Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
  • Marcin
  • 21 września 2021
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Co wspólnego ma Warszawa i wielkopolskie Kołaczkowo? To między tymi dwoma miejscami dzielił ostatnie lata swojego życia, jeden z polskich noblistów – Władysław Reymont. Niepozorny pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie, był w latach 1920-1925 jego letnią rezydencją. Przyjmuje się, że właśnie w nim powstały liczne działa artysty m. in. opowiadania Księżniczka lub Legenda ale nieprawdą jest, że mogły powstawać tutaj fragmenty Chłopów, które spisywane były znacznie wcześniej, bo w latach 1902 – 1908.

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to otoczony parkiem zespół pałacowy, który razem z zabudowaniami gospodarskimi tworzy całkiem spory majątek. Sam pałac został wzniesiony na początku XIX wieku z inicjatywy Tadeusza Grabskiego a od 1920 roku został własnością Reymonta, który dzięki znacznemu wkładowi finansowemu sprawił, że pałac piękniał i stawał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Bywali tutaj znamienici goście pisarza, m. in. Roman Dmowski czy Kornel Makuszyński.

Pałac jak już wspomniałem otacza zabytkowy park z wieloma rodzajami drzew oraz umiejscowionym na tyłach pałacu, niewielkim ogrodzie kwiatowym w którym można zobaczyć rzeźbę noblisty wraz z bohaterami jego największej powieści: Jagny i Boryny, która znajduje się również w hermie gminy Kołaczkowo! Na obrzeżach parku znajdują się zabudowania gospodarskie oraz zabytkowa oficyna. Obecnie w pałacu mieści się m. in. Gminny Ośrodek Kultury oraz Izba Pamięci poświęcona Władysławowi Reymontowi. W pałacu można zobaczyć autentyczne meble, z których korzystał pisarz.

 

region
lokalizacja

Kołaczkowo, powiat Września, około 12 km na południe od Wrześni

GALERIA

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to jeden z kilku dworów czy pałaców, który w odległych czasach były własnością polskich artystów i twórców. Choć to jeden z wielu tego typu obiektów, pałac w Kołaczkowie ma swój wyjątkowy urok i unikalną historię.

  • MOIM ZDANIEM

Tego typu miejsca mają swój urok dają możliwość odkrycia miejsca, które jest nadal mało znane. Majątek w Kołaczkowie swoją historią oraz estetyką umili Wam czas, który tutaj postanowicie spędzić!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie


CENY

5 / 5

Brak opłat

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Zalewnie pojedyncze osoby i to w większości w weekendy. Nieco tłumu robią tutejsi mieszkańcy, którzy korzystają z mieszczącej się w pałacu biblioteki.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Są tablice kierujące do pałacu, zlokalizowane przy głównej drodze. Na miejscu znajdziemy pamiątkową tablicę oraz tabliczki informacyjne, również na terenie parku otaczającego pałac.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Pod pobliskim Urzędem Gminy (po sąsiedzku z pałacowym parkiem) znajduje się spory i darmowy parking. Choć służy on również osobom udającym się do pobliskich budynków, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.

POTRZEBNY CZAS

Do 1 godziny.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć jest to atrakcja raczej dla dorosłych lub nieco starszych dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Pałac nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak otaczający go park nie powinien sprawić nikomu żadnych trudności.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Niestety trudno o zdjęcie frontu pałacu w pełnej krasie, ponieważ przed nim parkowane są samochody pracowników ośrodka kultury… Trochę szkoda.

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

MOCNE STRONY

  • mało odwiedzających,
  • unikalna historia,
  • doskonała atrakcja “po drodze”,
  • wygodny parking,

SŁABE STRONY

  • pałac nie zachował formy z czasów Reymonta, w związku z dużym remontem w latach 40. XX wieku,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Kołaczkowa! Oto wpisy, które mogą Was zainteresować:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!