pałac łomnica dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej

Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy

Pałac Łomnica to jeden z kilkunastu okazałych pałaców i rezydencji w Kotlinie Jeleniogórskiej. Położony jest nad rzeką Bóbr, niemal po sąsiedzku z Pałacem w Wojanowie oraz zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód od Jeleniej Góry.

Historia rezydencji w Łomnicy sięga 2. połowy XVII wieku, kiedy to wzniesiono tutaj pierwszy dwór dla rodziny von Zedlitz. Dwór przebudowano już w latach 20. XVIII wieku, kiedy to był on własnością rodziny von Tomagnini. Kilkanaście lat później pałac nabył jeleniogórski kupiec Christian Manzel, z inicjatywy którego na początku XIX wieku wybudowano obok dużego barokowego pałacu, mniejszy pałacyk zwany “Małym Pałacem” lub “Domem Wdowy”. Ostatnia znacząca przebudowa Pałacu Łomnica, według projektu Alberta Tollberga miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów, która władała łomnickim majątkiem aż do końca II wojny światowej. Po 1945 r. duży pałac przekształcono w szkołę a w mniejszym swoją siedzibę miała administracja miejscowego PGR. W 1977 roku budynek pałacu był w tak kiepskim stanie, że szkołę wyprowadzono a pałac pozostawiono bez opieki. Na początku lat 90. XX wieku Pałac Łomnica zakupiły osoby prywatne, które wyremontowały zabudowania zespołu pałacowo-parkowego i urządziły w nim hotel, restauracje, muzeum, sklep z wyjątkowymi pamiątkami i ośrodek kulturotwórczy.

Z punktu widzenia turystycznego trzykondygnacyjny Pałac Łomnica to obecnie piękne wyremontowany i udostępniony do zwiedzania obiekt, o dużych walorach estetycznych. W jego wnętrzach zachował się oryginalny układ pomieszczeń w których znajduje się multimedialna wystawa „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Ogółem dostępnych dla zwiedzania jest 18 pomieszczeń zaaranżowanych tematycznie i wyposażonych w elementy wyposażenia z różnych epok, dzięki którym poznajemy historię łomnickiej rezydencji. Całość oferty i uroku zespołu pałacowego dopełniają dawne zabudowania folwarczne oraz kilkuhektarowy park krajobrazowy, przy którego planowaniu brał udział berliński architekt Lenné.

Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy

Łomnica, ul. Karpnicka 3

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Choć Pałac Łomnica jest jednym z kilku okazałych pałaców i rezydencji Kotliny Jeleniogórskiej to jako jeden z nielicznych jest pełnoprawna atrakcją turystyczną. Oprócz usług hotelowych, dwóch restauracji, sklepu z rękodziełem oferuje również możliwość zwiedzania, dzięki czemu możemy lepiej poznać tę rezydencję oraz odkryć historię Doliny Parków i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wpisanej na elitarna listę pomników historii!

Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy

pałac łomnica dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej
zespół pałacowo parkowy łomnica tablica
stara stajnia zespół pałacowy w łomnicy
sklep lniarski pałac łomnica
historyczny dom modlitwy z rząśnika łomnica
historyczny dom modlitwy z rząśnika łomnica wnętrze
3 / 5

Jeżeli zastanawiacie się który z pałaców Kotliny jeleniogórskiej odwiedzić w pierwszej kolejności, odpowiem Wam bez dłuższego zastanowienia – Pałac Łomnica! Znajdziecie tutaj wiele ciekawych atrakcji, historii i obiektów, które doceni każdy miłośnik odkrywania miejsc niezwykłych. Oprócz muzeum i zaplecza restauracyjno-hotelowego znajdziecie tutaj również unikalny Dom Modlitwy (patrz sekcja podpowiedź kierunkowo.pl) oraz unikatowy sklep lniarski, nawiązujący zresztą do historii miejsca.

Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy
3.8 / 5

3.5 / 5

Zwiedzanie muzeum w Pałacu Łomnica jest płatne a cena biletów nie należy do najwyższych. Ceny w menu restauracyjnym kształtują się na nieco wyższym poziomie, ale w zamian możemy liczyć na regionalną kuchnię na wysokim, kulinarnym poziomie. Spacer po otwartej dla wszystkich części zespołu pałacowo-parkowego jest bezpłatne.

3.5 / 5

Pałac Łomnica z punktu widzenia ruchu turystycznego nie narzeka na brak gości ale nie cierpi też na przepełnienie. Na pewno więcej osób krążących po rezydencji spotkacie przy okazji organizowanych tutaj wydarzeń czy odbywających się imprez okolicznościowych.

4.5 / 5

Pałac Łomnica jest bardzo ciekawie przygotowany pod kątem poznania i odkrycia go od strony turystycznej. Miejsce jest dobrze oznakowane, dzięki czemu bez problemu traficie pod pałac a dodatkowo na terenie znajdziecie kilka elementów informacyjnych (np. tablice, drogowskazy), które ułatwią Wam poruszanie się po terenie rezydencji i wśród dzisiejszych atrakcji, mieszczących się w tutejszych zabudowaniach. Perła w koronie jest przygotowana ekspozycja i możliwość zwiedzania Pałacu Łomnica, który możecie zwiedzać zarówno indywidualnie jak i grupowo, na kilka rożnych i ciekawych sposobów.

4.5 / 5

Wzdłuż ogrodzenia rezydencji i drogi prowadzącej w kierunku Wojanowa znajduje się bezpłatny parking, zlokalizowany na poboczu. Mogą z tego miejsca skorzystać wszyscy przybywający dla łomnickiej rezydencji, jednak dla gości i Klientów hotelu przygotowano osobny, również bezpłatny parking, zamykany na noc, znajdujący się na terenie obiektu (wjazd od ul. Karpnickiej).

Jeżeli chcecie poznać szczegółowo tą jedną z najpiękniejszych rezydencji Kotliny Jeleniogórskiej warto zarezerwować sobie ok. 3-4 godzin. Samo zwiedzanie pałacu trwa ok. 2 godzin, według informacji na oficjalnej stronie internetowej pałacu w Łomnicy. Pobieżne poznanie tego miejsca, jedynie z zewnątrz zajmie Wam od 30 do 60 minut.

Tak naprawdę dla każdego. Moim zdaniem jednak najwięcej z tego miejsca wyciągną osoby w wieku od 10 lat wzwyż.

Teren otaczający pałac w Łomnicy nie powinien sprawić nikomu trudności. Niestety, nie znalazłem informacji o dostępności wnętrz rezydencjonalnych budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto wspomnieć, że Pałac Łomnica akceptuje zwierzęta domowe. Ich przyjazd należy zgłosić wcześniej i uiścić dodatkowa opłatę za pobyt pupila.

  • pięknie utrzymana, starannie odrestaurowana i atrakcyjnie urządzona rezydencja,
  • możliwość zwiedzania pałacu (dostępne kilka opcji zwiedzania oraz dodatkowe warsztaty / lekcje dla grup),
  • bardzo dobre przygotowanie pod kątem turystycznym (informacja, parking, oznakowanie),
  • bliskość innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • ciekawa historia, szczególnie ostatnich kilkudziesięciu lat
  • ze względu na obecne funkcje hotelowe i restauracyjne, które oferuje Pałac Łomnica, część terenu rezydencji nie jest ogólnodostępna a dodatkowo w trakcie wydarzeń i imprez okolicznościowych może być zamknięta część pałacowych obiektów,

Będąc w Łomnicy i spacerując po tutejszej rezydencji warto odwiedzić również niepozornie wyglądający budynek szachulcowy, który skrywa w sobie wyjątkowo ciekawą historię! W zachodnim końcu terenu pałacowego znajduje się Dom Modlitwy, przeniesiony tutaj z wsi Rząśnik. Uważany jest za ostatni oryginalny Dom Modlitwy, spośród około 200 istniejących wcześniej na Dolnym Śląsku. Budynek, który możecie podziwiać w Łomnicy to rekonstrukcja z jak największym wykorzystaniem oryginalnych elementów, który relokowano do Łomnicy dzięki staraniom właścicieli Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Ich inicjatywa uratowała popadający w ruinę zabytek architektury oraz prawdziwą perełkę historyczna i symbol tolerancji religijnej na Dolnym Śląsku. Obecnie dawny Dom Modlitwy to multimedialne minimuzeum, miejsce spotkań i wydarzeń m. in. kulturalnych, religijnych czy społecznych.

Pałac Łomnica. Urokliwa rezydencja u podnóża Karkonoszy

Wpis opublikowano: 2 lutego 2024, ostatnia modyfikacja treści: 2 lutego 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl