skocznia orlinek w karpaczu wieża widokowa

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Dawna skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu od kilka lat służy już nie sportowcom a turystom, oferując im zachwycające widoki i doskonała rozrywkę niezależnie od wieku. Miejsce to poza rozległymi widokami, które można oglądać z wieży widokowej Orlinek w Karpaczu, skrywa w sobie równie piękną historię sportów zimowych.

Pierwsze skocznie narciarskie w Karpaczu powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1912 roku w okolicach obecnego hotelu Orlinek (ok. 200 metrów od skoczni) wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię narciarską w Karpaczu, której nadano nazwę Schneekoppenschanze. W 1932 roku została zmodernizowana a jej ostatni rekord ustanowił Niemiec Karl-Heinz Breiter w 1938 roku, osiągając 45,5 metra. Po II wojnie światowej drewnianą skocznię rozebrano z powodu złego stanu technicznego a już w 1946 roku rozpoczęto prace budowlane nad nową skocznią. Ponownie powstawała tutaj drewniana skocznia, a pracami nad jej powstaniem kierował legendarny Stanisław Marusarz. Nazwano ją „Orlinek” na pamiątkę istniejącej w Karpaczu w latach 1945-46 Szkoły Orląt. Skocznia istniała do 1962 roku, kiedy to wichura zniszczyła wieżę najazdową. W latach 70-tych podjęto decyzję o odbudowie skoczni, ty razem decydując się na stalowa konstrukcję. Nową skocznię im. Stanisława Marusarza otwarto w 1979 roku. W 2000 roku skoczne zmodernizowano w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów w 2001 roku i zwiększono jej wielkość do rozmiaru punktu konstrukcyjnego K=85 m. W 2004 roku na skoczni odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Skokach Narciarskich, podczas których Adam Małysz ustanowił niepobity rekord skoczni wynoszący 94,5 m. Od sezonu 2009/2010 na skoczni nie odbyły się żadne zawody.

Obecnie skocznie Orlinek to najwyższa wieża widokowa w Karpaczu i całej okolicy, licząca aż 54 metry wysokości. Na jej szczyt wchodzimy po stalowych stopniach, wzdłuż rozbiegu a z każdym krokiem ku górze naszym oczom ukazują się bardziej rozległe widoki na okolice. Z samej góry wieży widokowej dawnej skoczni Orlinek w Karpaczu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok! Będąc w tym miejscu zobaczycie nie tylko najwyższe pasmo Karkonoszy ze Śnieżką ale również położony w dole Karpacz i jego okolicę.

Od 2019 roku obiektem oficjalnie opiekuje się najstarszy klub sportowy w mieści – Klub Sportowy Śnieżka Karpacz. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczany jest na utrzymanie wieży widokowej, ale również na funkcjonowanie działalności sportowej klubu.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Konkrety

lokalizacja

Karpacz, ul. Olimpijska 9

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Wśród punktów widokowych w okolicy, znajdziecie tylko jeden zlokalizowany na wieży dawnej skoczni narciarskiej. Dzięki temu, miejsce to nie tylko zachwyci Was widokami ale również pobudzi nieco adrenaliny i pozwoli wejść w skórę skoczka narciarskiego. A co warto pamiętać, że to zaledwie skoczna normalna (K-85) a zazwyczaj zawody skoków narciarskich rozgrywane są obecnie na większych obiektach, jak np. skoczni w Wiśle – Malince, o rozmiarze K-120.

Galeria

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

widok z wieży widokowej orlinek w karpaczu skocznia wieża widokowa orlinek w karpaczu
wieża widokowa skocznia narciarska orlinek w karpaczu
schody skocznia narciarska orlinek w karpaczu wejście na wieżę
taras widokowy orlinek karpacz
rozbieg wieża widokowa skocznia narciarska karpacz orlinek
skocznia narciarska wieża widokowa orlinek w karpaczu

Moim zdaniem

4 / 5

Karkonosze pełne są wyjątkowych punktów widokowych, jednak nie każdy z nich jest tak łatwo dostępny jak dawna skocznia Orlinek a obecnie wieża widokowa w Karpaczu. Dzięki temu, że aby dotrzeć do niej nie potrzeba pokonywać kilometrów górskim szlakiem, jest to doskonała opcja dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych, które dzięki niej będą mogły również nakarmić się widokami pięknej okolicy Karpacza.

Ranking

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu
3.3 / 5

ceny

3 / 5

Ceny biletów wstępu na wieżę widokową Orlinek w Karpaczu nie należą do najniższych. W sprzedaży dostępne są bilety ulgowe i grupowe, nieco tańsze od normalnych. Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie internetowej wieży.

ilość turystów

4 / 5

Z racji, że wieża widokowa Orlinek w Karpaczu jest dostępna dla turystów zaledwie od kilku lat, nada zyskuje popularność i rzadko kiedy traficie tutaj na tłum odwiedzających. Jednak z racji ograniczonego miejsca i wąskiego wejścia, nawet kilkadziesiąt osób może sprawić wrażenie, że zrobiło się tłoczno.

przygotowanie

3 / 5

Miejsce jest przyzwoicie oznakowane i na tyle charakterystyczne, że łatwo zorientować się w terenie. Brakuje jednak informacji (np. plansz czy tablic) które przybliżały by historię i konstrukcję skoczni oraz widok, który możemy z niej zobaczyć.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Pod skocznią (na terenie skoczni) znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt aut, dedykowany dla odwiedzających. W godzinach największego ruchu, może się on okazać za mały i wtedy można skorzystać z pobliskich płatnych parkingów wzdłuż ulicy Olimpijskiej.

potrzebny czas

Wejście na szczyt wieży, oglądanie widoków oraz pamiątkowe zdjęcia zajmą Wam około 30 minut, choć oczywiście możecie tutaj spędzić więcej czasu.

sugerowany wiek

W mojej ocenie na szczyt wieży widokowej wejdą samodzielnie pod opieką rodziców, dzieci w wieku od 5 lat (sprowadzone w praktyce). Mniejsze dzieci mogą mieć problem z wejściem lub obawiać się wysokości, nawet w momencie kiedy zdecydujecie się je np. wnieść.

dostępność

Ze względu na swoją konstrukcję obiekt ten nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych czy osób z wózkami dziecięcymi (winda w wieży nie jest czynna). Tym osobom pozostaje jedynie bardziej dostępna platforma widokowa na poziomie progu skoczni.

Plusy i minusy

główne atuty

  • przepiękne widoki,
  • ciekawa historia,
  • dreszczyk emocji i adrenaliny podczas wchodzenia na wieżę,
  • bezpłatny parking pod samą wieżą,

słabsze strony

  • mało rozbudowana informacja i oznakowanie,
  • nieco wysokie ceny biletów,
  • ograniczona dostępność,
  • stalowa, dygocząca konstrukcja, która osobom o słabszych nerwach na pewno nie pomaga
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Stalowa skocznia Orlinek w Karpaczu ma 54 metry wysokości, co oczywiście sprawia, że konstrukcja lekko się kołysze. Wrażenie to może potęgować mocny wiatr, który u podnóża Śnieżki nie jest niczym wyjątkowym. Przez to osoby o słabszych nerwach, lęku wysokości czy niestabilnego podłoża powinny szczególnie uważać i podchodzić do wejścia na wieżę z rozsądkiem, tym bardziej że wejście jest jednokierunkowe a schodzi się drugą stroną rozbiegu.

Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 25 stycznia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 25 stycznia 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa wieży widokowej ORLINEK – www.orlinek.pl, link, dostęp z dn. 25.01.2024,
  • wpis SKOCZNIA NARCIARSKA ORLINEK na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 25.01.2024,
  • wpis Orlinek (skocznia narciarska) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 25.01.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl