zamek grodno

Zamek Grodno – pełen legend!

Zamek Grodno owiany jest niejedną tajemnicą, stąd może i mnogość legend z nim związanych. Pierwszą tajemnicą, a właściwie niewiadomą jest okres jego powstania, którego nie jesteśmy w stanie określić. Przypuszcza się, że warownia w tym miejscu powstała ponad 700 lat temu! Jedno za to wiemy na pewno. Zamek Grodno to jeden z najbardziej malowniczo zlokalizowanych zamków na Dolnym Śląsku, a może i całej Polsce.

Znajduje się on na szczycie góry Choina (450 m. n. p. m.) na styku Gór Sowich i Wałbrzyskich. Jest to o tyle ważne, że zamek, który wieńczy wieża jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękna panorama. Jednak widok z wieży to tylko jedna z tutejszych atrakcji. W zamku urządzono muzeum, pięknie wyeksponowano renesansowe zdobienia ścian (sgraffito) najbardziej widoczne na budynku bramnym. Do tego wszystkiego zamek po prostu urzeka, mimo tego że z jednej strony jest w dużej mierze kompletną ruiną a drugiej, że znaleźli się ludzie, który chcą przywrócić jego pierwotny blask.

A nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ zamek miał burzliwą historię. Bardzo często zmieniał właścicieli oraz był wielokrotnie niszczony i grabiony, co nie ułatwia odtworzenia tego wszystkiego co kiedyś sobą prezentował. Mimo to, małymi krokami toczą się prace renowacyjne a Zamek Grodno przyciąga ciekawą ofertą, coraz większą ilość turystów!

Zamek Grodno – pełen legend!

Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Grodno – pełen legend!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Niestety w Polsce wiele mamy zamków z pogranicza ruiny i perły, mieszczącej w swoich murach skromne muzeum. Na korzyść Zamku Grodno przemawia natomiast lokalizacja i przepiękny widok z wieży.

Zamek Grodno – pełen legend!

zamek grodno
zamek grodno
zamek grodno
zamek grodno
3 / 5

Zawsze będę zachęcał do odwiedzania miejsc, które widać gołym okiem, że się rozwijają i otwierają na turystów. Tak jest właśnie w przypadku tego zamku. Ta nasza mała “cegiełka” za kupiony bilet pomoże przywracać dalszy blask tej warowni. A nudzić się również nie powinniśmy!

Zamek Grodno – pełen legend!
3.7 / 5

3 / 5

Ceny są wysokie w porównaniu z tym co możemy zobaczyć. Na mały plus bilety łączone, dzięki którym obejrzymy również pobliskie atrakcje.

4 / 5

W sam raz, choć stale ich przybywa.

4 / 5

Jest dobrze i na pewno nie ma powodów do wstydu. Choć mógłby być więcej i w bardziej atrakcyjnej formie.

2.5 / 5

Biednie. Mamy do dyspozycji co prawda parking w Zagórzu Śląskim, lecz jest on bardzo niewielki, ale za to bezpłatny.

Zwiedzanie warowni trwa około 1,5 godziny. Do tego warto doliczyć 30 minut na wejście na zamkową wieżę.

Sala tortur to nie jest dobre miejsce dla małych dzieci. Również legendy mogą trochę napsuć snów, dlatego sugeruję by odwiedzać to miejsce z dziećmi od 7 roku życia.

Zamek Grodno zlokalizowany jest na szczycie wzgórza, dlatego dojście do niego może być problematyczne dla osób o niepełnej sprawności. Również wózki dziecięce raczej nie są dobrym pomysłem.

  • rzadko spotykane, tak piękne zdobienia ścian (sgraffito),
  • imponujący widok z zamkowej wieży,
  • tajemniczość,
  • bilet łączony
  • ceny,
  • słaby parking,
  • ograniczona dostępność i atrakcje nieodpowiednie (w moim odczuciu) dla małych dzieci,
  • Będąc w tym miejscu warto wsłuchać się w legendy związane z zamkiem. Budują one dodatkową atmosferę!
  • Bilet łączony pozwala zaoszczędzić trochę grosza ale i zobaczyć pobliskie atrakcje! Warto skorzystać.

Zamek Grodno – pełen legend!

Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:

Wpis opublikowano: 15 września 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl