Wystawa SOWA w Bydgoszczy
Wystawa SOWA w Bydgoszczy to jedna ze Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, stworzonych przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Ekspozycja pełna stanowisk doświadczalnych została otwarta 17 czerwca 2024 we wnętrzach zabytkowych Młynów Rothera (na czwartym pietrze Spichrza Mącznego), stając się trzecią interaktywną wystawą w tym miejscu.
Salę ekspozycyj bydgoskiej SOWY podzielono na dwie części: Wystawę i Majsternię. Na wystawie stanęło 18 eksponatów – stanowisk doświadczalnych, z których możemy korzystać bez ograniczeń i dzięki temu odkrywać rożne zjawiska fizyczne, optyczne i inne. Kluczem do sukcesu jest ich dotykanie, obracanie, modelowanie czy regulowanie, co nie tylko pozwoli nam eksperymentować ale również rozwijać kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów. Podczas zabawy na stanowiskach, będziecie mogli przetestować swoją spostrzegawczość, pamięć ultrakrótką, zmierzyć się z siła grawitacji czy sprawdzić czy wasza twarz jest symetryczna. W Majsterni, która jest przestrzenią samodzielnej lub zespołowej zabawy konstrukcyjnej, czekają na Was zadania i wyzwania o różnym stopniu trudności. Wśród nich m. in. budowa katapult, mostów, wież czy statków latających, które można testować nad wielką dmuchawą! W przypadku pytań zawsze w pobliży znajdziecie opiekunów wystawy (edukatorów), którzy pomogą Wam zrozumieć dane doświadczenie czy zadanie.
Wystawa SOWA w Bydgoszczy to przestrzeń która sprawi wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Przy okazji zabawy, będzie również fantastyczną lekcją fizyki, inżynierii i zjawisk rządzących światem!
Wystawa SOWA w Bydgoszczy
Konkrety
lokalizacja
wnętrze Młynów Rothera w Budgoszczy (ul. Mennica 10)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Przestrzenie SOWA mnożna znaleźć w różnych częściach kraju (ogółem jest ich już kilkadziesiąt, docelowo ma być 50 lokalizacji) ale szukając tego typu atrakcji w Bydgoszczy, jest ona jedną z najlepszych propozycji. Dodatkowym smaczkiem i wyróżnikiem jest lokalizacja w zabytkowych Młynach Rothera.
Galeria
Wystawa SOWA w Bydgoszczy
Moim zdaniem
Wystawa SOWA w Bydgoszczy to bardzo interesująca propozycja dla każdego, kto lubi w spędzać czas odkrywając ciekawostki naszego świata. Nowoczesna i angażująca forma wystawy zapewni Wam 1,5 godziny doskonałej zabawy, połączonej z nauką, kierowanej absolutnie dla każdego!
Ranking
ceny
Wstęp na wystawę SOWA jest płatny. Bilety można kupić na miejscu, w kasie na parterze Młynów Rothera lub online. Zakupione bilety okazuje się przy wejściu na wystawę (bilety kupione online można okazać na urządzeniu mobilnym).
Cena biletów jest na średnim poziomie (w 2024 roku, bilet normalny – 22 zł). W sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe i rodzinne. Dodatkowo dzieci do 3. roku życia wchodzą na wystawę bezpłatnie. Można też zakupić również bilet łączony, pozwalający wejść na dwie wystawy w bydgoskich Młynach, wydając nieco mniej.
ilość turystów
Ilość osób jednocześnie zwiedzających wystawę jest ograniczona, przez co nie ma ryzyka, że będziecie eksperymentować pośród tłumów. Dzięki limitom ilości osób na wystawie, sprawnie poznaje się kolejne stanowiska, bez zbędnego oczekiwania itd.
przygotowanie
Dotarcie do wystawy ułatwiają tablice i drogowskazy, a mimo wszystko na 4. piętrze Młynów wiele osób gubi się w gąszczu pomieszczeń. Dlatego warto się spytać o dokładną drogę np. w punkcie informacyjnym na holu Młynów Rothera.
Sama wystawa jest bardzo dobrze przygotowana, każde stanowisko jest opisane w czytelny sposób, co ułatwia zabawę i eksperymentowanie. W przestrzeni ekspozycyjnej nie ma wytyczonej ścieżki zwiedzania a wystawę można zwiedzać w swoim tempie. Warto wspomnieć, że możecie kilkukrotnie podchodzić do wybranych stanowisk i raz jeszcze spróbować swoich sił przy odkrywaniu i potencjału.
Na plus ogólnego przygotowania zaliczam również małą szatnię (wieszaki dla gości), które znajdują się przy wejściu na wystawę.
Praktyczne info
parking
W bezpośrednim sąsiedztwie Młynów Rothera nie ma parkingów. Najbliżej znajduje się nowoczesny parking „Pod Blankami” przy ul. Jana Kazimierza (płatny). Poza nim można zaparkować również przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka 17)(parkowanie bezpłatne, często trudno znaleźć miejsce) a także na parkingach przy ulicy Grodzkiej (parkowanie płatne).
potrzebny czas
Standardowy czas, który ma każdy odwiedzający wystawę to 1,5 godziny. Jestem przekonany, że mało z Was wyjdzie z SOWY przed upływem tego czasu.
sugerowany wiek
Wystawa SOWA w Bydgoszczy dedykowana jest dla niemal każdego, niezależnie od wieku. Najwięcej radości i nauki wystawa sprawi dzieciom powyżej 5. roku życia i oczywiście dorosłym.
dostępność
Wystawa SOWA w Bydgoszczy otwarta jest od wtorku do niedzieli (różne godziny otwarcia, w zależności od dnia tygodnia), przez cały rok (za wyjątkiem wybranych dni w ciągu roku, np. świąt). Dziennie przewidzianych jest 4-6 wejść na ekspozycje.
Cały obiekt Młynów Rothera, w tym również wystawa SOWA, przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszającymi się na wózkach.
Plusy i minusy
główne atuty
- nowoczesny i angażujący charakter ekspozycji,
- dostępność dla każdego,
- ekspozycja przygotowana we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, słynącego z tego typu ekspozycji,
- bezpieczna i ciekawa również dla najmłodszych,
- położona blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- ograniczona liczba miejsc na dana godzinę, dzięki czemu nie ma ryzyka tłumów i kolejek do stanowisk,
słabsze strony
najbliższy parking dopiero kilkaset metrów od wystawy,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Z racji, że pula biletów na dana godzinę jest ograniczona, warto bilety kupić wcześniej na stronie internetowej Młynów Rothera. Dzięki temu macie pewność, że wejdziecie o wybranej porze i unikniecie oczekiwania.
Wystawa SOWA w Bydgoszczy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Bydgoszcz to idealne miasto na krótką mikropodróż! Miasto nie jest rozległe, większość najciekawszych miejsc skupia się wokół centrum, na długości maksymalnie 3-4 przystanków tramwajowych. A ich ilość przyprawia o zawrót głowy! Oto kilka moich wpisów, z których poznacie wszystko co warto zobaczyć w Bydgoszczy.
- wpis SOWA – kolejna interaktywna wystawa w Młynach Rothera na oficjalnej stronie Miasta Bydgoszcz, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
- podstrona Wystawa SOWA na stronie www.mlynyrothera.pl, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
- wpis Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – nowa wystawa edukacyjna w Młynach Rothera otwarta dla odwiedzających! na stronie www.mlynyrothera.pl, link, dostęp z dn. 14.12.2024,
- wpis Wystawa SOWA na stronie visitbydgoszcz.pl, link, dostęp z dn. 15.12.2024,
- artykuł SOWA – nowa interaktywna wystawa w Młynach Rothera. W dniu otwarcia bilety po złotówce na stronie www.bydgoszczinformuje.pl, link, dostęp z dn. 14.12.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!