Zalew Rydzyna

zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
 • Marcin
 • 27 września 2022
Zalew Rydzyna

Zalew Rydzyna to zbiornik retencyjny na Rowie Dąbieckim, położony na północ od miasta. Budowa zbiornika trwała w latach 2011 – 2013 i pochłonęła około 30 milionów złotych. Powierzchnia zbiornika to około 40 ha a średnia głębokość wynosi około 1,8 metra, w wyniku czego może pomieścić nawet milion metrów sześciennych wody, dzięki czemu zabezpiecza Rydzynę oraz okoliczne tereny przed powodzią czy podtopieniami.

Zalew Rydzyna oprócz funkcji retencyjnej został zaaranżowany jako miejsce rekreacji. Koroną wału poprowadzono drogę pieszo-rowerową, której pętla liczy około 3700 metrów. Dodatkowo nad brzegiem zbiornika zlokalizowano również piaszczystą plażę, plac zabaw dla dzieci, siłownię plenerową oraz pomosty, które szczególnie upodobali sobie wędkarze. Niedaleko południowych brzegów zbiornika wodnego stoi drewniany wiatrak Józef, stojący na Młyńskiej Górze w Rydzynie.

 

region
lokalizacja

na północ od miasta Rydzyna, na terenie m. Dąbcze

GALERIA

Zalew Rydzyna

zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
plac zabaw rydzyna statek zbiornik retencyjny
wody polskie rydzyna budynek zbiornik retencyjny

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Trzeba przyznać, że Zalew Rydzyna to bardzo przyjemne miejsce do rekreacji, jednocześnie pełniące istotną dla okolicy funkcję retencyjną. Mimo tego, jest to jedno z wielu tego typu miejsc w kraju.

 • MOIM ZDANIEM

Zalew Rydzyna to bardzo dobre miejsce na spędzenie czasu na wolnym powietrzu. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie, dzięki kilku atrakcjom przygotowanym wokół zbiornika wodnego. Zalew Rydzyna to również świetne miejsce na krótką przerwę w trasie czy mikropodróży. Niestety brakuje gastronomii, wypożyczalni sprzętu wodnego czy sanitariatów, które na pewno podniosły by komfort korzystania z tego miejsca i wzbogaciły ofertę.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zalew Rydzyna, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Zalew Rydzyna


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Wokół zbiornika w Rydzynie często krążą okoliczni mieszkańcy, korzystający z uroków i atrakcji tego miejsca. Choć zazwyczaj nie jest tłumnie, zapewne w letnie, słoneczne weekendy można spodziewać się nieco większej ilości osób nad brzegami zalewu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Przy zbiorniku wodnym znajdziecie pomocnicze oznakowanie (drogowskazy, tablice informacyjne, regulaminy), to brakuje elementów, które zaciekawiły by nas jeszcze bardziej tym miejscem. Brakuje również zaplecza gastronomicznego czy sanitarnego, by dopełnić ofertę wypoczynkową i rekreacyjną.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Przy zbiorniku wodnym, wzdłuż ulicy Nad Zalewem (po zachodniej stronie zbiornika) rozciąga się parking, przygotowanych dla odwiedzających Zalew Rydzyna. Parking jest duży, utwardzony i bezpłatny.

POTRZEBNY CZAS

W zależności od Waszych oczekiwań. Możecie spędzić tutaj 15 minut jak również pół dnia.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, szczególnie że dla dzieci przygotowano duży i atrakcyjny plac zabaw.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren wokół zbiornika wodnego dostępny jest dla każdego. Dodatkowo sytuację ułatwia utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca dookoła zbiornika.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Nie wjeżdżajcie i zostawiajcie swojego samochodu pod budynkiem Wód Polskich na południowym krańcu zalewu. Po zakończeniu pracy, pracownicy Wód Polskich zamykają szlaban przy placu zabaw, prze co możecie mieć problem z wyjazdem…

Zalew Rydzyna

MOCNE STRONY

 • utwardzona droga pieszo-rowerowa dookoła zalewu,
 • duży i atrakcyjny plac zabaw dla najmłodszych,
 • wygodny i duży parking,
 • czystość i ogólna estetyka miejsca,

SŁABE STRONY

 • brak gastronomii,
 • brak sanitariatów czy przebieralni,
 • uboga informacja turystyczna,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!