Wiatrak w Rybitwach

Wiatrak w Rybitwach

Wiatrak w Rybitwach to kolejny spośród kilku wiatraków które stoją nad brzegiem Jeziora Lednica. Wzniesiono go w 1888 roku w miejscowości Ganina, niedaleko Gniezna. W latach 70. XX wieku przeniesiono go na zachodni brzeg Jeziora Lednica w ramach zagospodarowania otoczenia jeziora realizowanej w duchu idei odrodzenia Szlaku Piastowskiego, czego elementem była również odbudowa krajobrazu kulturowego.

Niestety wiatrak w Rybitwach obecnie niszczeje, stojąc nieco zapomniany wśród pól uprawnych.

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatrak w Rybitwach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Niestety niszczejący wiatrak w Rybitwach to jeden z wielu zapomnianych wiatraków Wielkopolski. Ze względu na zły stan, który stale się pogarsza coraz bardziej staje się podobny do innych niszczejących drewnianych wiatraków. Szkoda…

Wiatrak w Rybitwach

Wiatrak w Rybitwach
Wiatrak w Rybitwach
wiatrak koźlak lednica jezioro
Wiatrak w Rybitwach
wiatrak koźlak balkon dolny górny lednica
Wiatrak w Rybitwach
1 / 5

Wiatrak w Rybitwach nie jest udostępniony do zwiedzania, prawdopodobnie również ze względu na zły stan techniczny, który łatwo zauważyć będąc tuż pod nim. Obecnie nie posiada ona już nawet śmigła, które można zobaczyć jeszcze na fotografiach wykonanych kilka lat temu… Popadający w ruinę wiatrak może być atrakcją tylko dla prawdziwych zapaleńców.

Wiatrak w Rybitwach
3 / 5

3 / 5

Choć wiatrak w Rybitwach nie jest udostępniony do zwiedzania, można podejść w jego okolice (przed wiatrakiem stoi drewniany szlaban z informacją o zakazie wstępu). Oczywiście nie wiąże się to z żadnymi opłatami.

5 / 5

Mało prawdopodobne by spotkać tutaj innych podróżników.

1 / 5

Tylko tabliczka “zakaz wstępu”… Niestety nie ma żadnej innej formy komunikacji z odwiedzającymi to miejsce.

1 / 5

Brak jakiegokolwiek parkingu. Jedyną opcją bezpiecznego pozostawienia auta jest krótka, gruntowa droga polna prowadząca do wiatraka.

Do 5 minut.

Dla każdego, choć dzieci powinny być pod opieką rodziców ze względu na stan wiatraka.

Wiatrak nie jest udostępniony do zwiedzania a dodatkowo kilkanaście metrów przed wiatrakiem stoi szlaban z tabliczką “zakaz wstępu”. Wchodzenie dalej wyłącznie na własną odpowiedzialność.

  • jeden z kilku drewnianych wiatraków w okolicy,
  • malowniczo położony,
  • wiatrak w kiepskim stanie technicznym, który stale się pogarsza,
  • obiekt nieudostępniony do zwiedzania,
  • brak jakiejkolwiek informacji dla turystów czy miejsca parkingowego,

Wiatrak w Rybitwach to jeden z kilku wiatraków w okolicy! Pozostałe znajdziecie w skansenie w Dziekanowicach, Moraczewie czy w tzw. Małym Skansenie w muzeum przy Ostrowie Lednickim.

Wiatrak w Rybitwach

Wpis opublikowano: 18 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 października 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl