złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska promenada złotów

Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!


opublikowano: 24 maja 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Poznajcie niesamowity i piękny Złotów i okolice, które urzekną Was swoimi atrakcjami i krajobrazem. Niestety północna Wielkopolska a dokładniej Krajna i Ziemia Złotowska, to nadal bardzo mało doceniany turystycznie region, choć uroku, historii i atrakcji tutaj nie brakuje! Poznajcie je w moim wpisie i przekonajcie się sami jak bardzo ciekawy jest właśnie ten kierunek, czyli Złotów i okolice!

Złotów i okolice. Podstawowe informacje

Złotów to kilkunastotysięczne miasto położone już na Pojezierzu Pomorskim, choć administracyjnie to Wielkopolska. Historycznie położone na terenie Krajny, o której jeszcze nie raz Wam przypomnę:)

Złotów położony jest w niezwykle malowniczym terenie nad rzeką Głomią i kilkoma jeziorami. Piękny krajobraz dopełniają urokliwe zabytki oraz miejsca rekreacji, których w mieście nie brakuje.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska

Obecnie Złotów to miasto powiatowe oraz prężnie działający ośrodek gospodarczy.

Lokalizacja

Złotów położony jest na północy województwa wielkopolskiego, około 30 km na północny-wschód od Piły i 50 km na północny-zachód od Bydgoszczy, którą również odwiedziłem i opisałem dla Was m. in. w tym wpisie: Bydgoszcz w jeden dzień. Moje zwiedzanie Starego Miasta.

Historia miasta i regionu

Choć ślady obecności człowieka w tym regionie sięgają nawet czasów neolitu, prawdopodobnie historia Złotowa zaczęła się w VIII wieku. Przyjmuje się, że odkryta w latach 70. XX wieku dawna słowiańska osada pochodzi właśnie w tego okresu.

Położenie regionu i osady na istotnych szlakach handlowych, powodowało że mimo wielokrotnych walk, które przyczyniły się do zniszczenia osady, była on odbudowywana. Ostatecznie w XI wieku utworzono osadę na Wyspie Zamkowej, która dotrwała aż do XIV wieku. W międzyczasie (XIII w.) Bolesław Krzywousty przyłączył ówczesny Złotów do państwa polskiego.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska pomnik piasta kołodzieja

Pierwsza wzmianka o Złotowie (wtedy był to Wielatow) pochodzi z średniowiecznej kroniki Janka z Czarnkowa, w której to wspomina się, że w 1370 roku król Kazimierz III Wielki zapisał miasto Wielatow swojemu wnukowi. Właśnie tę datę przyjmuje się za powstanie miasta, choć na pewno istniało znacznie wcześniej.

Dzisiejszy Złotów nie miał szczęścia, ponieważ w swojej historii zapisał wiele tragicznych wydarzeń. Ich pasmo zaczęło się od spalenia miasta w XV wieku przez Krzyżaków, dwa wieki później miasto spalili Szwedzi, który zniszczyli również tutejszy zamek. Kilka lat po Szwedach, miasto niemal doszczętnie spłonęło w pożarze i mimo przejęcia miasta przez ród Działyńskich, kolejne sto lat to pasmo dalszych zniszczeń, przemarszów wojsk, wojem i epidemii. Jednym słowem mroczny okres historii miasta.

Pod pruskim butem

Już podczas I rozbioru Rzeczypospolitej Złotów został włączony do Królestwa Prus, gdzie spędził kolejne setki lat, aż do 1945 roku. Na początku XIX wieku, miasto przeszło w ręce rodu Hohenzollernów a dokładniej w ręce samego króla Prus – Fryderyka Wilhelma III. Hohenzollernowie pozostawali właścicielami Złotowa aż do 1922 roku.

W latach 70. XIX wieku do Złotowa dojechała kolej, przez co miasto zaczęło się intensywnie rozwijać. Równocześnie z rozwojem miasta, nasiliła się polityka germanizacyjna zaborcy. Mniejszość polska, która zamieszkiwała miasto i region starała się podtrzymać narodową tożsamość, m. in. poprzez utworzenie szeregu instytucji i inicjatyw. Niestety mimo starań, po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu wersalskiego Złotów pozostał w rękach niemieckich. W latach międzywojennych działalność mniejszości polskiej była jeszcze bardziej intensywna, założono nawet Związek Polaków w Niemczech z charakterystycznym znakiem rodła, jako swój symbol.

źródło: wikimedia.org

Okres II wojny światowej i lata powojenne

Podczas II wojny światowej przesiedlono większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa i zastąpiono ich volksdeutschami z terenów ZSRR, Rumunii i innych krajów (akcja Heim ins Reich). Podczas ofensywy radzieckiej w Złotowie miała miejsce niewielka bitwa (30-31 styczna 1945) w operacji przełamania Wału Pomorskiego. Bitwa ta została upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Miasto podczas walk nie zostało zniszczone.

W latach powojennych Złotów ponownie znalazł się w granicach Polski, po ponad 170 latach w granicach najpierw Prus a później Rzeszy Niemieckiej. Ludność niemiecka została wysiedlona do Niemiec a do Złotowa przesiedlono Polaków. Od tego czasu Złotów ponownie zaczął się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu w regionie.

Ważne budowle, których już nie zobaczycie…

Choć wspomnę o tych wyjątkowych budowlach w dalszej części wpisu, stwierdziłem, że należy o nich wspomnieć również w rozdziale dotyczących historii miasta, na którą obie miały wpływ.

Pierwszym z nich jest zamek, stojący niegdyś na Wyspie Zamkowej. Wzniesiony na początku XVII wieku przez ówczesnego właściciela Złotowa Jana Potulickiego. Była to renesansowa, bardzo reprezentacyjna warownia wielkopolskiego magnata o wysokim standardzie na którą ciągnęły znaczące osobistości tamtych czasów. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony, co było następstwem „podwójnej” zdrady ówczesnego właściciela zamku – Andrzeja Karola Grudzińskiego, który najpierw zdradził Polskę na rzecz Szwecji, po czym wrócił do walki po stronie Rzeczpospolitej, zdradzając Szwedów. Właśnie za tę ostatnią zdradę, Szwedzi postanowili zniszczyć m. in. złotowski zamek, który był własnością Grudzińskiego.

Dzisiaj po zamku nie pozostały żadne pozostałości. Również działającym w latach 70. XX wieku archeologom nie udało się odnaleźć reliktów warowni. Obecnie w miejscu, gdzie niegdyś stał znajdziecie tablicę informacyjną a dodatkowo w Muzeum Ziemi Złotowskiej, poświęcono mu fragment ekspozycji.

muzeum złotów

Obecność Żydów w Złotowie wzmiankowana była już w XVI wieku i przez kolejne stulecia, Żydzi byli jedną z najliczniejszych mniejszości w całym regionie. Na początku lat 30. XX wieku powiat złotowski zamieszkiwało blisko 450 osób pochodzenia żydowskiego i z każdym kolejnym rokiem malała na skutek represji ze strony nazistowskiej Rzeszy.

Sama synagoga została wzniesiona na miejscu wcześniejszej świątyni (z 1809 roku) w latach 1878-79 na centralnym placu miasta (obecnie Plac Ignacego Paderewskiego). Była ona świątynią okazałą i reprezentowała styl mauretański. Z nasileniem prześladowań Żydów w latach 30. XX wieku świątynia najpierw została zdewastowana w 1937 roku a następnie wysadzona w powietrze i doszczętnie zniszczona w 1938 roku.

Obecnie na miejscu dawnej synagogi znajduje się upamiętnienie w formie obrysu świątyni, wykonanego na nawierzchni przy użyciu innej kolorystyki i faktury nawierzchni. Niewielką makietę synagogi możecie zobaczyć w Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Dojazd, komunikacja i informacja turystyczna

Przez Złotów i okolice przebiegają dwie drogi wojewódzkie nr 188 i 189, które łączą Złotów z drogami krajowymi (DK10, DK11, DK22, DK25). W niedalekiej odległości nie przebiegają drogi ekspresowe czy autostrady.

Do Złotowa możemy dotrzeć również pociągiem. Dojeżdżają tutaj pociągi POLREGIO S.A. i PKP Intercity, którymi dotrzemy m. in. do Piły, Krzyża Wielkopolskiego, Chojnic czy nawet Trójmiasta.

Do Złotowa dojeżdżają również autobusy lokalnych przewoźników, m. in. PKS Piła.

Złotów i okolice to tereny doskonałe dla poruszania się rowerem, co zostało wykorzystane i właśnie z myślą o rowerzystach, wytyczono w regionie kilka ciekawych tras rowerowych. Dodatkowo wytyczono również szlaki piesze, dzięki którym dotrzemy do najciekawszych miejsc okolicy.

Warto wspomnieć o świetnie przygotowanej i bogatej informacji turystycznej oraz całej infrastrukturze, przygotowanej pod ruch turystyczny. Na terenie Złotowa ale również pobliskich miejscowości, znajdziemy wiele doskonale przygotowanych materiałów, dzięki którym dowiemy się wszystkiego co ważne o odwiedzanych miejscach.

Złotów i okolice – atrakcje, które warto poznać!

Czas przejść do tego, co interesuje Was najbardziej:) Oto najciekawsze miejsca, które możecie zobaczyć odwiedzając Złotów i okolice. Przygotujcie się na wiele atrakcji i ogrom zdjęć!

Złotów. Perła północnej Wielkopolski!

Zaczynamy oczywiście od Złotowa, czyli „stolicy” regionu. Tak się składa, że jeżeli chodzi o ofertę turystyczną i atrakcyjne miejsca, Złotów również jest na pierwszym miejscu. Symbolem miasta, widniejącym również w jego herbie jest jeleń, który to został wykorzystany również do stworzenia pięknego muralu przy ul. Nowej.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska mural jelenie

To kolejny doskonały przykład muralu, który zamienił szarą ścianę w centrum miasta w bardzo estetyczną wizytówkę miasta.

Nad Jeziorem Miejskim

Jednak największą wizytówką Złotowa są tereny położone nad Jeziorem Miejskim. To właśnie od nich zacznę przedstawianie miejsc w mieście, które powinniście zobaczyć!

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska promenada złotów
koczkomat złotów

Ciekawostką jest dbałość nie tylko o estetykę i efektowny wygląd miejsc nad brzegiem jeziora ale również odpowiedzialne podejście do zwierząt, które możemy tutaj spotkać. Przy głównej promenadzie zamontowany został kaczkomat, czyli automat w którym możemy za symboliczną kwotę kupić karmę dla ptactwa zamiast „zadowalać” je innymi łakociami, niekoniecznie właściwymi. Doskonały pomysł do skopiowania w innych regionach!

Dookoła jeziora!

Jezioro Miejskie otacza wygodna ścieżka spacerowa oraz trasa rowerową, biegnącą równolegle do niej. To zarówno doskonałe miejsce dla odrobiny aktywności fizycznej ale również złapania oddechu wśród zieleni i nacieszenia oczu pięknymi widokami na jezioro i samo miasto.

promenada złotów
promenada złotów
promenada złotów

Znajdziecie tutaj wiele kładek, pomost widokowy i kilka innych ciekawych miejsc o których napisałem poniżej.

Zagroda zwierząt

By podczas spaceru dookoła Jeziora Miejskiego nie było nudno, znalazła się przy niej nawet pokazowa zagroda zwierząt.

zagroda dziki złotów
zagroda dziki złotów

Możemy zobaczyć tutaj, wchodząc na przygotowane wieże obserwacyjne m. in. dziki, daniele i muflony.

Punkt widokowy

Najbardziej efektownym miejscem na zachodnim brzegu Jeziora Miejskiego, moim zdaniem jest platforma widokowa, czyli świetny punkt widokowy na położone na przeciwległym brzegu miasto.

Nie mogłem sobie odmówić w tym miejscu selfiaka🙂 Gdy dotrzecie w to miejsce, sami zrozumiecie dlaczego.

Promenada w Złotowie
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska

A by do niego dojść z centrum miasta, trzeba poświęcić kilkanaście minut. Jako możecie zobaczyć na zdjęciach, nie będą to na pewno minuty zmarnowane!

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska panorama złotów punkt widokowy

Wielkim atutem tego miejsca jest to, że nie powinniście spotkać tutaj tłumów, dzięki czemu możecie podziwiać widoki ze spokojem i ile dusza zapragnie.

Zagroda Krajeńska

Również na zachodnim brzegu, znajdziecie jeszcze jedno miejsce, w którym wręcz należy się zatrzymać. Mam na myśli Zagrodę Krajeńską, czyli mini skansen, prezentujący charakterystyczne budownictwo oraz obyczaje historycznej Krajny.

Zagroda Krajeńska
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska zagroda krajeńska

Znajdziecie w nim zabytkową chałupę ze Starej Świętej ale także dwa budynki gospodarcze. W ich wnętrzach znajdziecie zarówno ekspozycje jak i przestrzeń, gdzie odbywają się warsztaty, pokazy itp.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim opisie miejsca: Zagroda Krajeńska w Złotowie

Park Zwierzyniec

Na zachód od Jeziora Miejskiego rozciąga się całkiem duży jak na tereny miejskie kompleks leśny, czyli Park Zwierzyniec.

park zwierzyniec złotów
park zwierzyniec złotów

Jego powierzchnia to ok. 100 ha a na jego terenie wytyczono kilka ścieżek edukacyjnych, by bez problemu połączyć aktywny wypoczynek i edukację przyrodniczą.

Półwysep Rybacki

Najatrakcyjniejszym miejscem nad Jeziorem Miejskim jest jednak Półwysep Rybacki. To właśnie na jego terenie znajdziemy najwięcej ciekawych miejsc.

Drewniana promenada

To tutaj możemy przespacerować się drewnianą promenadą tuż przy brzegu jeziora, która wygląda bardzo efektownie. Możemy w tym miejscu również usiąść na chwilę i podelektować się otoczeniem.

Promenada w Złotowie
Promenada w Złotowie

Bez wątpienia to złotowska perełka, której na pewno nie można pominąć przyjeżdżając do tego miasta. Uroku dodają tryskające niedaleko brzegu fontanny.

Zamek w Złotowie i relikty dawnego grodu

Choć jak już wspominałem wcześniej, złotowski zamek nie pozostawił po sobie do dnia dzisiejszego żadnego śladu swojego istnienia, bez wątpienia był on imponującą rezydencją. Zostały nam po nim jedynie szkice, które wykonali Szwedzi w czasie jego ostrzeliwania i niszczenia…

zamek złotów
zamek złotów

W miejscu, gdzie najprawdopodobniej stał w przeszłości dzisiaj możemy zobaczyć go na przygotowanej tablicy. Umieszczono na niej rycinę, która pokazuje jego wielkość oraz reprezentacyjny charakter.

W tym samym miejscu możemy zobaczyć również relikty dawnego grodu, który również zlokalizowany był w tym miejscu.

Zielony labirynt

Tuż obok znajduje się labirynt, który tworzą staranie przycięte żywopłoty.

labirynt złotów
labirynt złotów

Jest to bardzo fajne miejsce do rodzinnej zabawy, które na pewno prędzej czy później wypuści Was na wolność:)

Plac zabaw i siłownia

Bez wątpienia najlepszym miejscem do zabawy dla najmłodszych będzie umiejscowiony również na Półwyspie Rybackim, całkiem spory plac zabaw.

plac zabaw promenada złotów półwysep rybacki
siłownia złotów półwysep rybacki

Po sąsiedzku znajdziecie również zewnętrzną siłownię, czyli dla każdego coś dobrego!

Centrum miasta

Z bardzo okazałych i atrakcyjnych terenów na Jeziorem Miejskim przenosimy się do centrum miasta, które również skrywa miejsca warte poznania.

Plac Ignacego Paderewskiego

Centralny plac miasta nosi imię Ignacego Padewskiego, dzięki czemu Złotów nie ma jako tako swojego rynku z nazwy. Znajdziemy na nim fontannę, liczne kwietniki oraz kolorowe budynki, otaczające go z każdej strony.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska synagoga
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska rynek

Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, które upamiętnia stojącą niegdyś w tym miejscu synagogę, o której wspominałem Wam wcześniej.

Dawna synagoga

Będąc na tym placu bez problemu dostrzeżecie nawierzchnię, która wyróżnia się strukturą oraz barwą. To właśnie w taki sposób zaznaczono obrys i lokalizację synagogi zniszczonej przez nazistów.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska synagoga
synagoga złotów

W górnej części obrysu, znajduje się tablica z informacją o tym szczególnym miejscu w trzech językach.

Wzdłuż ulicy Wojska Polskiego

Ulica Wojska Polskiego to jedna z najważniejszych ulic Złotowa. Łączy ona plac Paderewskiego z rondem pod złotowskim ratuszem, do którego za chwilę Was zabiorę.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska muzeum ziemi złotowskiej
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska

Spacerując tą ulicą szczególnie w oczy wpadło mi świetne zorganizowanie pasów ruchu, dzięki czemu niezależnie czy jesteś pieszym, rowerzystą czy kierującym samochód, czujesz się bezpiecznie! Ścieżka rowerowa oddzielona jest od chodnika szpalerem drzew a od ulicy, zielonym żywopłotem. Żadnych słupków, pstrokatych pachołków czy malowanych kostek! Ładnie a do tego funkcjonalnie!

Ulica ta jest również bardzo reprezentacyjna. Znajdziemy przy niej wiele stylowych budynków, liczne sklepy a nawet ciekawą fontannę.

To również przy niej znajduje się Muzeum Ziemi Złotowskiej, do którego zachęcam Was aby wejść na kilkanaście minut i poznać bardzo ciekawie przygotowaną ekspozycję.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Gdzie najlepiej poznacie historię, którą skrywa w sobie Złotów i okolice? Moim zdaniem właśnie w Muzeum Ziemi Złotowskiej, które znajduje się w zabytkowym „szachulcu” przy ul. Wojska Polskiego. Już sam budynek muzeum jest nie lada smaczkiem, bo oprócz tego że rewelacyjnie się prezentuje, jest również przykładem mieszczańskiego budownictwa na tych terenach.

muzeum regionalne złotów muzeum ziemi złotowskiej

W jego wnętrzach będziecie mogli zobaczyć wielowątkową ekspozycję, która w wielkim skrócie przybliży Wam historię miasta i jego okolic.

muzeum ziemi złotowskiej
muzeum ziemi złotowskiej
muzeum złotów

Zapewniam Was, że będziecie zaskoczeni wieloma faktami i historiami! Chociażby jedna z nich, dotyczy powyższego zdjęcia, na którym widać parę młodych ludzi w czarnych, eleganckich ubraniach. To młoda para, która właśnie w ten sposób ubierała się w tych stronach na swój ślub! Tak, na czarno:)

Więcej praktycznych informacji o muzeum, dowiecie się z mojego opisu miejsca w kategorii tu byłem: Muzeum Ziemi Złotowskiej

Ratusz i zakręcony jeleń

Dochodząc do końca ulicy Wojska Polskiego, dotrzecie do kolejnego miejsca, które jest symbolem miasta! Przed tutejszym ratuszem, na środku ronda stoi rzeźba jelenia – symbolu miasta, który codziennie w południe po dźwiękach złotowskiego hejnału, obraca się dookoła.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska jeleń ratusz

Obrotowi jelenia towarzyszą dźwięki porykiwań godowych tych pięknych mieszkańców pobliskich lasów. Bez wątpienia unikalna atrakcja:)

Na wschód od ścisłego centrum

Idąc dalej na wschód od centrum, znajdziemy kilka kolejnych miejsc wartych uwagi.

Aleja Piasta

Aleja Piasta to przedłużenie ulicy Wojska Polskiego, które doprowadzi nas do kolejnych ciekawych zakamarków.

urząd skarbowy w złotowie
pomnik piasta kołodzieja

Idąc nią miniemy budynek „skarbówki” i po kolejnej chwili dotrzemy pod budynek Starostwa Powiatowego, pod którym czeka na nas kolejna ciekawostka.

Pomnik Piasta Kołodzieja

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego stoi jedyny pomnik Piasta Kołodzieja w Polsce! Kim on był? Prapradziadkiem Mieszka I:) Uznawany za protoplastę dynastii Piastów, która jako pierwsza zasiadła na tronie Królestwa Polskiego. Do końca nie wiadomo, czy był on faktyczną postacią czy nie, ponieważ wielu badaczy podważa kronikę Galla Anonima w kwestii tak odległych czasów.

pomnik piasta kołodzieja

Ciekawostką jest również fakt, skąd ów Piast wziął się w Złotowie. Największe zasługi w tej kwestii mają… działacze KW PZPR w Koszalinie, którzy nie zgodzili się na upamiętnienie wybitnego działacza polonijnego z okresu międzywojennego – ks. Bolesława Domańskiego. W zastępstwie, na cokole postawiono Piasta, który wpisywał się w ówczesną „jedyną słuszną” myśl polityczną.

Park Miejski

Na tyłach gmachu Starostwa znajduje się jeszcze jedno miejsce, warte uwagi. Niewielki ale bardzo bogaty w roślinność park miejski to kolejny zielony skwer w mieście.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska park miejski
park miejski w złotowie
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska park miejski
amfiteatr złotów

Na jego terenie znajdziemy m. in. muszlę koncertową, altanę oraz pomnik poświęcony instytucjom muzycznym w mieście. Wszystko to wśród bogatej roślinności i cennego, starego drzewostanu.

Plac zabaw dla najmłodszych

Na terenie parku znajdziemy również niewielki ale na pewno sprawiający sporo radości najmłodszym plac zabaw. Skoro park mocno związany jest z muzyką, również na placu zabaw znajdziemy muzykalne atrakcje.

Zachodnie centrum miasta

Przenieśmy się teraz na drugą stronę miasta, gdzie co prawda już tak wiele ciekawych miejsc nie znajdziecie ale mimo to, należy o nich również wspomnieć.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

XVII-wieczny, barokowy kościół farny w Złotowie powstał z fundacji Andrzeja Karola Grudzińskiego, dokładnie tego samego który zasłyną swoją podwójną zdradą, która doprowadziła do zniszczenia złotowskiego zamku przez Szwedów. Podczas tego samego Szwedzkiego pogromu, zburzono również drewniany kościół, który stał wcześniej na miejscu obecnej fary.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska kościół złotów
kościół złotów

Obecna świątynia przez wielu uważana jest za jeden z najcenniejszych zabytków północnej Wielkopolski, co potwierdza bogate, pełne przepychu wnętrze. W kościele znajduje się aż 5 ołtarzy, ozdobna ambona i wiele mniejszych ale równie cennych elementów. Wszystkie one charakteryzują się wysoką klasą artystyczną i precyzją wykonania.

Plac Tadeusza Kościuszki

Kilkaset metrów na południe od złotowskiej fary znajduje się kolejny ważny plac w mieście, noszący imię Tadeusza Kościuszki. W centralnym miejscu placu znajduje się poewangelicki kościół św. Stanisława Kostki, wzniesiony w XIX wieku z inicjatywy samego króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska kościół złotów
zakład karny złotów więzienie

Warto wspomnieć, że dzisiejszy Plac Kościuszki dawnej był głównym rynkiem miasta a na miejscu dzisiejszego kościoła stał miejski ratusz. Stał dopóki go nie zburzyli… oczywiście Szwedzi.

Waszym oczom na pewno nie umknie, stojący na południowej pierzei placu charakterystyczny, ceglany budynek. To gmach, który obecnie pełni funkcję więzienia (formalnie oddział Zakładu Karnego w Czarnem). W jego murach może przebywać nawet do 160 osadzonych, (ot!) taka niespodzianka:)

Pałac Działyńskich

Pierwotnie była to niewielka rezydencja myśliwska rodu Działyńskich, choć domyślacie się jak bardzo „niewielka” mogła być rezydencja magnackiego rodu:) Po przejęciu miasta przez ród Hohenzollernów pałac przebudowano w latach 30. XIX wieku.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska zamek pałac złotów

Pałac szybko przestał jednak być pałacem a nim dzisiaj został w dużej mierze budynkiem mieszkalnym, był również m. in. siedzibą nadleśnictwa czy szkoły rolniczej. Znajduje się przy ulicy Zamkowej i z oczywistych względów, nie jest udostępniony do zwiedzania.

Klimatyczne uliczki i ciekawe budynki

Spacerując po zachodniej stronie centrum warto zwrócić uwagę na spokojne, klimatyczne uliczki miasta.

spichlerz złotów

Znajdziecie na nich spokój i niewielki ruch ale przede wszystkim wiele ciekawych budynków, często również zabytkowych.

złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska

Na tym kończę przedstawiane najciekawszych zakątków Złotowa. Choć na pewno na mojej liście nie ma wszystkiego, brakuje chociażby Lapidarium na Górze Żydowskiej, kościoła św. Rocha, zabytkowej bożnicy czy Domu Polskiego, na pewno znajdziecie na niej wiele miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć.

To jednak nie koniec miejsc, wartych waszej uwagi na Ziemi Złotowskiej. Złotów i okolice to mało znane, przez co również mało doceniane rejony Polski, co wcale nie oddaje rzeczywistości, dlatego poznajcie co jeszcze warto zobaczyć w najbliższej okolicy.

Okolice Złotowa warte poznania!

Oto krótka lista miejsc, które moim zdaniem warto odwiedzić i poznać zwiedzając Złotów i okolice, które są równie ciekawe!

Krajenka

Krajenka to niewielkie miasto położone na południe do Złotowa, które będzie dobrym pomysłem na mały przystanek w podróży po okolicach Złotowa. Choć podczas II wojny światowej, zostało zniszczone w pnad 70%, znajdziecie tutaj kilka interesujących budynków.

Pałac Sułkowskich

Wzniesiony w 1825 roku przez niemieckich bankierów z Berlina, na fundamentach wcześniejszej rezydencji Sułkowskich pałac, to serce całego założenia pałacowo-parkowego.

pałac sułkowskich krajenka złotów i okolice krajna ziemia złotowska
pałac sułkowskich krajenka złotów i okolice krajna ziemia złotowska

Obecnie jest siedzibą władz gminnych a na tyłach pałacu, w parku na skarpie opadającej do płynącej w pobliżu Głomi usytuowany został amfiteatr.

Zabudowania młynarskie i kościół pw. św. Anni i św. Mikołaja

Nieopodal, kilkaset metrów na południowy-wschód znajdują się zabytkowe zabudowania dawnego młynu oraz górujący nad miastem kościół pw. św. Anny i św. Mikołaja.

młyn krajenka ziemia złotowska

Zabudowania młynarskie wzniesiono w latach 70. XX wieku i wykorzystywane były aż do końca XX wieku. Po II wojnie światowej mieściła się w nim pierwsza w Polsce szkoła młynarska. Po sąsiedzku znajduje się budynek o konstrukcji ryglowej (szachulec), który wybudowano w 1807 roku. Mieściły się w nim mieszkania, biura i magazyn.

Tuż obok znajduje się kościół pw. św. Anny i św. Mikołaja, który powstał z przebudowy… zamku księżnej Anny Sułkowskiej, która oddała na Dom Boży jedno ze skrzydeł swojej rezydencji. Wszystko to działo się pod koniec XVIII wieku, co zostało upamiętnione chorągwią z datą „1774”, wieńczącą kościelną wieżę.

młyn krajenka ziemia złotowska
młyn krajenka ziemia złotowska złotów i okolice
młyn krajenka ziemia złotowska kościół świętej anny

Warto poznać również Szlaki Księżnej Anny, dzięki którym dotrzecie do najciekawszych miejsc gminy Krajenka.

Skórka

Najbardziej wysunięta na południe powiatu Złotowskiego Skórka, to niewielka wieś, która położona jest wśród potężnych lasów. Do najważniejszych budowli miejscowości należy kościół pw. Narodzenia NMP, który odbudowano w 2. poł. XX wieku po zniszczeniach wojennych.

kościół skórka
głomia skórka

Dodatkowo warto odwiedzić zabudowania dawnego młynu, położonego w malowniczej dolinie rzeki Głomia. Ciekawostką jest również położony naprzeciwko, liczący sobie ponad 100 lat budynek mieszkalny, który niegdyś należał do miejscowego Nadleśnictwa a dzisiaj możecie spędzić w nim czas, zostając gośćmi mieszczącej się w nim agroturystyki.

Agro Skórka – kameralna agroturystyka pełna smaku!

Agro Skórka to wyjątkowe miejsce, gdzie odpoczniecie np. zwiedzając pobliski Złotów i okolice, spędzicie miło czas i skosztujecie przepysznej domowej kuchni, serwowanej przez jedną z Właścicielek.

agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna
agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna
agro skórka młyńska 8 nocleg piła agroturystyka złotów krajna

Poznajcie to miejsce z mojego wpisu: Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Ze swojej strony polecam gorąco!

Pałac w Gmurowie
pałac gmurowo

XIX-wieczny pałac w Gmurowie to położony wśród malowniczych pól, niewielki pałac z kwadratową wieżą. Obecnie jest własnością prywatną, przez co nie ma do niego swobodnego dostępu i dojścia.

Inne ciekawe miejsca Ziemi Złotowskiej

Nie od razu można zobaczyć wszystko co skrywa Złotów i okolice… Poniższe miejsca warte są jednak Waszej uwagi, jeżeli chcielibyście poznać Ziemię Złotowską jeszcze lepiej. Oto kilka z nich:

  • rezerwat przyrody Wrzosowisko w Okonku,
  • częściowo wysadzony most kolejowy w Jastrowiu,
  • dawna baza radzieckich wojsk atomowych w Brzeźnicy Kolonii.

Piła i okolice

Złotów i okolice to tylko część historycznej Krajny. Będąc tutaj warto ruszyć nieco na południe w okolice Piły i powiatu pilskiego, bo tam czekają kolejne ciekawe miejsca, fascynujące atrakcje i historyczne ciekawostki!

piła plac konstytucji 3 maja fontanna obelsk atrakcje piły i okolic
chałupa podcieniowa z głubczyna Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku
pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła su-22m4 tygrysek Atrakcje Piły i okolic

Poznacie je wszystkie z mojego wpisu: Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu