
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Na rozległej polanie Przysłop, położonej na wysokości 900 m.n.p.m. nieopodal szczytu Baraniej Góry znajduje się górskie schronisko o tej samej nazwie. Już arcyksiążę austriacki Fryderyk Habsburg docenił uroki tego miejsca i postanowił w roku 1897 pobudować tutaj swoją rezydencje na czas polowań. Rezydencja w okresie I wojny światowej została zdewastowana. W 1925 roku Polacy przywrócili dawną rezydencje do użytku i zorganizowali w budynku schronisko górskie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w związku z coraz większą ilością turystów postawiono nowy budynek, służący nam do dzisiaj. Schronisko jest na szlaku prowadzącym na Baranią Górę, przez co jest naturalnym miejscem na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku. Jak na schronisko, mamy tutaj iście “królewskie” warunki:) Pokoje z balkonami, duży taras na którym można zjeść co nieco a w dni niepogody dużą jadalnię. Krótko mówiąc – jest fajnie.
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Wisła, ul. Czarna Wisełka 8
Schronisko bardzo podobne do wielu innych, jednak otoczenie i historia schroniska sprawiają, że warto poświęcić mu więcej uwagi niż zwykle.
Będąc w okolicach szczytu Baraniej Góry grzechem byłoby nie wejść na chwilę odpoczynku.
Z racji, że to jedyne schronisko w okolicy turystów jest tutaj sporo. Jednak wielkość obiektu i otoczenia jest na tyle duża, że każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Oznakowanie super! Chciałoby się więcej tablic informacyjnych o tym pięknym miejscu.
Parkingi oczywiście są na początku szlaków, sporo niżej. Wystarczająco pojemne, żeby zmieścić samochody turystów.
Zarezerwuj godzinę, tutaj nawet herbatą delektujesz się dłużej niż zwykle.
Dzieci od 6 lat pewnie dadzą radę wejść i zejść. Dla młodszych może to być zbyt długa “atrakcja”.
Schronisko położone w górach, podejście szlakami w lasach dyskwalifikuje wózki dziecięce i osoby niepełnosprawne.
- zlokalizowanie w idealnym punkcie podejścia pod Baranią Górę,
- duże, pojemne i zadbane
- mało turystów z przypadku,
- z racji że to jedyne schronisko w okolicy i do tego na popularnym szlaku jest w nim prawie zawsze sporo ludzi, ale spokojnie da się wygodnie usiąść i odpocząć
- Zaplanujcie sobie w schronisku odpoczynek i może mały obiad podczas zdobywania Baraniej Góry, najlepiej podczas podejścia – wtedy nie ma jeszcze tylu osób i spokojnie znajdziecie miejsce.
- Z ciekawostek, polana Przysłop to nie tylko schronisko. Znajdują się tu zabudowania jeszcze z czasów rezydencji arcyksięcia, w których mieści się dzisiaj m. in. mini muzeum. Na polanie w latach międzywojennych mieściła się również skocznia narciarska, niestety dzisiaj nie ma po niej śladu – można doszukać się tylko “przecinki” w pobliskim lesie, gdzie kiedyś się ona znajdowała. A co z dawną rezydencją? Zabrzmi to śmiesznie, ale rozebrano ją i zniesiono do centrum Wisły, gdzie stoi do dzisiaj. Znajdziecie ją w osobnym poście jako Pałacyk Myśliwski Habsburgów.
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Zobacz również wpis:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach to jeden z najstarszych w Polsce ogrodów miniatur, który przybliża wyjątkowe budowle najstarszej polskiej…

Ujście. Miasto szkła i zdrady, skryte pośród wzgórz
Ujście to niewielkie miasto, malowniczo położone pomiędzy wzgórzami i rzekami, które od wieków pisze swoją niesamowitą historię, w której niestety…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
