Dolina Szklarki w Poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu to tereny wchodzące w skład wschodniego klina zieleni miasta, tworząc razem z Jeziorem Maltańskim oraz obszarem nowego ZOO w Poznaniu rozległe tereny rekreacyjne. Jest to obszar cenny przyrodniczo oraz ale również ważny pod kątem urbanistycznym, w którym kliny zieleni są bardzo ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania miasta. Z tego powodu podjęto prace by teren wschodniego klina zieleni w tym również Doliny Szklarki uchronić od degradacji, poprzez ograniczenie lub całkowity zakaz zabudowy na tych terenach. Tereny te mają być wykorzystywane na cele rekracyjne i wypoczynkowe, co jest całkowicie zrozumiałe.

Dolina Szklarki w Poznaniu to obecnie teren porośnięty lasem, główne liściastym. Nazwa doliny pochodzi od przepływającego nią strumienia Szklarki, prawego dopływu Cybiny, która spiętrzona tworzy Jezioro Maltańskie. Szklarka to niewielki strumień o wąskim korycie i kiepskiej jakości wody. Swój bieg rozpoczyna na poznańskim Antoninku a kończy po kilku kilometrach w Cybinie a dokładniej Jeziorze Maltańskim. Ostatnie metry Szklarki to podziemny kanał, który umożliwił zabudowę w okolicach jeziora, m. in. zaplecze toru regatowego.

Obecnie Dolina Szklarki w Poznaniu zostaje przekształcana w nowoczesne tereny rekreacyjne. Wytyczono po niej szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe a także utworzono kilka miejsc do odpoczynku. Największą atrakcją doliny jest otwarta w 2020 ścieżka w koronach drzew, która jest bardzo unikatową atrakcją tego typu w naszym kraju. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu.

region:
lokalizacja: na wschód od Jeziora Maltańskiego w Poznaniu i na północ od Nowego ZOO
Dolina Szklarki w Poznaniu

zdjęcia

dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu

unikalność
1/5

Dolina Szklarki w Poznaniu to miejsce bardzo podobne do innych. Można powiedzieć, że to typowa dolinka przy typowym strumyku w typowym lesie:)

moim zdaniem
2/5

Spacer i świeże powietrze, ewentualnie dobre tereny rower to wszystko co może Ci zaoferować Dolina Szklarki w Poznaniu. Jeżeli liczysz na więcej, możesz wyjść z doliny rozczarowany, jednak jeżeli szukasz właśnie świeżego powietrza i rekreacji to znajdziesz tutaj to czego potrzebujesz.

Dolina Szklarki w Poznaniu

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Dolina Szklarki w Poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu położona jest w bardzo rekreacyjnej i tłumnie odwiedzanej części miasta. W bardzo bliskiej odległości znajdują się Jezioro Maltańskie wraz ze wszystkimi jego atrakcjami oraz Nowe ZOO, również licznie odwiedzane. W obu wspomnianych miejscach nie mamy co liczyć na spacer w samotności, dlatego właśnie Dolina Szklarki jest niemal enklawą ciszy i spokoju w tych okolicach. Jedynie na ścieżce wśród koron drzew oraz dojściach do niej może być więcej turystów.

Dolina Szklarki w Poznaniu

oceny

średnia ocena
4.8/5
ceny
5/5

Bez opłat.

ilość turystów
4.5/5

Teren jest dosyć duży i nie powinno być tłumu. Wyjątkiem mogą być ścieżki w okolicach ścieżki w koronach drzew.

oznaczenia i informacja turystyczna
5/5

Świetnie przygotowana informacja turystyczna. Liczne tabliczki, drogowskazy i mapa poglądowa przy parkingu świetnie informują gdzie i jak dotrzeć.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na ile tylko masz ochotę!

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking
4.5/5

Trzy możliwe miejsca do zaparkowania to parking na ul. Krańcowej (przy skrzyżowaniu z ul. Wiankową). Jest bezpłatny ale nie za duży. W przypadku dużej ilości odwiedzających może się szybko zapełnić i wtedy pozostają inne dwie możliwości: płatny parking przy nowym ZOO na końcu ul. Krańcowej lub parkowanie „na dziko” po drugiej stronie Doliny Szklarki na ul. Czekalskie.

dostępność

Dla każdego. W deszczową lub śnieżną pogodę leśne ścieżki mogą zamienić się w lekko błotniste drogi, co nie ułatwi poruszania się.

Dolina Szklarki w Poznaniu
mocne strony
  • bardzo dobra informacja turystyczna,
  • na większości doliny panuje cisza i spokój,
  • dogodny parking,
  • bliskość innych terenów rekreacyjnych,
słabe strony
  • leśne ścieżki bywają błotniste po opadach, ale to uroki lasu,
  • więcej turystów w okolicach ścieżki w koronach drzew i na dojściach do niej,

Dolina Szklarki w Poznaniu

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x