tarnowskie tężnie solankowe w tarnowie podgórnym

Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce

Tarnowskie Tężnie to nowoczesna przestrzeń relaksu i spotkań, w której można korzystać z dobroczynnych właściwości wód termalnych. Stanowią część Termalnego Parku Zdrowia, obok Tarnowskich Term i Parku Tenisowego. Drewniana konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny tworzy unikalny mikroklimat, a solanka pozyskiwana z głębokości 1200 metrów nasyca powietrze cennymi minerałami. Godzina w tężniach działa jak trzydniowy pobyt nad Bałtykiem w czasie sztormu – wspiera drogi oddechowe, odporność i uzupełnia niedobory jodu.

W 2011 roku w Tarnowie Podgórnym odkryto źródło solanki termalnej na głębokości 1200 metrów. Już od 2015 roku jej właściwości wykorzystywane są w basenach solankowych Tarnowskich Term. W 2018 roku powstał pomysł budowy tężni, aby umożliwić korzystanie z prozdrowotnych właściwości solanki w formie aerozolu. Tarnowskie Tężnie oficjalnie otwarto w 2023 roku.

Tarnowskie Tężnie to kompleks zdrowotny, który łączy lecznicze właściwości solanki z przestrzenią stworzona z myślą o relaksie i wypoczynku. W centralnej części obiektu znajduje się całoroczne inhalatorium, w którym wytwarzany jest aerozol o właściwościach prozdrowotnych. Otacza je tężnia solankowa – drewniana konstrukcja z drewna modrzewiowego wypełniona tarniną, po której z wysokości niemal 9 metrów spływa solanka, tworząc leczniczą mgiełkę. Kompleks tężni solankowych położony jest wśród zieleni, a jego otoczenie sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Odwiedzający mogą przechadzać się również po drewnianych pomostach nad stawem w którym pływają kolorowe ryby, korzystać z licznych ścieżek i ławek czy zrelaksować się na polanie piknikowej. To idealne miejsce zarówno na chwilę odprężenia, jak i aktywny wypoczynek w przyjemnym, zdrowotnym mikroklimacie.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce

Konkrety

lokalizacja

ul. Zachodnia 5, Tarnowo Podgórne

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Tarnowskie Tężnie nie są jedynym tego typu obiektem w Wielkopolsce, ale wyróżniają się swoją wielkością i otoczeniem. Wchodzą w skład Termalnego Parku Zdrowia, oferującego nie tylko solankowe inhalacje, ale również inne aktywności.

Galeria

Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce

tarnowskie tężnie k. poznania w tarnowie podgórnym
spacer w tarnowskich tężniach solankowych
tężnie solankowe tarnowo podgórne
tarnowskie tężnie solankowe staw z rybami i pomostami
altana piknikowa termalny park zdrowia tarnowo podgórne
termalny park zdrowia tarnowo podgórne ławka w parku

Moim zdaniem

3 / 5

Tarnowskie Tężnie to jedno z najciekawszych miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu w okolicach Poznania. Oprócz prozdrowotnych atutów tego miejsca, dzięki dodatkowym atrakcjom i przestrzeniom, jest to świetne miejsce dla całej rodziny, która chciałaby odpocząć na świeżym powietrzu.

Ranking

Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce
4 / 5

ceny

3.5 / 5

Wstęp na teren Tarnowskich Tężni jest płatny. Bilety można kupić w kasie biletowej na miejscu, a ich cena jest na średnim, akceptowalnym poziomie. Dodatkowo opłata obowiązuje za seanse w zamkniętym inhalatorium. W sprzedaży są również bilety ulgowe i karnety, pozwalające zaoszczędzić przy zakupie biletów.

ilość turystów

4 / 5

Miejsce to zyskuje popularność, ale nie na tyle szybko, aby wokół tężni gromadziły się tłumy. Zalecane ograniczenie długości pobytu (do 1 godziny), ze względu na panujący w tym miejscu mikroklimat, doskonale reguluje liczbę osób jednocześnie przebywających na terenie kompleksu.

przygotowanie

4.5 / 5

Tarnowskie Tężnie zostały uzupełnione doskonale przygotowanymi informacjami dla odwiedzających. Na terenie kompleksu znajdziecie nie tylko tablice informacyjne o zdrowotnych aspektach spacerów w aerozolu solanki, ale także ciekawostki o obiekcie oraz jego dodatkowych atrakcjach i zakątkach. Oprócz tego na miejscu przygotowano wiele miejsc do siedzenia, odpoczynku i miłego spędzenia czasu. Na terenie obiektu znajdują się również toalety dla odwiedzających.

Tylko nieliczne informacje i oznaczenia były dla nas mało zauważalne lub słabo podkreślone, przez co łatwo było je przegapić.

Praktyczne info

parking

5 / 5

Przed Tarnowskimi Tężniami przygotowano bardzo duży parking dla odwiedzających. Parking jest utwardzony szutrem i bezpłatny.

potrzebny czas

Ze względu na mikroklimat tego miejsca zaleca się, aby przebywanie w solankowych oparach nie trwało dłużej niż 1 godzina (dzieci nie dłużej niż 30 minut). Z tego powodu wizyta w tym miejscu zajmie Wam do 75 minut.

sugerowany wiek

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie Tarnowskich Term (części kompleksu Termalnego Parku Zdrowia, w skład którego wchodzą również Tarnowskie Tężnie), to miejsce mogą odwiedzać wszyscy, z wyjątkiem dzieci poniżej 1. roku życia.

dostępność

Z całego obiektu można korzystać od kwietnia do sierpnia. We wrześniu i październiku dostępność całego obiektu jest uzależniona od pogody. W okresie zimowym dostępne są tylko seanse w zamkniętym inhalatorium. Szczegółowe informacje dotyczące otwarcia obiektu znajdziecie na stronie internetowej tężni.

 

Plusy i minusy

główne atuty

  • wielkość obiektu i ilość elementów wchodzących w skład kompleksu,
  • zamknięte inhalatorium czynne cały rok,
  • duży i bezpłatny parking,
  • strefa piknikowa i spacerowa, urozmaicająca przestrzeń i dająca więcej możliwości spędzania czasu,
  • dobrze i ciekawie przygotowana informacja na miejscu,
  • położenie w sąsiedztwie innych atrakcji Tarnowa Podgórnego,

słabsze strony

  • cały obiekt otwarty tylko sezonowo (zima dostępne tylko inhalatorium),
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

W stawie, nad którym zamontowano pomosty, pływają kolorowe ryby, m.in. karpie koi, karasie ozdobne czy amury. Ryby można dokarmiać karmą, którą można zakupić w kasie. Taka możliwość na pewno ucieszy nie tylko dzieci.

Tarnowskie Tężnie. Mały Ciechocinek w Wielkopolsce

Poznajcie miejsca w okolicy!

Gmina Tarnowo Podgórne stale powiększa swoją ofertę, skierowaną zarówno do mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. Oprócz Tarnowskich Tężni warto odwiedzić znajdujące się po sąsiedzku Tarnowskie Termy – kompleks basenowy, wykorzystujący również wody geotermalne. Oprócz nich warto odwiedzić położony kilka kilometrów od tężni elegancki Pałac Jankowice z pięknie utrzymanym parkiem, pełnym dodatkowych atrakcji (więcej o tym miejscu w osobnym moim wpisie: Pałac Jankowice. Nietuzinkowe miejsce dla małych i dużych!)

Odkrywając ciekawe miejsca i atrakcje tej części Wielkopolski, nie można pominąć Poznania, którego najciekawsze miejsca wymieniłem na specjalnie przygotowanej stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca. Wśród nich polecam Wam szczególnie:

Wpis opublikowano: 16 lutego 2025, ostatnia modyfikacja treści: 16 lutego 2025
Wykaz źródeł
  • wpis Tarnowskie Tężnie na oficjalnej stronie Tarnowskich Term, link, dostęp z dn. 15.02.2025,
  • wpis Otwieramy Tarnowskie Tężnie na oficjalnej stronie internetowej Gminy Tarnowo Podgórne, link, dostęp z dn. 15.02.2025,
  • wpis Tarnowskie Tężnie na stronie visitpoznan.pl, link, dostęp z dn. 15.02.2025,
  • artykuł Tarnowo Podgórne otworzyło własne tężnie. Wstęp jest bezpłatny! w serwisie gloswielkopolski.pl, link, dostęp z dn. 15.02.2025,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl