tu byłem

Dolina Szklarki w Poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu to tereny wchodzące w skład wschodniego klina zieleni miasta, tworząc razem z Jeziorem Maltańskim oraz obszarem nowego ZOO w Poznaniu rozległe tereny rekreacyjne. Jest to obszar cenny przyrodniczo oraz ale również ważny pod kątem urbanistycznym, w którym kliny zieleni są bardzo ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania miasta. Z tego powodu podjęto prace by teren wschodniego klina zieleni w tym również Doliny Szklarki uchronić od degradacji, poprzez ograniczenie lub całkowity zakaz zabudowy na tych terenach. Tereny te mają być wykorzystywane na cele rekracyjne i wypoczynkowe, co jest całkowicie zrozumiałe.

Dolina Szklarki w Poznaniu to obecnie teren porośnięty lasem, główne liściastym. Nazwa doliny pochodzi od przepływającego nią strumienia Szklarki, prawego dopływu Cybiny, która spiętrzona tworzy Jezioro Maltańskie. Szklarka to niewielki strumień o wąskim korycie i kiepskiej jakości wody. Swój bieg rozpoczyna na poznańskim Antoninku a kończy po kilku kilometrach w Cybinie a dokładniej Jeziorze Maltańskim. Ostatnie metry Szklarki to podziemny kanał, który umożliwił zabudowę w okolicach jeziora, m. in. zaplecze toru regatowego.

Obecnie Dolina Szklarki w Poznaniu zostaje przekształcana w nowoczesne tereny rekreacyjne. Wytyczono po niej szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe a także utworzono kilka miejsc do odpoczynku. Największą atrakcją doliny jest otwarta w 2020 ścieżka w koronach drzew, która jest bardzo unikatową atrakcją tego typu w naszym kraju. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu.

region:

lokalizacja: na wschód od Jeziora Maltańskiego w Poznaniu i na północ od Nowego ZOO

Dolina Szklarki w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

1/5

Dolina Szklarki w Poznaniu to miejsce bardzo podobne do innych. Można powiedzieć, że to typowa dolinka przy typowym strumyku w typowym lesie:)

moim zdaniem

2/5

Spacer i świeże powietrze, ewentualnie dobre tereny rower to wszystko co może Ci zaoferować Dolina Szklarki w Poznaniu. Jeżeli liczysz na więcej, możesz wyjść z doliny rozczarowany, jednak jeżeli szukasz właśnie świeżego powietrza i rekreacji to znajdziesz tutaj to czego potrzebujesz.

Dolina Szklarki w Poznaniu

mapa

oceny

średnia ocena
4.8/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4.5/5

Teren jest dosyć duży i nie powinno być tłumu. Wyjątkiem mogą być ścieżki w okolicach ścieżki w koronach drzew.

oznaczenia i informacja turystyczna

5/5

Świetnie przygotowana informacja turystyczna. Liczne tabliczki, drogowskazy i mapa poglądowa przy parkingu świetnie informują gdzie i jak dotrzeć.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na ile tylko masz ochotę!

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Trzy możliwe miejsca do zaparkowania to parking na ul. Krańcowej (przy skrzyżowaniu z ul. Wiankową). Jest bezpłatny ale nie za duży. W przypadku dużej ilości odwiedzających może się szybko zapełnić i wtedy pozostają inne dwie możliwości: płatny parking przy nowym ZOO na końcu ul. Krańcowej lub parkowanie „na dziko” po drugiej stronie Doliny Szklarki na ul. Czekalskie.

dostępność

Dla każdego. W deszczową lub śnieżną pogodę leśne ścieżki mogą zamienić się w lekko błotniste drogi, co nie ułatwi poruszania się.

podpowiedź kierunkowo.pl

Dolina Szklarki w Poznaniu położona jest w bardzo rekreacyjnej i tłumnie odwiedzanej części miasta. W bardzo bliskiej odległości znajdują się Jezioro Maltańskie wraz ze wszystkimi jego atrakcjami oraz Nowe ZOO, również licznie odwiedzane. W obu wspomnianych miejscach nie mamy co liczyć na spacer w samotności, dlatego właśnie Dolina Szklarki jest niemal enklawą ciszy i spokoju w tych okolicach. Jedynie na ścieżce wśród koron drzew oraz dojściach do niej może być więcej turystów.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Dolina Szklarki w Poznaniu

mocne strony

  • bardzo dobra informacja turystyczna,
  • na większości doliny panuje cisza i spokój,
  • dogodny parking,
  • bliskość innych terenów rekreacyjnych,

słabe strony

  • leśne ścieżki bywają błotniste po opadach, ale to uroki lasu,
  • więcej turystów w okolicach ścieżki w koronach drzew i na dojściach do niej,
więcej o miejscu w internecie

Dolina Szklarki w Poznaniu

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x