srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Niewielka Srebrna Góra, musiała przyzwyczaić się do faktu, że to górująca nad nią potężna twierdza, jest największą atrakcją. Urokliwa i bardzo charakterystyczna mieścina, położona w górskiej kotlinie ma jednak ciekawą historię oraz nietuzinkową architekturę.

Jej historia sięga XIV wieku, kiedy to zlokalizowano tutaj górniczą osadę, której mieszkańcy zajmowali się wydobyciem rudy srebra z pobliskich wzniesień. Złote czasy osady nastąpiły w XVI wieku, kiedy to Srebrna Góra zyskała prawa miejskie a wydobywanie rudy było żyłą złota, a w tym przypadku bardziej żyłą srebra. Niestety “złote” czasy nie trwały długo, bo zaledwie jedno niepełne stulecie, po którym to osada zaczęła podupadać. Próby wznowienia wydobycia rud srebra w późniejszych czasach nie powiodły się i ostatecznie jej zaniechano. Wtedy to z racji nowego układu granic, Srebrna Góra stała się ważnym ze strategicznego punktu widzenia, punktem na mapie Prus. Doskonałą lokalizację oraz naturalne warunki terenowe, sprawiły że w połowie XVIII wieku rozpoczęła się budowa majestatycznej górskiej twierdzy, która od tego czasu stała się sercem osady a dzisiaj jest główną atrakcją turystyczną.

Jednak ta niewielka osada u podnóża twierdzy, również ma do zaoferowania wiele urokliwych i cennych zabytków z których większość znajduje się wzdłuż wznoszącej się głównej ulicy. Tak naprawdę to całe miasteczko wpisane jest na listę zabytków lecz na szczególną uwagę zasługuje dawny kościół ewangelicki z XVI wieku, który dzisiaj został zaadoptowany na salę widowiskową, wykorzystywaną do różnych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo w Srebrnej Górze możemy zobaczyć kościół parafialny z XVIII wieku, dawną zabytkową plebanię oraz odkrytą w 2015 roku sztolnię po dawnej kopalni srebra, która być może w najbliższej przyszłości zostanie udostępniona zwiedzającym.

Na osobną uwagę zasługuje położenie Srebrnej Góry na szlaku Kolei Sowiogórskiej, jedynej kolei zębatej w historii Polski! Niestety nieczynnej już dzisiaj, bo wyłączonej z ruchu w latach 30. XX wieku. Po jej funkcjonowaniu pozostały jedynie obiekty inżynierskie, jak np. wiadukty czy mosty.

Dokładną lokalizację miejsca: Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Z jednej strony Srebrna Góra to typowa i niewielka górska miejscowość, z drugiej jednak strony pięknie zlokalizowana i ze zwartą, zabytkową zabudową, którą wieńczy potężna Twierdza, zlokalizowana tuż nad nią. Niemal pospolicie a jednak nie do końca.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku
srebrna góra
srebrna góra
srebrna góra
2 / 5

Każdy kto przyjeżdża do Srebrnej Góry, liczy na zachwyt w górującej nad nią Twierdzy. Przy niej sama Srebrna Góra nie robi większego wrażenia, choć pewnie w słoneczny, letni dzień wygląda jeszcze bardziej urokliwie niż gdy ja tam byłem przekropną jesienią.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy
4.7 / 5

5 / 5

Oczywiście bez opłat.

5 / 5

W samej Srebrnej Górze można spotkać pojedynczych turystów, zdecydowania większość z nich jedynie przejeżdża przez miejscowość w drodze pod Twierdzę.

4 / 5

Duża i ciekawa tablica informacyjna w samym centrum miejscowości oraz dobrze oznaczony szlak żółty, rozpoczynający się na przystanku PKS zasługuje na docenienie. Trochę mało informacji o najważniejszych zabytkach centrum miejscowości.

5 / 5

Niewielki, choć wystarczający parking w południowej części miasteczka. Bezpłatny.

Moim zdaniem by pospacerować po Srebrnej Górze wystarczy Wam 20-30 minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • zabytkowa zabudowa w centrum osady,
  • ciekawa historia związana z wydobywaniem rud srebra oraz jedynej zębatej kolei w Polsce,
  • niewielu turystów,
  • dobra baza wypadowa po okolicy,
  • dobra baza noclegowa,
  • poprawnie zrealizowana informacja turystyczna,
  • parking,
  • niewielkie i rozproszone zaplecze gastronomiczne,

Srebrna Góra mimo swojej niepozorności to dobra baza noclegowa i świetne miejsce wypadowe w Góry Sowie oraz okoliczne miejscowości i atrakcje. To również doskonały punkt startowy dla miłośników MTB oraz jazdy na rowerze.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Wpis opublikowano: 10 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl