Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Na rozległej polanie Przysłop, położonej na wysokości 900 m.n.p.m. nieopodal szczytu Baraniej Góry znajduje się górskie schronisko o tej samej nazwie. Już arcyksiążę austriacki Fryderyk Habsburg docenił uroki tego miejsca i postanowił w roku 1897 pobudować tutaj swoją rezydencje na czas polowań. Rezydencja w okresie I wojny światowej została zdewastowana. W 1925 roku Polacy przywrócili dawną rezydencje do użytku i zorganizowali w budynku schronisko górskie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w związku z coraz większą ilością turystów postawiono nowy budynek, służący nam do dzisiaj. Schronisko jest na szlaku prowadzącym na Baranią Górę, przez co jest naturalnym miejscem na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku. Jak na schronisko, mamy tutaj iście “królewskie” warunki:) Pokoje z balkonami, duży taras na którym można zjeść co nieco a w dni niepogody dużą jadalnię. Krótko mówiąc – jest fajnie.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Wisła, ul. Czarna Wisełka 8

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Schronisko bardzo podobne do wielu innych, jednak otoczenie i historia schroniska sprawiają, że warto poświęcić mu więcej uwagi niż zwykle.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

3 / 5

Będąc w okolicach szczytu Baraniej Góry grzechem byłoby nie wejść na chwilę odpoczynku.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
3.8 / 5

4 / 5

Ceny jak to w schronisku – trochę wyższe niż normalnie ale na każdą kieszeń.

3 / 5

Z racji, że to jedyne schronisko w okolicy turystów jest tutaj sporo. Jednak wielkość obiektu i otoczenia jest na tyle duża, że każdy znajdzie miejsce dla siebie.

4.5 / 5

Oznakowanie super! Chciałoby się więcej tablic informacyjnych o tym pięknym miejscu.

4.5 / 5

Parkingi oczywiście są na początku szlaków, sporo niżej. Wystarczająco pojemne, żeby zmieścić samochody turystów.

Zarezerwuj godzinę, tutaj nawet herbatą delektujesz się dłużej niż zwykle.

Dzieci od 6 lat pewnie dadzą radę wejść i zejść. Dla młodszych może to być zbyt długa “atrakcja”.

Schronisko położone w górach, podejście szlakami w lasach dyskwalifikuje wózki dziecięce i osoby niepełnosprawne.

  • zlokalizowanie w idealnym punkcie podejścia pod Baranią Górę,
  • duże, pojemne i zadbane
  • mało turystów z przypadku,
  • z racji że to jedyne schronisko w okolicy i do tego na popularnym szlaku jest w nim prawie zawsze sporo ludzi, ale spokojnie da się wygodnie usiąść i odpocząć
  • Zaplanujcie sobie w schronisku odpoczynek i może mały obiad podczas zdobywania Baraniej Góry, najlepiej podczas podejścia – wtedy nie ma jeszcze tylu osób i spokojnie znajdziecie miejsce.
  • Z ciekawostek, polana Przysłop to nie tylko schronisko. Znajdują się tu zabudowania jeszcze z czasów rezydencji arcyksięcia, w których mieści się dzisiaj m. in. mini muzeum. Na polanie w latach międzywojennych mieściła się również skocznia narciarska, niestety dzisiaj nie ma po niej śladu – można doszukać się tylko “przecinki” w pobliskim lesie, gdzie kiedyś się ona znajdowała. A co z dawną rezydencją? Zabrzmi to śmiesznie, ale rozebrano ją i zniesiono do centrum Wisły, gdzie stoi do dzisiaj. Znajdziecie ją w osobnym poście jako Pałacyk Myśliwski Habsburgów.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Wpis opublikowano: 23 grudnia 2019, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl