
Wiatrak w Rybitwach
Wiatrak w Rybitwach to kolejny spośród kilku wiatraków które stoją nad brzegiem Jeziora Lednica. Wzniesiono go w 1888 roku w miejscowości Ganina, niedaleko Gniezna. W latach 70. XX wieku przeniesiono go na zachodni brzeg Jeziora Lednica w ramach zagospodarowania otoczenia jeziora realizowanej w duchu idei odrodzenia Szlaku Piastowskiego, czego elementem była również odbudowa krajobrazu kulturowego.
Niestety wiatrak w Rybitwach obecnie niszczeje, stojąc nieco zapomniany wśród pól uprawnych.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Wiatrak w Rybitwach
Lokalizacja miejsca „Wiatrak w Rybitwach”: Rybitwy, w okolicach budynku nr 23. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Wiatrak w Rybitwach w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Niestety niszczejący wiatrak w Rybitwach to jeden z wielu zapomnianych wiatraków Wielkopolski. Ze względu na zły stan, który stale się pogarsza coraz bardziej staje się podobny do innych niszczejących drewnianych wiatraków. Szkoda…
Wiatrak w Rybitwach nie jest udostępniony do zwiedzania, prawdopodobnie również ze względu na zły stan techniczny, który łatwo zauważyć będąc tuż pod nim. Obecnie nie posiada ona już nawet śmigła, które można zobaczyć jeszcze na fotografiach wykonanych kilka lat temu… Popadający w ruinę wiatrak może być atrakcją tylko dla prawdziwych zapaleńców.
Galeria zdjęć
Wiatrak w Rybitwach

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:
Ceny – 3/5
Choć wiatrak w Rybitwach nie jest udostępniony do zwiedzania, można podejść w jego okolice (przed wiatrakiem stoi drewniany szlaban z informacją o zakazie wstępu). Oczywiście nie wiąże się to z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 5/5
Mało prawdopodobne by spotkać tutaj innych podróżników.
Przygotowanie – 1/5
Tylko tabliczka „zakaz wstępu”… Niestety nie ma żadnej innej formy komunikacji z odwiedzającymi to miejsce.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Wiatrak w Rybitwach
Parking – 1/5
Brak jakiegokolwiek parkingu. Jedyną opcją bezpiecznego pozostawienia auta jest krótka, gruntowa droga polna prowadząca do wiatraka.
Potrzebny czas
Do 5 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego, choć dzieci powinny być pod opieką rodziców ze względu na stan wiatraka.
Dostępność
Wiatrak nie jest udostępniony do zwiedzania a dodatkowo kilkanaście metrów przed wiatrakiem stoi szlaban z tabliczką „zakaz wstępu”. Wchodzenie dalej wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Wiatrak w Rybitwach to jeden z kilku wiatraków w okolicy! Pozostałe znajdziecie w skansenie w Dziekanowicach, Moraczewie czy w tzw. Małym Skansenie w muzeum przy Ostrowie Lednickim.
Plusy i minusy
główne atuty
- jeden z kilku drewnianych wiatraków w okolicy,
- malowniczo położony,
słabsze strony
- wiatrak w kiepskim stanie technicznym, który stale się pogarsza,
- obiekt nieudostępniony do zwiedzania,
- brak jakiejkolwiek informacji dla turystów czy miejsca parkingowego,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 18 października 2022Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz