twierdza kłodzko taras widokowy schody wejście na twierdze

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych zabytków miasta i jedna z najbardziej monumentalnych i okazałych atrakcji Dolnego Śląska. Znajduje się w sercu miasta, na Górze Fortecznej (dawniej Górze Zamkowej) wznoszącej się na wysokość 369 m n.p.m.

Historia twierdzy w Kłodzku ma swój początek w X wieku, kiedy to powstał na miejscu dzisiejszego Kłodzka drewniany gród. Średniowieczny gród przebudowano następnie w murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka, co potwierdzało znaczenie i położenie miasta  w regionie. Na przestrzeni kolejnych stuleci pojawiały się kolejne umocnienia i fortyfikacje aż w końcu w XVII wieku nad miastem powstała twierdza, będąca nowoczesnym systemem fortyfikacyjnym opartym o najnowsze wymagania sztuki wojennej swoich czasów. Początek nowożytnych fortyfikacji w Kłodzku związane są z przygotowaniami do oblężenia twierdzy podczas wojny trzydziestoletniej. Dalsza rozbudowa twierdzy nastąpiła po I wojnie śląskiej, kiedy to Kłodzko znalazło się w granicach Prus. Wtedy to król Prus Fryderyk II Wielki wydał rozkaz rozbudowy fortyfikacji, która miała stać się jednym z najważniejszych punktów obrony nowo zdobytych terenów. Była ona tak doskonale zaprojektowana fortyfikacją, że w jej ramach stworzono również podziemną sieć korytarzy (chodników kontrminowych), liczącą aż 7 km długości. Swoją obronną rolę i znaczenie militarne utrzymywała do 2. poł. XIX wieku, kiedy to przekształcono ją w więzienie i magazyny, co nie uległo zmianie aż do II wojny światowej. Podczas niej osadzano tutaj więźniów politycznych i jeńców wojennych a później, od 1944 roku w jej kazamatach  ulokowano ewakuowane z Łodzi zakłady AEG produkujące m. in. podzespoły do pocisków V-1 czy U-Bootów. Po wojnie t twierdzy znajdowały się magazyny i składy wojskowe a od 1958 roku aż do lat ’90, działała w niej fabryka… tanich win. W 1960 roku twierdza została uznana za zabytek i częściowo udostępniona turystom, stała się jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Obecnie Twierdza Kłodzko pełni już tylko funkcje turystyczne, udostępniając część swoich kazamat, korytarzy i bastionów turystom i podróżnikom zarównie w Twierdzy Głównej jak i forcie pomocniczym Owcza Góra. Udostępniona część twierdzy stanowi zaledwie 10% całego obiektu i zawiera ona najciekawsze miejsca fortyfikacji. Dodatkowo można przejść się fragmentem podziemnych korytarzy (chodników kontrminowych) po liczącej około 1 km trasie turystycznej, co jest jedyną tego typu atrakcją w kraju. Z korony fortyfikacji można podziwiać panoramę miasta i okolicy, ponieważ urządzono na nich punkty widokowe.

Dokładną lokalizację miejsca: Twierdza Kłodzko, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Twierdza Kłodzko na pewno jest wyjątkową budowlą, niemal niepowtarzalnym zabytkiem któremu dorównać może co najwyżej kilka fortyfikacji w Polsce, w tym np. pobliska Twierdza Srebrna Góra.

Twierdza Kłodzko

twierdza kłodzko droga do twierdzy wejście na bastion
twierdza kłodzko bastiony donjon korona
brama twierdza w kłodzku
twierdza kłodzko wejście pamiątki
wejście brama fortyfikacja w kłodzku
twierdza kłodzko taras widokowy schody wejście na twierdze
3 / 5

Twierdza Kłodzko to jedna z najważniejszych atrakcji miasta, które na pewno warto odwiedzić będąc w tych okolicach, szczególnie jeżeli interesują Cie fortyfikacji i militaria. Jedynym problemem jest długość zwiedzania twierdzy, który nie ułatwia decyzji czy lepiej poznać zakątki malowniczego Kłodzka czy kazamaty monumentalnej twierdzy.

Twierdza Kłodzko
3 / 5

3 / 5

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko jest możliwe po wykupieniu biletów. Ich cena kształtuje się na średnio-wysokim poziomie, ale za to w cenie otrzymujemy interesującą ścieżkę zwiedzania pokonywaną wraz z przewodnikiem, wiodącą po najciekawszych zakątkach twierdzy. W ofercie dostępnych jest kilka opcji zwiedzania oraz dodatkowych atrakcji (szczegóły znajdziecie na stronie internetowej twierdzy).

Bezpłatnie można przejść wytyczoną pod murami twierdzy ścieżkę historyczną, wytyczoną po fragmencie zewnętrznej części murów oraz w niewielkim zakresie jej wnętrz.

2 / 5

Twierdza Kłodzko to jedna z największych atrakcji miasta i regionu, przez to cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Choć rzadko są tutaj tłumy, raczej mało prawdopodobne, że będziecie zwiedzać ją samotnie.

4 / 5

Na twierdzy znajdziecie wiele elementów informacyjnych ułatwiających poznanie, odkrycie i poruszanie się po twierdzy. Wielkim ułatwieniem jest każdorazowe zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, choć można zwiedzać fortyfikacje również indywidualnie.

Na duży plus jest również biegnąca pod murami twierdzy, otwarta w 2018 ścieżka historyczna z tablicami i punktami widokowymi.

3.5 / 5

W pobliżu twierdzy znajdziecie dwa parkingi, dedykowane gościom indywidualnym:

  • bezpłatny parking przy ul. Zofii Stryjeńskiej – dedykowany parking dla odwiedzających Twierdzę Kłodzko (ok. 300 m od wejścia),
  • płatny parking przy ul. Czeskiej (ok. 50 m od wejścia),
  • bezpłatny parking na tyłach twierdzy, przy ul. Nowy Świat (ok. 1000 m od wejścia).

Parkingi choć nie są małe, często są wypełnione po brzegi (szczególnie parking przy ul. Stryjeńskiej) co nie ułatwia zaparkowania. Najlepiej sytuacja z dostępnymi miejscami wygląda na parkingu na tyłach twierdzy. Dla autokarów przygotowano odrębne miejsca parkingowe na parkingu przy ul. Nowy Świat.

 

Zwiedzanie twierdzy trwa od 1,5 h do nawet ponad 3 godzin. Przejście labiryntem podziemnych korytarzy twierdzy zajmuje ok. 60 minut a przejście ścieżki historycznej (trasy na zewnątrz twierdzy) zajmie Wam około 45 minut.

Twierdza Kłodzko to atrakcja o tematyce militarnej, poruszającej dodatkowo wiele wątków historycznych i konstrukcyjnych, w której dodatkowo trasa zwiedzania prowadzi często ciemnymi i wąskimi korytarzami. Z tego powodu uważam, że jest to miejsce dedykowane dzieciom min. 7-letnim (chodzącym do szkoły) a najlepiej nieco starszym, np. 10-letnim.

Twierdza Kłodzko to militarna fortyfikacja obronna licząca sobie setki lat, przez co nie jest ona przystosowana do potrzeb osób o obniżonej sprawności czy małych dzieci. Mimo wielu ułatwień stworzonych o obsłudze ruchu turystycznego, twierdza jest praktycznie niedostępna dla osób poruszających się na wózku. Dodatkowo z racji na swoją specyfikę, twierdzy oraz podziemnych labiryntów nie mogą zwiedzać osoby cierpiące na klaustrofobię, choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia oraz kobiety w zaawansowanej ciąży.

Do podziemnych korytarzy dodatkowo nie można wchodzić z dziećmi mającymi mniej niż 5 lat.

 

  • unikalność,
  • kilka opcji zwiedzania i ciekawa ekspozycja,
  • położenie w centrum miasta, w pobliżu innych atrakcji i ciekawym miejsc,
  • ścieżka historyczna biegnąca pod murami Twierdzy Kłodzko – alternatywna i najkrótsza forma poznania twierdzy,
  • ograniczenia w dostępności (niepełnosprawni, dzieci, zwierzęta),
  • ceny biletów,
  • trudności w zaparkowaniu w pobliżu,

Poznając Twierdzę w Kłodzku trudno jest odczuć i ogarnąć wzrokiem jej gigantyczną konstrukcję, zajmującą około 30 hektarów powierzchni. Aby zobaczyć jej ogrom i całościowy układ można zobaczyć miniaturę twierdzy w pobliskim Minieurolandzie, znajdującym się na obrzeżach Kłodzka. Możecie poznać to miejsce z mojego innego wpisu – Minieuroland w Kłodzku. Park miniatur pełen tysięcy kwiatów!

Twierdza Kłodzko

Wpis opublikowano: 14 marca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl