Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej
 • Marcin
 • 2 lipca 2021
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to średniowieczny skansen archeologiczny, położony na wyspie Wolińska Kępa, na brzegu cieśniny Dziwny. Skansen otwarto w 2008 roku i od tego czasu jest ona stale powiększany o kolejne chaty i ekspozycje, dzięki czemu możemy obecnie oglądać 27 replik średniowiecznych chat, 2 bramy z wałami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Jednak Centrum Słowian i Wikingów to nie tylko piękny skansen ale również działania takie jak warsztaty, akcje edukacyjne i podtrzymywanie oraz odtwarzanie historii Wolina sprzed lat.

Inspiracją do utworzenia skansenu były badania archeologiczne prowadzone w Wolinie, dzięki którym uzyskano bezcenną wiedzę na temat dawnego znaczenia i świetności Wolina, który mógł być swego czasu jednym z najbogatszych i najbogatszych miast wczesnośredniowiecznej Europy! Historia ta trafiła na podatny grunt – grupę pasjonatów, która przekuła swoje marzenia, rozbudzone historią tego miejsca, w powstanie, rozwój i codzienne funkcjonowanie skansenu. To właśnie dzięki ich pasji i pracy możemy odwiedzać starannie zrekonstruowany skansen, który szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji regionu oraz miejscem odbywania się ciekawych wydarzeń, jak np. Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie!

W skansenie jak wspominałem można zobaczyć 27 wczesnośredniowiecznych chat, w których mieszczą się również średniowieczne pracownie rękodzielników. Można nawet zjeść ciastko wypiekane w odtworzonym dawnym piecu (swoją drogą pyszne!). Dzięki doskonałej aranżacji, strojom z epoki oraz pracy wielu osób możemy się w tym miejscu dosłownie przenieść w czasie i zobaczyć jak wyglądał i funkcjonował wczesnośredniowieczny gród!

Dodatkowym atutem jest położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 3 która wiedzie m. in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów czy Wolińskiego Parku Narodowego!

lokalizacja

Wolin, Recław 37,

GALERIA

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin wycieczki z międzyzdrojów
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Lokalizacja, historia oraz ilość obiektów i ich rodzaj sprawiają, że Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to niepowtarzalny skansen archeologiczny a wydarzenia oraz codzienne funkcjonowanie sprawiają, że jest to również niezwykła atrakcja turystyczna. A wszystko to za sprawą pasjonatów, który swoje marzenia zamienili w ten piękny zakątek!

 • MOIM ZDANIEM

Skansen w Wolinie to miejsce gdzie ciekawie i miło spędzicie czas! Dla tych którzy dadzą się porwać w klimat średniowiecznej osady, będzie to niezwykła przygoda a dla pozostałych, bardzo ciekawe i wyjątkowe miejsce, gdzie na własne oczy będą mogli zobaczyć jak żyli i mieszkali nasi potomkowie! Moim zdaniem przejechać tuż obok i nie zawitać za bramę grodu to ogromny błąd, tego miejsca nie można przegapić:)

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie


CENY

3.5 / 5

Ceny akceptowalne jak na to co możemy zobaczyć. Wejście dla całej rodziny to wydatek kilkudziesięciu złotych.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Ruch turystów jest średni, nie ma ani tłumów, ani pustek:)

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Na terenie skansenu znajdziemy wiele tablic informacyjnych z bogatymi opisami, dzięki czemu zaspokoimy swoją wiedzę o danym obiekcie. Dodatkowo w wielu miejscach znajdziemy wiele ciekawych faktów czy opisów, oddających i przybliżających ducha epoki. Mały minusik za brak opisów wewnątrz chat, które również są bardzo ciekawe. Jednak warto również dodatkowo pochwalić drogowskazy przy głównej trasie informujące i kierujące do grodu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Duży, przy samym wejściu i darmowy dla odwiedzających! Doskonale.

POTRZEBNY CZAS

Minimum 1 godzina, ale ile czasu spędzicie w Centrum Słowian i Wikingów to zależy tylko od Was.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego. Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie będzie bardzo fajnym miejscem dla dzieci, które mogą tutaj spotkać żywe zwierzęta oraz zobaczyć na własne oczy funkcjonowanie grodu i poszczególnych pracowni. A wszystko to w przemiłej atmosferze i ogromniej uprzejmości pracowników!

DOSTĘPNOŚĆ

Cały teren skansenu znajduje się na jednym poziomie a wiele chodników wyłożonych jest drewnianymi belkami, które dla wózków dziecięcych nie będą stanowiły problemu lecz dla wózków inwalidzkich mogą być zbyt nierówne. Jednak z pomocą innej osoby, również i niepełnosprawni dadzą radę zobaczyć i zwiedzić cały gród.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Centrum Słowian i Wikingów to żywe „muzeum”, czyli możemy w nim zobaczyć osoby wykonujące swoje prace jak setki lat temu, samemu również możemy wielu z nich spróbować. Możemy tutaj spróbować wypieków z glinianych pieców, odtworzonych na podstawie badań, z których wypieki smakują inaczej niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasze dzieci mogą pobawić się klockami z epoki a my będziemy mogli przymierzyć hełm, strzelić z łuku czy spróbować ulepić gliniany garnek!

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

MOCNE STRONY

 • pięknie odtworzona wczesnośredniowieczna osada,
 • skansen na co dzień tętni życiem, za sprawą pracowników ubranych w stroje z epoki i wykonujących prace jak setki lat temu,
 • swoboda zwiedzania, możliwość wejścia w każdy zakamarek,
 • malownicze położenie i dogodna lokalizacja,
 • bardzo dobra informacja turystyczna,
 • świetna atrakcja dla dzieci,
 • liczne wydarzenia okazjonalne i cykliczne,
 • prowadzone na bieżąco social media,
 • możliwość wirtualnego zwiedzenia osady na stronie internetowej Centrum Słowian i Wikingów

SŁABE STRONY

 • jeden minimalny minus jaki zauważyłem to brak możliwości płacenia kartą za pamiątki – drobnostka:)

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!