srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Niewielka Srebrna Góra, musiała przyzwyczaić się do faktu, że to górująca nad nią potężna twierdza, jest największą atrakcją. Urokliwa i bardzo charakterystyczna mieścina, położona w górskiej kotlinie ma jednak ciekawą historię oraz nietuzinkową architekturę.

Jej historia sięga XIV wieku, kiedy to zlokalizowano tutaj górniczą osadę, której mieszkańcy zajmowali się wydobyciem rudy srebra z pobliskich wzniesień. Złote czasy osady nastąpiły w XVI wieku, kiedy to Srebrna Góra zyskała prawa miejskie a wydobywanie rudy było żyłą złota, a w tym przypadku bardziej żyłą srebra. Niestety “złote” czasy nie trwały długo, bo zaledwie jedno niepełne stulecie, po którym to osada zaczęła podupadać. Próby wznowienia wydobycia rud srebra w późniejszych czasach nie powiodły się i ostatecznie jej zaniechano. Wtedy to z racji nowego układu granic, Srebrna Góra stała się ważnym ze strategicznego punktu widzenia, punktem na mapie Prus. Doskonałą lokalizację oraz naturalne warunki terenowe, sprawiły że w połowie XVIII wieku rozpoczęła się budowa majestatycznej górskiej twierdzy, która od tego czasu stała się sercem osady a dzisiaj jest główną atrakcją turystyczną.

Jednak ta niewielka osada u podnóża twierdzy, również ma do zaoferowania wiele urokliwych i cennych zabytków z których większość znajduje się wzdłuż wznoszącej się głównej ulicy. Tak naprawdę to całe miasteczko wpisane jest na listę zabytków lecz na szczególną uwagę zasługuje dawny kościół ewangelicki z XVI wieku, który dzisiaj został zaadoptowany na salę widowiskową, wykorzystywaną do różnych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo w Srebrnej Górze możemy zobaczyć kościół parafialny z XVIII wieku, dawną zabytkową plebanię oraz odkrytą w 2015 roku sztolnię po dawnej kopalni srebra, która być może w najbliższej przyszłości zostanie udostępniona zwiedzającym.

Na osobną uwagę zasługuje położenie Srebrnej Góry na szlaku Kolei Sowiogórskiej, jedynej kolei zębatej w historii Polski! Niestety nieczynnej już dzisiaj, bo wyłączonej z ruchu w latach 30. XX wieku. Po jej funkcjonowaniu pozostały jedynie obiekty inżynierskie, jak np. wiadukty czy mosty.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Konkrety

lokalizacja

Srebrna Góra

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Z jednej strony Srebrna Góra to typowa i niewielka górska miejscowość, z drugiej jednak strony pięknie zlokalizowana i ze zwartą, zabytkową zabudową, którą wieńczy potężna Twierdza, zlokalizowana tuż nad nią. Niemal pospolicie a jednak nie do końca.

Galeria

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku
srebrna góra
srebrna góra
srebrna góra

Moim zdaniem

2 / 5

Każdy kto przyjeżdża do Srebrnej Góry, liczy na zachwyt w górującej nad nią Twierdzy. Przy niej sama Srebrna Góra nie robi większego wrażenia, choć pewnie w słoneczny, letni dzień wygląda jeszcze bardziej urokliwie niż gdy ja tam byłem przekropną jesienią.

Ranking

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy
4.7 / 5

ceny

5 / 5

Oczywiście bez opłat.

ilość turystów

5 / 5

W samej Srebrnej Górze można spotkać pojedynczych turystów, zdecydowania większość z nich jedynie przejeżdża przez miejscowość w drodze pod Twierdzę.

przygotowanie

4 / 5

Duża i ciekawa tablica informacyjna w samym centrum miejscowości oraz dobrze oznaczony szlak żółty, rozpoczynający się na przystanku PKS zasługuje na docenienie. Trochę mało informacji o najważniejszych zabytkach centrum miejscowości.

Praktyczne info

parking

5 / 5

Niewielki, choć wystarczający parking w południowej części miasteczka. Bezpłatny.

potrzebny czas

Moim zdaniem by pospacerować po Srebrnej Górze wystarczy Wam 20-30 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • zabytkowa zabudowa w centrum osady,
  • ciekawa historia związana z wydobywaniem rud srebra oraz jedynej zębatej kolei w Polsce,
  • niewielu turystów,
  • dobra baza wypadowa po okolicy,
  • dobra baza noclegowa,
  • poprawnie zrealizowana informacja turystyczna,
  • parking,

słabsze strony

  • niewielkie i rozproszone zaplecze gastronomiczne,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Srebrna Góra mimo swojej niepozorności to dobra baza noclegowa i świetne miejsce wypadowe w Góry Sowie oraz okoliczne miejscowości i atrakcje. To również doskonały punkt startowy dla miłośników MTB oraz jazdy na rowerze.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 10 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!