wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to miejsce, które podtrzymuje pamięć o niezwykłym “cudzie” techniki jakim była i jest, regionalna kolej wąskotorowa o rozstawie szyn wynoszącym zaledwie 600 mm. Obecnie w dawnym zapleczu technicznym miejscowej wąskotorówki w Białośliwiu, Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa urządziło muzeum przybliżające nam historię ale również umożliwiające przejechanie się nam, będącymi cały czas “na chodzie” składami ciągniętymi niewielkimi parowozami.

Budowa kolei wąskotorowej w okolicach Białośliwia i Wyrzyska rozpoczęła się w latach 90. XX wieku z inicjatywy okolicznych właścicieli ziemskich. Inspiracją do jej powstania było podpatrzenie na Światowej Wystawie Techniki w Paryżu nowinki technicznej, jaką była kolej o rozstawie szyn 600 mm, którą można było wybudować niemal w każdym terenie a dodatkowo była stosunkowo szybka w budowie. Zaledwie w pół roku po rozpoczęciu budowy, gotowa była już pierwsza nitka do Łobżenicy. W kolejnych miesiącach i latach siatka linii kolei wąskotorowej szybko się rozrastała, by w szczytowym momencie osiągnąć ponad 200 kilometrów długości. Po torach jeździły zarówno pociągi obsługujące ruch pasażerski jak i towarowy. Regularny ruch kolejowy funkcjonował aż do roku 1994, w którym to zdecydowano o zamknięciu wąskotorowego ruchu kolejowego WKP.

Od 2001 roku pozostałościami dawnej kolei powiatowej opiekuje się Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa, które remontuje torowiska, przywraca do życia zabytkowy tabor i zarządza dawnymi obiektami. W Białośliwiu na terenie lokomotywowni zorganizowano mini muzeum z którego możemy w letnie weekendu ruszyć na przejażdżkę po odrestaurowanej trasie składem ciągniętym przez parowóz lub lokomotywę spalinową.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

Białośliwie, ul. Strzelecka 2

Dokładną lokalizację miejsca: Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Choć Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to unikalny przykład techniki kolejowej, prezentujący kolej wąskotorową o najmniejszym rozstawie szyn (600 mm) na świecie, nie jest ona jedynym takim przykładem w Polsce. Na docenienie zasługuje jednak odrestaurowana dawna lokomotywownia oraz możliwość przejazdu turystycznego zabytkowym składem kolejowym.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu Atrakcje Piły i okolic
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
wyrzyska kolejka powiatowa w białośliwiu
4 / 5

Bez wątpienia Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu to jedna z najciekawszych atrakcji regionu, której nie należy ominąć wyruszając w te strony.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu
3.6 / 5

3.5 / 5

Bilety nie przygniatają swoją ceną i są adekwatne do atrakcji, którą otrzymujemy. Cena biletu kształtuje się w okolicach kilkunastu złotych za osobę.

4 / 5

Miejsce to zyskuje popularność i póki co cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem i popularnością. Nie wyklucza to, że w wyjątkowo letnie weekendy możecie spotkać tutaj większy tłum.

3.5 / 5

Na miejscu wszystko przygotowane jest bardzo solidnie, choć są małe braki. Gorzej wygląda informacja pomagająca dotrzeć do dawnej lokomotywowni, choć po drodze minąłem nieliczne drogowskazy czy tablice informacyjne.

3.5 / 5

Przed wejściem od ulicy Strzeleckiej znajdziecie niewielki plac, który może Wam posłużyć jako parking. Póki co nie jest on oznakowany, ale jest bezpłatny.

Ilość potrzebnego czasu zależy od atrakcji, z których postanowiliście skorzystać. Orientacyjnie można przyjąć od 30-45 minut (tylko zwiedzanie lokomotywowni) do nawet kilku godzin, jeżeli zdecydujecie się na przejażdżkę po wąskich torach.

Od 4 lat wzwyż, ponieważ moim zdaniem to atrakcja również bardzo ciekawa dla dzieci.

Teren lokomotywowni powinien nie sprawić większych problemów, choć trzeba mieć na uwadze, że ścieżki i ciągi komunikacyjne nie są utwardzone. Dostępność wagonów składów kolejki wąskotorowej jest oczywiście utrudniona ze względu na rozmiary wejść, względy bezpieczeństwa itp.

  • możliwość przejażdżki zabytkowym składem wąskotorowym,
  • ciekawe muzeum w zabytkowej lokomotywowni,
  • wyjątkowy rozstaw szyn,
  • czynne tylko w letnie weekendy, sugeruję by sprawdzić przed wyjazdem godziny otwarcia i rozkład jazdy,
  • brak zorganizowanego parkingu,

Choć rozstaw szyn 600 mm nie jest najpopularniejszym, w Polsce znajdziecie nadal czynne kolejki wąskotorowe, jeżdżące po torach o takim rozstawie. Chyba najbardziej znaną z nich jest kolejka parkowa “Maltanka” w Poznaniu ale również w niedalekiej okolicy można znaleźć podobną atrakcję, czyli Żnińską Kolej Powiatowa.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

 

Wpis opublikowano: 26 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl