Pola Lednickie
Są takie miejsce, które tworzą przede wszystkim ludzie. Jednym z nich bez wątpienia są Pola Lednickie, które bez młodzieży gromadzącej się tutaj co roku na spotkaniach religijnych są po prostu rozległą łąką z kilkoma charakterystycznymi obiektami, powstałymi przy okazji tychże spotkań. Miejsce to ma niesamowity klimat, co jest nie tylko zasługą duchowej otoczki ale również położenia na obszarze Lednickiego Parku Krajobrazowego, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie być może ponad 1000 lat temu Polska przyjęła chrześcijaństwo za sprawą chrztu Mieszka I.
Najbardziej charakterystycznym obiektem, który stoi na Polach Lednickich jest Brama III Tysiąclecia, zwana również Bramą Rybą. To wokół niej gromadzi się młodzież na swoich spotkaniach. Spacerując po rozległym terenie warto podejść również do zejścia do jeziora Lednica (na południowym krańcu pól), repliki krzyża na Giewoncie, popiersia Jana Pawła II czy grobu ojca Jana Góry, twórcy lednickich spotkań.
Na terenie Pól Lednickich mieści się również Ośrodek im. Jana Pawła II, prowadzony przez poznańskich dominikanów. Przy ośrodku działa również Dom Jana Pawła II na Polach Lednickich w którym gromadzone są pamiątki po papieżu Polaku, będącym patronem lednickich spotkań.
Pola Lednickie
Konkrety
lokalizacja
Pola Lednickie 1, gm. Kiszkowo
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Pola Lednickie to na pewno wyjątkowy kawałek ziemi, który stworzony został na potrzeby wyjątkowych spotkań młodzieży katolickiej. Nieprzypadkowa jest ich lokalizacja, tuż obok Chrzcielnicy Polski na Ostrowie Lednickim oraz znajdujące się na niej miejsca i obiekty. Bez wątpienia miejsce niepowtarzalne.
Galeria
Pola Lednickie
Moim zdaniem
Miejsce to ożywa raz do roku. Na co dzień funkcjonuje tutaj katolicki ośrodek zakonu dominikanów oraz dom Jana Pawła II, które będą ciekawym i fajnym miejscem dla wybranych.
Ranking
ceny
Wstęp na teren Pól Lednickich jest bezpłatny.
ilość turystów
Pola Lednickie są miejscem gdzie przede wszystkim raz do roku organizowane są duże spotkania młodzieży. Poza tym w ciągu roku na Polach Lednickich odbywają się mniejsze wydarzenia i uroczystości (głównie w święta kościelne czy niedziele). W pozostałe dni, teren ten jest rzadko odwiedzany przez wierzących lub turystów.
przygotowanie
Po drodze w kierunku Pól Lednickich w orientacji pomogą Wam drogowskazy i tablice, na miejscu również przygotowano ułatwiające poruszanie się po terenie drogowskazy. Niestety mimo tego wszystkiego brakowało mi nieco elementów, które przybliżyły by wyjątkową historię tego miejsca.
Praktyczne info
parking
Przed samymi Polami Lednickimi znajduje się duży i utwardzony parking.
potrzebny czas
Przejście całego terenu Pól Lednickich zajmie Wam około 30-50 minut. Jeżeli chcecie dodatkowo zwiedzić Dom Jana Pawła II, warto mieć około 30 minut więcej.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Pola Lednickie to teren dostępny dla każdego, choć osoby poruszające się na wózku mogą mieć problemy z samodzielnym poruszaniem po wysypanych szutrem ścieżkach. Jedynie miejsce gdzie znajdują się schody, to zejście do jeziora Lednica na południowym skraju Pól Lednickich.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna historia miejsca, wpisująca się znacznie bogatszą historię okolicy,
- wyjątkowa lokalizacja na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowej, nad Jeziorem Lednica,
- duży parking i oznakowany dojazd,
słabsze strony
- Pola Lednickie tętnią życiem głównie podczas organizowanych tutaj spotkań i wydarzeń, w inne dni miejsce to świeci pustkami…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Pola Lednickie mają około 29 hektarów powierzchni (długość przecinającej Pola Lednickie Drogi III Tysiąclecia to 700 metrów). Odpowiada to około 40 boiskom piłkarskim, blisko 8 krakowskim rynkom czy 3 pobliskim Ostrowom Lednickim:) Pola Lednickie są nawet większe od pobliskiego skansenu w Dziekanowicach, czyli Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, która ma zaledwie 24 hektary a jest jednym z największych tego typu muzeów na wolnym powietrzu w kraju!
Pola Lednickie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!