Dolina Szklarki w Poznaniu

dolina szklarki w poznaniu
 • Marcin
 • 15 stycznia 2021
Dolina Szklarki w Poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu to tereny wchodzące w skład wschodniego klina zieleni miasta, tworząc razem z Jeziorem Maltańskim oraz obszarem nowego ZOO w Poznaniu rozległe tereny rekreacyjne. Jest to obszar cenny przyrodniczo oraz ale również ważny pod kątem urbanistycznym, w którym kliny zieleni są bardzo ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania miasta. Z tego powodu podjęto prace by teren wschodniego klina zieleni w tym również Doliny Szklarki uchronić od degradacji, poprzez ograniczenie lub całkowity zakaz zabudowy na tych terenach. Tereny te mają być wykorzystywane na cele rekracyjne i wypoczynkowe, co jest całkowicie zrozumiałe.

Dolina Szklarki w Poznaniu to obecnie teren porośnięty lasem, główne liściastym. Nazwa doliny pochodzi od przepływającego nią strumienia Szklarki, prawego dopływu Cybiny, która spiętrzona tworzy Jezioro Maltańskie. Szklarka to niewielki strumień o wąskim korycie i kiepskiej jakości wody. Swój bieg rozpoczyna na poznańskim Antoninku a kończy po kilku kilometrach w Cybinie a dokładniej Jeziorze Maltańskim. Ostatnie metry Szklarki to podziemny kanał, który umożliwił zabudowę w okolicach jeziora, m. in. zaplecze toru regatowego.

Obecnie Dolina Szklarki w Poznaniu zostaje przekształcana w nowoczesne tereny rekreacyjne. Wytyczono po niej szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe a także utworzono kilka miejsc do odpoczynku. Największą atrakcją doliny jest otwarta w 2020 ścieżka w koronach drzew, która jest bardzo unikatową atrakcją tego typu w naszym kraju. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu.

region
lokalizacja

na wschód od Jeziora Maltańskiego w Poznaniu i na północ od Nowego ZOO

GALERIA

Dolina Szklarki w Poznaniu

dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Dolina Szklarki w Poznaniu to miejsce bardzo podobne do innych. Można powiedzieć, że to typowa dolinka przy typowym strumyku w typowym lesie:)

 • MOIM ZDANIEM

Spacer i świeże powietrze, ewentualnie dobre tereny rower to wszystko co może Ci zaoferować Dolina Szklarki w Poznaniu. Jeżeli liczysz na więcej, możesz wyjść z doliny rozczarowany, jednak jeżeli szukasz właśnie świeżego powietrza i rekreacji to znajdziesz tutaj to czego potrzebujesz.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dolina Szklarki w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.8 / 5

Dolina Szklarki w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Teren jest dosyć duży i nie powinno być tłumu. Wyjątkiem mogą być ścieżki w okolicach ścieżki w koronach drzew.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Świetnie przygotowana informacja turystyczna. Liczne tabliczki, drogowskazy i mapa poglądowa przy parkingu świetnie informują gdzie i jak dotrzeć.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Trzy możliwe miejsca do zaparkowania to parking na ul. Krańcowej (przy skrzyżowaniu z ul. Wiankową). Jest bezpłatny ale nie za duży. W przypadku dużej ilości odwiedzających może się szybko zapełnić i wtedy pozostają inne dwie możliwości: płatny parking przy nowym ZOO na końcu ul. Krańcowej lub parkowanie „na dziko” po drugiej stronie Doliny Szklarki na ul. Czekalskie.

POTRZEBNY CZAS

Na ile tylko masz ochotę!

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego. W deszczową lub śnieżną pogodę leśne ścieżki mogą zamienić się w lekko błotniste drogi, co nie ułatwi poruszania się.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Dolina Szklarki w Poznaniu położona jest w bardzo rekreacyjnej i tłumnie odwiedzanej części miasta. W bardzo bliskiej odległości znajdują się Jezioro Maltańskie wraz ze wszystkimi jego atrakcjami oraz Nowe ZOO, również licznie odwiedzane. W obu wspomnianych miejscach nie mamy co liczyć na spacer w samotności, dlatego właśnie Dolina Szklarki jest niemal enklawą ciszy i spokoju w tych okolicach. Jedynie na ścieżce wśród koron drzew oraz dojściach do niej może być więcej turystów.

Dolina Szklarki w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • bardzo dobra informacja turystyczna,
 • na większości doliny panuje cisza i spokój,
 • dogodny parking,
 • bliskość innych terenów rekreacyjnych,

SŁABE STRONY

 • leśne ścieżki bywają błotniste po opadach, ale to uroki lasu,
 • więcej turystów w okolicach ścieżki w koronach drzew i na dojściach do niej,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dowiedź się więcej o tym zakątku Poznania z wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!