park rataje

Park Rataje w Poznaniu

Choć Park Rataje w Poznaniu dla wielu jest niewielkim osiedlowym parkiem, wkomponowanym między bloki z wielkiej płyty, jednak obszarowo jest drugiem co do wielkości parkiem w mieście, oczywiście po Cytadeli. Park Rataje to całkiem nowe miejsce na rekreacyjnej mapie miasta ponieważ powstał w 2018 roku, po wcześniejszych wielu latach prac przygotowawczych. Całe założenie parkowe wypełniło terenami rekreacyjnymi, istniejące tutaj wcześniej nieużytki, dzięki czemu aż pięć osiedli zostało ze sobą niejako „połączonych” a przestrzeń między nimi zagospodarowana z korzyścią dla wszystkich.

Park Rataje został zaprojektowany w bardzo ciekawy i przemyślany sposób. Ze względu na jego powierzchnię oraz ukształtowanie, uwarunkowane zabudową mieszkalną, został on podzielony na 9 stref tematycznych. Najciekawszymi strefami są bez wątpienia Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej (strefa G), tor rowerowy z przeszkodami (strefa J), niewielkie stawy będące siedliskiem ropuchy zielonej (Strefa E), plac centralny z fontanną (strefa A) oraz tzw. „ogród zmysłów” (strefa H), który to został podzielony na 4 ogrody tematyczne i obsadzony „tematycznymi” roślinami.

Park na poznańskich Ratajach to doskonałe miejsce na popołudniowy spacer czy spędzenie miłych kilku godzin. To miejsce szczególnie przyjazne i ciekawe dla dzieci, które powinny być zachwycone okazałym placem zabaw, skansenem kolejowym ale również ogrodem zmysłów czy parkową fontanną. Na terenie parku znajdują się również miejsca przygotowane specjalnie dla wielbicieli piknikowania czy gier planszowych, co tylko powiększa wachlarz atrakcji!

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Park Rataje w Poznaniu

Lokalizacja miejsca „Park Rataje w Poznaniu”: Poznań, dzielnica Rataje, pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim, Oświecenia, Bochaterów II Wojny Światowej, Polan i Powstań Narodowych. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Park Rataje w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Choć Park Rataje w Poznaniu to miejski park, wkomponowany w przestrzeń otoczoną mało estetycznymi blokami, który dzięki temu, że powstał od podstaw kilka lat temu, jest nowocześnie i ciekawie zaprojektowany i urządzony. Forma, pomysł, różnorodne strefy i dostępność to główne elementy wyróżniające Park Rataje od innych podobnych do niego miejsc.

moim zdaniem

Z racji, że szybko zyskał sobie popularność a co za tym idzie, korzysta z niego wiele osób, trudno w nim o nieco prywatności, która pozwoliłaby w spokoju nacieszyć się jego atrakcjami. Mimo to, Park Rataje na pewno wart jest odwiedzenia i to nie jeden raz!

Galeria zdjęć

Park Rataje w Poznaniu

park rataje
park rataje
park rataje i skansen
park rataje i skansen

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających2.5/5

Park jest bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców ale także pozostałych poznaniaków, przez co musimy się liczyć z tym, że trudno tutaj o chwilę gdy będziemy sami.

Przygotowanie4.5/5

Na terenie parku jest wiele tablic i elementów informacji turystycznej, dzięki czemu bez problemu dowiemy się o nim tego co najistotniejsze. Do ideału brakuje jedynie drogowskazów, kierujących do stref tematycznych, których ja niestety nie zauważyłem.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Park Rataje w Poznaniu

Parking – 4/5

Na pobliskich osiedlach, powinniście znaleźć bez problemu miejsce do pozostawienia samochodu. Nie ma dedykowanego parkingu dla odwiedzających Park Rataje.

Potrzebny czas

Myślę, że 1 godzina to minimum. By poznać wszystkie zakątki parku i nieco odpocząć, warto zarezerwować sobie ok. 2-3 godzin.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

W zdecydowanej większości dostępny dla każdego, choć z wybranych atrakcji (z racji ich specyfiki i charakteru) będą mogły skorzystać tylko niektóre osoby.

podpowiedź

Park Rataje w Poznaniu został utworzony na terenach, które przez wiele wcześniejszych lat były po prostu nieużytkami na których to natura sama się regulowała. Po utworzeniu parku i posadowieniu nowej zabudowy, szczególnie w początkowych miesiącach każdego roku na terenie parku obserwuje się lokalne podtopienia i zastoiska wody, które wielokrotnie uniemożliwiają skorzystanie z atrakcji parku. To normalne zjawisko, które z biegiem lat będzie malało, jednak póki co zachęcam do odwiedzania parku w porach suchych, np. od maja do października.

Plusy i minusy

główne atuty

  • nowoczesna forma aranżacji, pełna ciekawych zakątków,
  • duża powierzchnia nieco rozrzedza ilość odwiedzających,
  • strefy tematyczne,
  • każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie,

słabsze strony

  • wielu odwiedzających,
  • brak drogowskazów kierujących do stref tematycznych,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 14 listopada 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl