedzić, bo jest co oglądać!

Galeria zdjęć

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa gołuchów
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:

Ceny3/5

Ceny biletów na średnim poziomie. Dostępne są bilety na pojedyncze obiekty (ekspozycje) jak i bilet łączony, który jest znacznie korzystniejszy cenowo.

Ilość odwiedzających4.5/5

We wnętrzach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie nie spotkacie wielu zwiedzających. Niestety.

Przygotowanie4/5

Ekspozycje zostały bardzo dobrze przygotowane, by łatwo było się zapoznać z przygotowanymi eksponatami i wystawami. Każdy eksponat jest opisany a w najnowszej części ekspozycji „Spotkanie z lasem” znajdziecie również ekrany multimedialne i panele dotykowe, angażujące nas jeszcze bardziej w poznawanie ekspozycji. Nieco gorzej wygląda kierowanie nas na zewnątrz pomiędzy budynkami, rozsianymi po zamkowym parku.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Parking – 5/5

Przy ulicy Borowskiego znajduje się duży, utwardzony i bezpłatny parking.

Potrzebny czas

Każda z 4 ekspozycji wymaga od nas od 25 do 35 minut (można oczywiście zwiedzać dłużej). Z racji, że budynki muzeum są oddalone od siebie trzeba mieć jeszcze kilkadziesiąt minut zapasu na przejście między nimi.

Sugerowany wiek

Ze względu na tematykę muzeum będzie odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 lat. Mniejszym dzieciom trudno będzie przybliżyć to co widzą, tak by wyniosły z muzeum coś wartościowego.

Dostępność

Duża część ekspozycji dostępna jest dla większości osób. Problemem dla osób z trudnościami w poruszaniu mogą być ekspozycje w budynku oficyny, Dybulu czy na piętrach dawnych zabudowań gospodarczych. Również by przemieszczać się pomiędzy budynkami, miejscami będzie potrzebna pomoc innych osób.

podpowiedź

Najnowocześniejsza część ekspozycji, urozmaicona multimedialnymi elementami znajduje się w budynku dawnej powozowni natomiast ekspozycja znajdująca się w budynku oficyny, zachwyca nie tylko eksponatami ale również samymi wnętrzami tego pięknego budynku.

Plusy i minusy

główne atuty

  • obszerna ekspozycja z dużą ilością zgromadzonych eksponatów, podzielona tematycznie na 4 części, rozlokowana po zabytkowych budynkach,
  • położenie na terenie gołuchowskiej rezydencji, otoczonej imponującym arboretum,
  • wygodny i bezpłatny parking,
  • bilet łączony na wszystkie ekspozycje,

słabsze strony

  • brak oznakowania ułatwiającego dotarcie z jednego obiektu muzeum do kolejnego,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 8 lipca 2022
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl