Spichrze w Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Spichlerze to jeden z symboli Bydgoszczy! Trzeba przyznać, że mają ich sporo i wiele z nich to powód do dumy. Szczególnie znane oraz charakterystyczne są spichrze nad Brdą, przy ulicy Grodzkiej 7, 9 i 11. To właśnie one stały się inspiracją dla stworzenia logo Bydgoszczy oraz są punktem obowiązkowym niemal każdego odwiedzającego to miasto.

Charakterystyczne spichrze w Bydgoszczy (celowo piszę spichrze, ponieważ właśnie takie nazewnictwo stosuje Bydgoskie Centrum Informacji) to budynki z końca XVIII wieku, które wybudowano w konstrukcji szachulcowej, gdzie główny szkielet budynku wykonano z drewna a puste przestrzenie wypełniono ceglanymi murami. Pierwotnie w tym miejscu znajdowało się aż 5 spichrzów, niestety w 1960 roku pożar strawił dwa z nich. W pozostałych 3 spichrzach umieszczono muzeum oraz siedzibę Konserwatora Zabytków. W latach 90. rozpoczęto generalny remont obiektów zakończony po kilkunastu latach prac, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać je w pełnej krasie. Po remoncie spichrze w całości zostały zaadoptowane na cele muzealne i w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Obecnie poza muzeum są jedną z największych atrakcji Bydgoszczy obok Wyspy Młyńskiej. Tuż obok spichrzów możemy zobaczyć jeszcze jeden „obowiązkowy” punkt na turystycznej mapie miasta – rzeźbę Przechodzący przez rzekę.

Jednak by nie umniejszyć wartości historycznych oraz estetycznych pozostałych spichrzów w Bydgoszczy, warto również zobaczyć pozostałe dawne budynki magazynowe na zboże takie jak: Biały Spichlerz na Wyspie Młyńskiej (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, prezentowane w nim są zbiory archeologiczne), Czerwony Spichlerz również położony na Wyspie Młyńskiej (obecnie Galeria Sztuki Nowoczesnej), spichlerz nad Młynówką (obecnie Karczma Młyńska), spichlerz w Stary Porcie (obecnie restauracja), spichlerz na Nowym Rynku (obecnie cerkiew!) oraz nowoczesne budynki nazywane szklanymi spichrzami, które powstały w latach 90. XX wieku a ich architektura nawiązuje do najbardziej znanych spichrzów nad Brdą.

W tym opisie skupię się głównie na najbardziej znanych spichrzach przy ulicy Grodzkiej.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Konkrety

lokalizacja

Bydgoszcz, ul. Grodzka 7-11, nad brzegiem Brdy

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Spichrze w Bydgoszczy, nie tylko te przy ul. Grodzkiej są wyjątkowe. Bydgoszcz to miasto spichrzów, które swoją historię przepełnioną ma handlem i produkcją produktów zbożowych. To oczywiste, że mając taką historię i położenie, Bydgoszcz musiała posiadać wiele spichrzów, które dzisiaj mogą nas zachwycać swoim wyglądem i historią.

Galeria

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Spichrze w Bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy
Spichrze w Bydgoszczy

Moim zdaniem

4 / 5

Punkt niemal obowiązkowy na turystycznej mapie Bydgoszczy! Spichrze w Bydgoszczy, szczególnie te przy ul. Grodzkiej to miejsce wyjątkowe i nie wypada go przegapić.

Ranking

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy
4 / 5

ceny

4.5 / 5

Zobaczenie spichrzów z zewnątrz jest darmowe. Jeżeli chcemy zobaczyć ich wnętrza musimy liczyć się z opłatą za wstęp (akceptowalna) do muzeum lub galerii albo cenę obiadu w restauracji:)

ilość turystów

4 / 5

Mimo, że spichrze w Bydgoszczy to wyjątkowe miejsca, nie są okupowane przez tłum turystów. Przy większości z nich bez problemu zrobimy sobie zdjęcie bez „osób towarzyszących” a wnętrza obiektów również nie są wybitnie popularne i odwiedzane.

przygotowanie

3.5 / 5

Z tym bywa różnie… Są spichrze opisane wręcz wzorowo ale i takie, o których nie dowiemy się na miejscu zbyt wiele.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.

potrzebny czas

Ilość potrzebnego czasu zależy od twoich planów. Zobaczenie budynków jedynie z zewnątrz to kwestia kilku minut, natomiast zwiedzanie ekspozycji muzealnej to kwestia godziny.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • historia i unikalność,
  • położenie w ścisłym centrum miasta,
  • dostępność,
  • możliwość zobaczenia wnętrz,
  • świetnie prowadzone social media Muzeum Okręgowego, które włada kilkoma spichrzami, gdzie wystawia swoje ekspozycje i eksponaty,
  • bliskość obiektów względem siebie,

słabsze strony

  • niektóre ze spichlerzy nie są obiektami publicznymi ale należą do osób/instytucji prywatnych (restauracje, cerkiew) przez co wejście do nich nie jest tak łatwe jak do obiektów muzealnych,
  • średnia informacja turystyczna, choć są spichrze gdzie jest ona bardzo dobra
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Każdy spichlerz jest inny, dlatego nie warto ograniczyć się tylko do najpopularniejszych przy ul. Grodzkiej. Zobacz wszystkie, bo nie są one wcale zbytnio oddalone od siebie.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 14 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl