Pałac Jankowice to XIX-wieczna willa, która w ostatnich latach przemieniła się w wyjątkowe miejsce spotkań, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Dzisiaj wielu z Was urzeknie swoją elegancją wtopioną w przepiękny park w którym znajdziecie niesamowity i bardzo atrakcyjny plac zabaw dla dzieci. Pałac Jankowice to doskonały pomysł na spontaniczną popołudniową mikropodróż, która będzie przyjemnością dla całej rodziny! Poznajcie to interesujące miejsce z mojego wpisu.

Pałac Jankowice – podstawowe informacje

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach to zabytkowy kompleks dworski w okolicach Poznania, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną rewitalizację dzięki czemu został przystosowany do nowych funkcji. Aranżując od nowa to miejsce starano się sprawić, by miejsce to było atrakcyjne dosłownie dla każdego, jednocześnie szanując i dbając o całe dziedzictwo tego miejsca. Poznajcie dzisiejszy Pałac Jankowice oraz jego otoczenie i dajcie się zaskoczyć!

Historia pałacu

Pałac Jankowice wybudowany został w 1803 roku na miejscu dawnego dworu Twardowskich, dawnych Właścicieli tutejszego majątku. Jego powstanie związane jest z pewną romantyczną historią miłosną. Mianowicie szwedzki hrabia Wawrzyniec Engeström, sekretarz i kanclerz szwedzkiego króla, pełniący w Warszawie funkcję posła, podczas swojego pobytu w Polsce, bez pamięci zakochał się w Rozalii Chłapowskiej, którą następnie poślubił i osiadł na stałe u jej boku w Wielkopolsce. Rozalia Chłapowska wniosła Jankowice w wianie swojemu mężowi, który postanowił wznieść tutaj swoją posiadłość. Początkowo pałac wzniesiono na planie kwadratu z tarasem skierowanym w stronę parku. Wyróżniał się swoją architekturą, ponieważ zaprojektowano go w stylu klasycyzmu romantycznego, nieco awangardowego w ówczesnych czasach. Prawdopodobnie projektantem pałacu był ceniony berliński architekt David Gilly, który nie tylko stworzył jeden z pierwszych pałaców w tym stylu architektonicznym ale również bardzo nowoczesny jak na swoje czasy obiekt.

pałac jankowice tarnowo podgórne
pałac jankowice zespół pałacowo-parkowy w jankowicach niedaleko poznania tarnowo podgórne flaga polski kotylion święto narodowe

Podobno w końcu 1831 roku gościem pałacu był Adam Mickiewicz, który miał go przejazdem odwiedzić podczas swojego pobytu w Wielkopolsce. W swojej pierwotnej formie, która tylko nieznacznie została zmieniona, Pałac Jankowice przetrwał blisko 100 lat. Inicjatorem znaczącej rozbudowy pałacu był w 1912 roku jego nowy Właściciele – Stefan Kwilecki. Projekt zlecił wybitnemu poznańskiemu architektowi Rogerowi Sławskiemu, który do istniejącej bryły budynku dostawił boczne, piętrowe skrzydła, zwieńczone tarasami a dodatkowo od frontu i od strony parku zaprojektował bardzo stylowe 10-kolumnowe ganki. Ciekawostką jest fakt, że w czasie kiedy jankowickim majątkiem władał Kwilecki, w pałacu gościł pewnie młody francuski oficer – Charles’a de Gaulle, późniejszy generał i prezydent Francji!

staw parkowy park pałac jankowice zespół pałacowo-parkowy

Po śmierci Stefana Kwileckiego majątek w Jankowicach przeszedł w ręce Konstantego Dziewulskiego, który był ostatnim prywatnym Właścicielem Jankowic. W II wojny światowej w pałacu zamieszkały niemieckie rodziny przybyłe z Berlina. Po wojnie jankowicki majątek rozparcelowano i upaństwowiono a we wnętrzach pałacu umieszczono ośrodek szkoleniowy. Następnie pałac powierzono w opiekę organizacji studenckiej, która zajmowała pałac do lat 90. XX wieku. Od tego czasu pałac powoli niszczał i popadał w ruinę. Jednocześnie władze gminy Tarnowo Podgórne starali się przejąć pałac na swoją własność, co udało się po kilku latach zmagań na salach sądowych w 2005 roku. Kolejne kilkanaście lat zajęło przygotowanie i przeprowadzenie prac remontowych, które rozpoczęły się w 2016 roku. Po dwóch latach kapitalnego remontu, Pałac Jankowice w 2018 roku ponownie otworzył swoje podwoje, stając się miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych a także siedzibą Samorządowej Szkoły Muzycznej, Tarnowskiego Centrum Senioralnego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pałac Jankowice – lokalizacja

Wieś Jankowice w której znajduje się Pałac Jankowice położona jest ok. 20 kilometrów na wschód od Poznania, w południowo-zachodniej części gminy Tarnowo Podgórne.

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach zlokalizowany został nad brzegiem rzeki Samy (lewy dopływ Warty) w pewnej odległości od dużych osad i dróg szybkiego ruchu, co sprawia że to wyjątkowo spokojna i kameralna okolica.

Komunikacja, dojazd i parking

Położenie nieco na uboczu wcale nie oznacza, że Jankowice są słabo skomunikowane. Do wsi dojeżdżają podmiejskie autobusy gminnej komunikacji TPBUS Sp. z o.o., które łączą Jankowice bezpośrednio z Poznaniem. Najbliższe przystanki autobusowe to Jankowice/Pętla oraz Jankowice/Pałac n/ż, które zlokalizowano ok. 200 metrów od pałacu. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajdziecie na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz na stronie przewoźnika – TPBUS.

brama pałacowa w jankowicach
parking zespół pałacowo-parkowy w jankowicach

Do pałacu możecie dojechać bardzo komfortowo również rowerem, ponieważ prowadzi do niego ścieżka rowerowa, która biegnie w kierunku Jeziora Lusowskiego czy Tarnowa Podgórnego. W okolicy nie brakuje również lokalnych dróg przyjaznych rowerzystom, na których panuje zazwyczaj niewielki ruch samochodowy. Dodatkową atrakcją będzie niezwykle malowniczy krajobraz okolic Jankowic, który o każdej porze roku potrafi zachwycić swoim urokiem.

pole rzepaku żółtego gmina tarnowo podgórne

W Jankowicach pomyślano również o odwiedzających, którzy przybędą do pałacu samochodem. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się pierwszy z przygotowanych parkingów (wjazd od ul. Ogrodowej, otwarty w określonych godzinach). Drugi parking, gdzie możecie bezpiecznie zostawić swój samochód znajduje się przy ulicy Parkowej (dostępny o każdej porze). Oba parkingi są utwardzone a parkowanie na nich jest bezpłatne.

Wstęp i możliwości zwiedzania

Pałac Jankowice to obecnie jedno z gminnych centrów kultury, sztuki i edukacji. W pałacu znajduje się również kawiarnia, sala koncertowa a nawet sala ze stołami bilardowymi, przez co przestrzenie budynku są miejscem spotkań, wydarzeń a nawet uroczystości. Mimo to pałac został również udostępniony do zwiedzania. Aby było one jak najciekawsze przygotowano audioprzewodnik a nawet aplikację mobilną, z która możemy poznać najciekawsze wnętrza pałacu.

zespół pałacowo-parkowy w jankowicach tablica informacyjna w parku
zespół pałacowo-parkowy w jankowicach tablica informacyjna w parku

Również na zewnątrz przy budynkach oraz na terenie parku rozmieszczono liczne tablice informacyjne i edukacyjne, w tym ścieżkę dendrologiczną oraz quest (możecie pobrać go wcześniej ze strony internetowej pałacu). Wszystko to dostępne w każdy dzień tygodnia (różne godziny otwarcia w dni robocze i weekend) a pałacowy park dostępny o każdej porze dnia i nocy.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Pałac Jankowice i jego otoczenie bez tajemnic!

Pełen uroku pałac w Jankowicach bardzo miło mnie zaskoczył, podczas naszej majowej wizyty. Odwiedziliśmy go we dwójkę z moim synkiem, który miał za zadanie przetestować ogromny plac zabaw, który znajduje się w pałacowym parku. Okazało się, że Pałac Jankowice był świetnym pomysłem na krótki wyjazd za miasto! A oto co będziecie mogli odwiedzić i zobaczyć przyjeżdżając w to miejsce.

Okazały Pałac Jankowice

Głównym miejscem zespołu pałacowo-parkowego w Jankowicach jest oczywiście elegancki i gustowny XIX-wieczny pałac, utrzymany w stylu neoklasycystycznym i wzniesiony jako romantyczna willa. Początkowo był nieco mniejszy, bo boczne skrzydła oraz ganki dobudowano dopiero w XX wieku. Swój obecny, niezwykle estetyczny i doskonale się prezentujący wygląd zawdzięcza remontowi, który zakończył się w 2018 roku. Dzięki temu Jankowice mogą pochwalić się jednym z najlepiej utrzymanych pałaców w całym regionie!

pałac jankowice zespół pałacowo-parkowy w jankowicach niedaleko poznania tarnowo podgórne
pałac jankowice zespół pałacowo-parkowy w jankowicach niedaleko poznania tarnowo podgórne flaga polska kotylion święto narodowe

Jak już wspomniałem obecnie w pałacu mieszczą się inicjatywy kulturalne, edukacyjne czy promujące szeroko pojętą sztukę. W pałacowych murach, oprócz wspomnianej już kawiarni funkcjonuje m. in. Tarnowskie Centrum Senioralne, Samorządowa Szkoła Muzyczna dzięki którym w pałacu bardzo wiele się dzieje! Nie wpływa to jednak na ogólny klimat miejsca, które jest raczej spokoje i bardzo otwarte.

pałac jankowice tulipany kwiaty podjazd wejście tarnowo podgórne
pałac jankowice miniatura dziecko tarnowo podgórne

Podobnie jak w przy innych atrakcjach i zabytkach okolic Poznania, przy pałacu w Jankowicach stanęła również jego makieta, która tak naprawdę jest tylfografiką, ułatwiającą poznanie tego miejsca osobom niewidomym ale zaciekawia również najmłodszych. Podobne makiety odnajdziecie w innych zakątkach regionu, m. in. w przepięknych i zaskakujących Owińskach oraz historycznym Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Wnętrza pałacu

Jak już wspomniałem pałac udostępnia swoje wnętrza dla osób chcących poznać również urok jego wnętrz. Pałacowe pomieszczenia możecie poznać z audioprzewodnikiem lub specjalnie przygotowaną aplikacją mobilną. Musicie mieć jednak na uwadze, że z racji licznych wydarzeń, spotkań czy warsztatów wybrane pomieszczenia mogą być niedostępne.

fortepian wnętrza zespół pałacowo-parkowy w jankowicach
pałac jankowice wnętrza fotele fotoele kominek

Podczas naszej wizyty w Jankowicach w pałacowej kawiarni trwała uroczystość rodzinna a dodatkowo trwały również spotkania kulturalne, przez co zrezygnowaliśmy wtedy ze zwiedzania pałacowych pomieszczeń. Mimo to, udało się wykonać dwa zdjęcia holu wejściowego, a co bardzo chciałbym podziękować miłym Paniom z obsługi pałacu, które zgodziły się na ich wykonanie. Zresztą wnętrza pałacu nie są żadną tajemnicą i można obejrzeć je nawet podczas wirtualnego spaceru – dostępny tutaj.

Oficyna pałacowa

Obecny pałacowa oficyna to wzniesiony kilka lat temu, całkowicie od podstaw budynek, który stanął w miejscu dawnej stajni, wozowni i oficyny w której mieszkała służba. Niestety nie udało się uratować pierwotnego budynku, który w chwili przejęcia majątku przez gminę Tarnowo Podgórne był w tragicznym stanie. Decyzja o ulokowaniu w zespole pałacowym w Jankowicach szkoły muzycznej spowodowała, że postanowiono wznieść w miejscu dawnej oficyny nowy budynek a syntetycznej modernistycznej architekturze, nawiązującej do znajdującego się w sąsiedztwie pałacu.

oficyna pałac jankowice tarnowo podgórne

Zaprojektowano go by jak najlepiej służył uczniom szkoły muzycznej, dla których przygotowano w nim sale dydaktyczne a nawet niewielką salę koncertową. Zwiedzający mogą za to docenić jego formę, wygląd i doskonałe wkomponowanie w przestrzeń jankowickiego majątku.

Kameralny park

Bez wątpienia uroku i wyjątkowości pałacu w Jankowicach dodaje przepiękny, 18-hektarowy park ze starym drzewostanem. Założono go na początku XIX wieku dla dla ówczesnych właścicieli majątku – Engestromów, wykorzystując częściowo wcześniejszy park istniejący w tym miejscu. Powiększono go, wytyczono alejki a w późniejszych latach wzbogacono o egzotyczne nasadzenia.

park w jankowicach pałac jankowice łąka pełna mleczy wysyp

Park w Jankowicach urządzono w stylu angielskim i naturalistycznym. Osią kompozycyjną parku i jednocześnie jego ogromną ozdobą jest wydłużony staw, zasilany wodami przepływającej w pobliży rzeki Samy. Znajdują się na nim cztery wyspy o różnej wielkości wielkości. Do jednej z nich dojdziecie malowniczą, drewnianą kładką.

staw pałacowy parkowy park pałac jankowice zespół pałacowo-parkowy
park w jankowicach

Pałacowy park w Jankowicach to również ciekawy przyrodniczo teren. Wzdłuż południowo-zachodniego brzegu stawu, przebiega aleja kasztanowa – jedna z przyrodniczych pereł parku. Równie cennymi okazami są m. in. stara i rozłożysta wierzba, która liczy ok. 440 cm w swoim obwodzie, potężny dąb szypułkowy o obwodzie 320 cm czy okazały platan klonolistny, o obwodzie 445 cm. Dodatkowo na terenie parku znajdziecie również kilka kolejnych pomnikowych drzew w tym m. in. platany, jesiony ale również drzewa nieco młodsze ale równie ciekawe jak np. tulipanowiec amerykański, miłorząb japoński czy choina kanadyjska.

Najciekawsze okazy jankowickiego parku poznacie podążając ścieżką spaceru dendrologicznego. O tym jak bardzo wyjątkowych i cennym jest miejscem, niech świadczy fakt, że w 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków. A na deser możecie trafić w nim na taką niepozorną, niby dobrze znaną a mimo wszystko urzekającą atrakcję jak wysyp popularnych mleczy, czyli mniszków lekarskich!

Klimatyczny park w Jankowicach jest miejscem gdzie organizowane są liczne wydarzenia plenerowe, pikniki, zloty czy rajdy, dopełniające inicjatywy prowadzone w pałacu. Szczególnie efektownie prezentuje się kino plenerowe, które w sezonie letnim rozstawiane jest na jednej z parkowych polan.

Kapitalny plac zabaw dla dzieci

Park otaczający Pałac Jankowice to nie tylko wyjątkowa przyroda i doskonała propozycja na spacer. Pomyślano tutaj również o najmłodszych, dla których przygotowano duży i wypełniony różnymi atrakcjami plac zabaw.

Park linowy

Najbardziej nietypowy oraz jednocześnie wyjątkowy jest park linowy. Pomiędzy kilkunastoma drzewami rozciągnięto zawieszono ścieżkę zręcznościową, która dodatkowo jest zróżnicowana na swoich poszczególnych odcinkach.

park linowy w jankowicach podwieszany plac zabaw

Jej ogromną zaletą jest zawieszenie na niewielkiej wysokości (30-60 cm ponad ziemią) oraz różny poziom trudności, dzięki czemu nawet najmniejsze dzieci mogą pokonać ją z pomocą rodziców czy opiekunów.

park linowy w jankowicach pod poznaniem
plac zabaw linowy podwieszany pałac jankowice

Dzięki temu, park linowy przy jankowickim pałacu to świetna atrakcja dla dzieci, które mogą spróbować swoich sił w tego typu miejscach. A to dopiero początek przygotowanych z myślą o dzieciach miejsc w Jankowicach.

Drabinki pod palmami

Po sąsiedzku z parkiem linowym znajduje się duży plac zabaw, zbliżony swoją formą do dobrze nam znanych placów na osiedlach. Pod zielonymi liśćmi i daszkami znajdziecie m. in. zakręconą zjeżdżalnie, drabinki, podesty oraz zręcznościowe atrakcje.

pałac jankowice plac zabaw park zjeżdżalnia drabinki niedaleko poznania
plac zabaw w jankowicach pod poznaniem

Wszystko zlokalizowane na polance wysypanej piaskiem, dzięki czemu nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych pociech.

Jeszcze więcej atrakcji dla dzieci!

To nadal nie wszystko! Dzieci mogą swobodnie biegać po parku, zbierać liście, żołędzie, kasztany czy inne przyrodnicze pamiątki, a później zjechać na tyrolce czy sprawdzić się na ściance wspinaczkowej.

plac zabaw pałac jankowice dla dzieci
tyrolka w jankowicach koło poznania

Przy parkowych alejkach znajdziecie również zewnętrzną siłownię oraz zręcznościowe wyzwania, z których skorzystać mogą nie tylko dzieci ale również dorośli.

zespół pałacowo parkowy w jankowicach pod poznaniem plac zabaw
drabinki jankowice plac zabaw

Park pałacowy w Jankowicach dzięki wszystkim swoim atrakcjom dla dzieci jest idealną przestrzenią na aktywne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Dorośli również mogą spróbować swoich sił na zewnętrznej siłowni albo oddać się relaksującemu spacerowi pośród wyjątkowych okoliczności przyrody. Na spragnionych kolejnych rodzinnych atrakcji przygotowano również kilka stanowisk piknikowych.

Bibliografia
  • oficjalna strona internetowa Pałacu Jankowice, link, dostęp z dn. 19.04.2023,
  • wpis JANKOWICE w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 18.04.2023,
  • wpis Posiadłość wielkopolskiego Szweda na stronie www.polskaniezwykla.pl, link, dostęp z dn. 18.04.2023,
  • wpis Jankowice na stronie galeriawielkopolska.info, link, dostęp z dn. 19.04.2023,
  • wpis Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach na stronie parki.org.pl, link, dostęp z dn. 19.04.2023,
  • wpis Jankowice (województwo wielkopolskie) w serwisie pl.wikipedia.com, link, dostęp z dn. 19.04.2023,
  • wpis Tyflografika w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.04.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca