Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Co wspólnego ma Warszawa i wielkopolskie Kołaczkowo? To między tymi dwoma miejscami dzielił ostatnie lata swojego życia, jeden z polskich noblistów – Władysław Reymont. Niepozorny pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie, był w latach 1920-1925 jego letnią rezydencją. Przyjmuje się, że właśnie w nim powstały liczne działa artysty m. in. opowiadania Księżniczka lub Legenda ale nieprawdą jest, że mogły powstawać tutaj fragmenty Chłopów, które spisywane były znacznie wcześniej, bo w latach 1902 – 1908.

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to otoczony parkiem zespół pałacowy, który razem z zabudowaniami gospodarskimi tworzy całkiem spory majątek. Sam pałac został wzniesiony na początku XIX wieku z inicjatywy Tadeusza Grabskiego a od 1920 roku został własnością Reymonta, który dzięki znacznemu wkładowi finansowemu sprawił, że pałac piękniał i stawał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Bywali tutaj znamienici goście pisarza, m. in. Roman Dmowski czy Kornel Makuszyński.

Pałac jak już wspomniałem otacza zabytkowy park z wieloma rodzajami drzew oraz umiejscowionym na tyłach pałacu, niewielkim ogrodzie kwiatowym w którym można zobaczyć rzeźbę noblisty wraz z bohaterami jego największej powieści: Jagny i Boryny, która znajduje się również w hermie gminy Kołaczkowo! Na obrzeżach parku znajdują się zabudowania gospodarskie oraz zabytkowa oficyna. Obecnie w pałacu mieści się m. in. Gminny Ośrodek Kultury oraz Izba Pamięci poświęcona Władysławowi Reymontowi. W pałacu można zobaczyć autentyczne meble, z których korzystał pisarz.

 

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Kołaczkowo, powiat Września, około 12 km na południe od Wrześni

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to jeden z kilku dworów czy pałaców, który w odległych czasach były własnością polskich artystów i twórców. Choć to jeden z wielu tego typu obiektów, pałac w Kołaczkowie ma swój wyjątkowy urok i unikalną historię.

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
3 / 5

Tego typu miejsca mają swój urok dają możliwość odkrycia miejsca, które jest nadal mało znane. Majątek w Kołaczkowie swoją historią oraz estetyką umili Wam czas, który tutaj postanowicie spędzić!

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
4.5 / 5

5 / 5

Brak opłat

4.5 / 5

Zalewnie pojedyncze osoby i to w większości w weekendy. Nieco tłumu robią tutejsi mieszkańcy, którzy korzystają z mieszczącej się w pałacu biblioteki.

4 / 5

Są tablice kierujące do pałacu, zlokalizowane przy głównej drodze. Na miejscu znajdziemy pamiątkową tablicę oraz tabliczki informacyjne, również na terenie parku otaczającego pałac.

4.5 / 5

Pod pobliskim Urzędem Gminy (po sąsiedzku z pałacowym parkiem) znajduje się spory i darmowy parking. Choć służy on również osobom udającym się do pobliskich budynków, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

Do 1 godziny.

Dla każdego, choć jest to atrakcja raczej dla dorosłych lub nieco starszych dzieci.

Pałac nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak otaczający go park nie powinien sprawić nikomu żadnych trudności.

  • mało odwiedzających,
  • unikalna historia,
  • doskonała atrakcja “po drodze”,
  • wygodny parking,
  • pałac nie zachował formy z czasów Reymonta, w związku z dużym remontem w latach 40. XX wieku,

Niestety trudno o zdjęcie frontu pałacu w pełnej krasie, ponieważ przed nim parkowane są samochody pracowników ośrodka kultury… Trochę szkoda.

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Poznaj okolice Kołaczkowa! Oto wpisy, które mogą Was zainteresować:

Wpis opublikowano: 21 września 2021, ostatnia modyfikacja treści: 21 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl